Saanko ampua kaurista?

Asun maalla 25km Helsingistä. Peltoa 4,5ha, naapureihin 300m (takaviistoon). Omistan rihlan ja 308. Entä kyyhkyt, hanhet ja sorsat.
7347
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Saat ampua pienriistaa omalla maallasi ja tarvittavat 150 metriä täyttyy lähinpään naapuriin. Kauris kuuluu kyllä nykyään pienriistaan periaatteessa mutta muistaakseni sen metsästyksessä oli joku asetus että alueella pitäisi olla hirvieläinten pyynti oikeus. Eli helpommin kerrottuna alueella metsästää joku hirvi tai peuraporukka ja näinollen kaurista saisi silloin pyytää vaikka et itse hirviporukkaan kuuluisi. En ole aivan 100% varma tuosta kauris hommasta mut eiköhän joku tarkenna. Pienriistaa saat kyllä pyytää vapaasti. Tietenkin metsästyskortti sinulla pitää olla. Kiväärillä ammuttaessa vaan ehdottomasti huolehdittava turvallinen asumaton tausta ja kimmoke vaara!

Äänestä

Mikäli sinulla on "metsästyskortti" (maksettu riistanhoitomaksu) eikä nuo maasi ole taajama-alueella saat ampua metsäkauriin omalta maaltasi.
Samoin noita muitakin.
Tosin varmaan tämän olisit tiennytkin mikäli olet suorittanut metsästäjätutkinnon.

Äänestä

Onko metsästäjätuytkinto pakollinen jos metsästää pienriistaa taajama-alueella?

Äänestä
  • Ei siinä tapauksessa että pystyt tekemään sen salaa. Silloinhan ei tarvita mitään lupia eikä kortteja :)
    Muutenhan tuo taajamassa metsästys on melko säädeltyä ja pääsääntöisesti kiellettyä ilman erikseen hankittua poliisin lupaa.
    No ehkä jotain loukkupyyntiä saa harjoittaa ilman poliisin lupaa omalla maallaan taajamassa, mutta silloinkin pitäisi lain mukaan olla riistanhoitomaksu maksettuna.

    Äänestä

Kiitos!

Äänestä

Postimies sanoi kerran hauskasti:

Olin rautakaupasta jotain ostamassa, postimiehiä oli siinä sitten paikalla, joku paketti piti toimittaa sitten, toinen tuttu postimies siinä sanoi että, että joo todistan että on oikea vastaanottaja kyllä.

Sitten että: mitä siinä paketissa on? Kivikankaalta nuolia jouseen :)

Tuttu postimies sanoi että: ei kohta edes uskalla tulla jakamaan postia sinne sitten kun ammut pian peurana.

Äänestä

kaurista et saa ampua kiväärillä jos sinulla ei ole voimassa olevaa hirvenammuntakoetta!..joudut tyytymään silloin haulikkoon..täytyypä olla aika taukki metsästäjä jos ampuu postikuskin peurana vaikka vitsistä onkin kyse..mihinkäs sitä silloin tähdätään jos ampuu postikuskin peurana?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sumopainaja kirjoitti:

Asun maalla 25km Helsingistä. Peltoa 4,5ha, naapureihin 300m (takaviistoon). Omistan rihlan ja 308. Entä kyyhkyt, hanhet ja sorsat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu