Olen nyt viimeisen vuoden ajan käyttänyt alkoholia keskimäärin 1-2/kk, annosmäärät ovat pyörineet 5-10 paikkeilla. Ikää on 17 vuotta. Onko alkoholin käyttöni huolestuttavaa?
Mitä on alkoholin liikakäyttö?
6
206
Vastaukset
- öhöhöh..
1-2/kk
Kertaa kuukaudessako?
Alkoholismin esiaste, suurkulutus:
http://www.ktl.fi/portal/suomi/tietoa_terveydesta/elintavat/alkoholi/suurkulutus_ja_kohtuukaytto - Nuori lääkäri
Ei ole huolta, käyttämäsi määrät ovat olemattoman pieniä. Terveyden kannalta optimi määrä on 17 annosta per vuorkausi. Maksimi 24 annosta vrk.
- 1isi
Menes kakara taas ulos hiekkalaatikolle leikkimään.
Kysy äidiltäsi lupa ensin.
- =====
17-kesäiselle 10 paukkua on kova känni, ja oivaa harjoittelua riippuvuuden kehittämiseen ja sen myötä juomisen lisääntymiseen.
- sdasdasdasd
Ei tuo 10 anosta kyllä paljoo oo. Etkä juo liikaa tuonikäiselle, monet juovat joka viikko vähintään yhtenä päivänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624332Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551823Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141533Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381297Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681073- 58919
- 79915
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.168843Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791