Maastrichtin kaupunki on lyönyt tiukat suitset kannabisturismille.
Kaupunki päätti, että paikalliset kannabistuotteita myyvät kahvilat eli coffee shopit eivät enää saa myydä kannabista ulkomaalaisille turisteille.
Tänä viikonloppuna voimaan tulleessa kiellossa on tosin poikkeus: Saksalaisille ja belgialaisille saa myydä, muille ulkomaalaisille ei.
Hollannissa on tähän saakka voinut laillisesti ostaa ja käyttää kannabista coffee shopeissa.
Kansallisen kahvilajärjestön nokkamies Marc Josemans kommentoi tiukentunutta käytäntöä yhdysvaltalaiskanava CNN:lle.
- Tämä on itsesääntelyn muoto, kyse ei ole laista. Tämä vain oli ainoa mahdollisuus, joka meillä oli, Josemans kertoi.
Kannabisturismia pidetään yhtenä suurimmista uhkista yleiselle järjestykselle.
Uusi käytäntö tarkoittaa, että Maastrichtin coffee shopeihin pääsee vain näyttämällä passinsa. Sisään pääsevät vain ne, joilla on Hollannin, Saksan tai Belgian passi.
Kannabisturismin rajoittamista on mietitty Hollannissa laajemmin jo vuosia, mutta käytännössä toistaiseksi on tapahtunut vain vähän.
IS
Voi kipupiikki
4
190
Vastaukset
- So what?
En minä ennenkään ole ulkomaille asti pilven takia lähtenyt. Kyllä sitä täältä Suomestakin saa kun pitää asiasta matalaa profiilia. Rahaakin säästyy.
- eihajuakaan
Ne on nimenomaan saksalaiset, belgialaiset ja ranskalaiset turistit ku Maastrichtissä ihmisiä häiritsee. Ne kieltää muut ulkomaalaiset, paitsi saksalaiset ja belgialaiset? Tuo muuten taitaa mennä jo EU sääntöjen vastaiseksi syrjinnäksi.
Mut toi on vähän sama jos Perussuomalaiset sais lopetettua maahanmuuton Suomeen muutoin, paitsi Somaliasta.- ....................
ennen kerrottiin sellaista vitsiä että miksi saksalaiset on mailman onnellisin kansa? siksi kun niillä ei ole saksalaisia turisteja.
hollannissa pahimmat häiriköt on kuuleman mukaan britti turistit.
se vain on niin että jos ei saa laillisesti niin sitten hommataan laittomasti.
tarjonta vastaa aivan varmasti kysyntään. - eihajuakaan
.................... kirjoitti:
ennen kerrottiin sellaista vitsiä että miksi saksalaiset on mailman onnellisin kansa? siksi kun niillä ei ole saksalaisia turisteja.
hollannissa pahimmat häiriköt on kuuleman mukaan britti turistit.
se vain on niin että jos ei saa laillisesti niin sitten hommataan laittomasti.
tarjonta vastaa aivan varmasti kysyntään.Riippuu alueesta. Amsterdamissa pahimmat on britit. Samoin Den Haagissa ja Rotterdamissa. Mutta Maastricht on ihan eteläkärjessä, se pieni nypykkä joka menee pitkälle Saksan ja Belgian väliin. Sinne ei monikaan brittituristi eksy. Sinne eksyy vain saksalaisia, ranskalaisia ja belgialaisia. Eli kielto vaikuttaa lähinnä ranskalaisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti26645698Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4511376Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22210983Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump399800Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908628Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2796680Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti23335Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle42890Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.232852Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys442360