Mitä on alkoholin liikakäyttö?

Alcoholist

Olen nyt viimeisen vuoden ajan käyttänyt alkoholia keskimäärin 1-2/kk, annosmäärät ovat pyörineet 5-10 paikkeilla. Ikää on 17 vuotta. Onko alkoholin käyttöni huolestuttavaa?

6

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öhöhöh..
    • Nuori lääkäri

      Ei ole huolta, käyttämäsi määrät ovat olemattoman pieniä. Terveyden kannalta optimi määrä on 17 annosta per vuorkausi. Maksimi 24 annosta vrk.

      • 1isi

        Menes kakara taas ulos hiekkalaatikolle leikkimään.
        Kysy äidiltäsi lupa ensin.


    • =====

      17-kesäiselle 10 paukkua on kova känni, ja oivaa harjoittelua riippuvuuden kehittämiseen ja sen myötä juomisen lisääntymiseen.

    • sdasdasdasd

      Ei tuo 10 anosta kyllä paljoo oo. Etkä juo liikaa tuonikäiselle, monet juovat joka viikko vähintään yhtenä päivänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      62
      4332
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      155
      1823
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1533
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      38
      1297
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      168
      1073
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      58
      919
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      79
      915
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      843
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      821
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      791
    Aihe