Muistakaamme rakkaita eläimiämme myös silloin kun he ovat nukkuneet viimeiseen uneen! Viemällä esim. kynttilä palamaan heidän haudalle.
Kävin lemmikkieläin hautausmaalla Jämsässä ja järkytti, se valtavan ruma
roskakasa taas siellä. Roskis täytyisi myös sieltä muistaa tyhjentää!!!! Paikka on
ihana ja kaunis, ihmiset ovat haudanneet sinne lemmikkinsä tunteella , olisi ihan
kiva kun ympäristökin olisi kaunis ja asiallinen!!!
Kävin lemmikkieläin hautausmaalla Jämsässä ja järkytti, se valtavan ruma
roskakasa taas siellä. Roskis täytyisi myös sieltä muistaa tyhjentää!!!! Paikka on
ihana ja kaunis, ihmiset ovat haudanneet sinne lemmikkinsä tunteella , olisi ihan
kiva kun ympäristökin olisi kaunis ja asiallinen!!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eläin on eläin, eikä yhtään enempää. Se, että pitää käydä eläinten hautausmaalla pystyttelemässä ristejä ja polttelemassa kynttilöitä kertoo tuon ihmisen oman tunne-elämän vinksahtaneisuudesta.
Se oli provo.
Oletko käynyt koskaan siellä eläinten hautausmaalla? Siellä niitä provoja on rivissä kymmenittäin risteineen ja kynttilöineen.
Kyllähän lemmikki yleensä omistajalleen on rakas ja sen (ei hänet) voi haudata lemmikkien hautuumaallekin, mutta eläintä ei pidä inhimillistää. Risti eläimen haudalla on vähän mautonta. Ei eläin uskoa tunnusta, jäteteään uskonnolliset symbolit poosi eläinten haudoilta.
Minulla on aina ollut rotunsa edustaja kissa tai koira, silloin heistä puhutaan hän!
Tiedoksi sinulle!!!
Aivan turha tähän sinun enää kommentoida!
Eipä löydy Suomen kieliopista semmoista sääntöä, että eläimestä sanotaan hän, olipa se kuinka hienoa (pitkälle jalostettu = huono) sukua tahansa.
No onhan se aika omituista jos ihminen ei pääse yli kissan kuolemasta, vaan pitää käydä sitä vielä jälkeenpäinkin kynttilöiden kanssa palvomassa.
Tiedoksi sinulle kynttilänpolttaja! Kynttilääsi voit ystävällisesti polttaa vaikka molemmista päistä, mutta on kielen sääntöjen vastaista käyttää eläimestä pronominia hän.