tes voimassa 28.2.2013 asti?

Onko tes muka noin pitkään voimassa? Miten muistelisin, että jo ensi vuoden alussa piti tulla uutta yritystä?
9243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ensi vuoden alussa taidetaan taas ruveta vääntämään noista palkka-asioista:

http://www.pam.fi/fi/uutiset/Sivut/vartiointialantyoehtosopimusratkaisu.aspx

Vuoden 2012 korotukset

Toisen vuoden palkankorotuksista sovitaan erikseen, ja ne tulevat voimaan 1.4.2012. Mikäli palkkaneuvotteluissa osapuolet eivät 28.2.2012 mennessä pääse yksimielisyyteen palkankorotuksen määrästä, työehtosopimus voidaan sanoa irti palkkamääräysten osalta 1.4.2012 lukien. Tekstimääräysten osalta työrauhavelvoite on kuitenkin olemassa

Äänestä

Palkka-asioista keskustellaan vilkkaasti yksityisen turvallisuusalan valtakunnallisen ammattiyhdistyksen keskustelufoorumilla.

http://turvallisuusala.fi/phpBB3/

Rekisteröidy ja tule keskustelemaan alan tulevaisuudesta muiden vastuunkantajien kanssa.

Äänestä

Tuonne saa rekisteröityä vain jos on Turva:n/PAM:n maksava jäsen.

Sinänsä toki ihan loogista, mutta itse en ihan siitä lystistä viitsi maksaa sitä kahtakymppiä kuussa. Näistä ongelmista alaamme kohtaan keskustellaan jo muutenkin aika avoimen vilkkaana erinäisilläkin foorumeilla.

Mainoksesi ovat kuitenkin aika harhaanjohtavia, sillä ammattiyhdistyksen foorumeille ei pääse jäseneksi ilman että maksaisi siitä ilosta ja päätyisi siinä samalla PAM:n taloudelliseksi tukijaksi.

Äänestä

Vain hullu jättää liittymättä liittoon !
Vain ja ainoastaan liittoon kuulumalla saat oikeusapua, jos ja kun palikat menevät työnantajan kanssa ristiin !
Työmarkkinoilla on sellainen hurlumhei meininki tällä hetkellä, että köyhän kannattaa olla jäsen.

Ay-jäsenmaksut ovat myös verovähennyskelpoisia,joten kokonaisrasitus taloudellisesti on erittäin pieni.

Kaikki turva-alalla toimivat - liittykää Turvaan !

Äänestä

Verovähennysoikeus 100% eli on aika hyvä peliliike liittyä jäseneksi kun edunvalvonta toimii.

Äänestä

Kannattaa toki liittyä liittoon jos aikoo tätä työtä pitkiäkin aikoja tehdä.

Itse olen kuitenkin päättänyt etten liity muutamastakaan syystä. En myöskään pelkää työpaikkani puolesta, sillä jos sukset menisivät jollain tapaa ristiin työnantajatahon kanssa, niin luultavimmin se vain nopeuttaisi alani vaihtoa entisestään.

Nämä työt eivät useimmiten vaihtamalla parane vaikka kuinka firmaa vaihtaisikin näiden yksityisten puolella.

Äänestä

Palkankorotuksen tulisi olla joka tessissä suurempi kuin inflaatioprosentti sillä muutoin reaalinen ostovoima pienenee eikä pysy samana.

Äänestä

Ostovoimamme on jo pienentynyt, puhuisin mieluiten maksukyvystä, koska ostoja voi jättää tekemäti.

Äänestä

Pampam pami ei oo saannu mitään järkevää aikaiseksi ja tuskin saakaan vaikka jäsenmäärä kasvaisi. Ja taisi tuossa edellisessä korotusyrityksissä noustakin aika reippaasti kun ihmiset oli ihan huumassa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gfds kirjoitti:

Onko tes muka noin pitkään voimassa? Miten muistelisin, että jo ensi vuoden alussa piti tulla uutta yritystä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu