Raskas on askel ajoittain. Selkäkivut vaivaavat.Rytmihäiriöitäkin ilmenee välillä. Teen rankkaa työtä, ja kotona 4 lasta joiden kanssa olen yksin. 24/7 teen kuin hullu töitä,raadan lasteni eteen, omaa aikaa ei ole. Lomaa ei ole.Tunnen todella olevani yksin. En kaipaa miestä. Vai enkö uskalla enään luottaa että mies joskus minullekkin löytyisi? Ainoa väripilkkuni ja kiintopisteeni olisi se että pääsisimme isompaan kotiin muuttamaan. Haaveilenko siitäkin ihan turhaan?
Väsy.Epätoivo.Turhautuminen.
4
101
Vastaukset
Hei
et sinä haaveile ollenkaan turhaan, vaan sinun on todellakin saatava apua ja pikaisesti.
tuo asunto asia näyttää minun mielestä järjestyvän, mutta joudut ottamaan johonkin instanssiin yhteyttä. miesasiat järjestyvät sitten, kun ensin saat itsesi kuntoon.
pitkä se tie on, kun tekee niinkin tärkeää työtä, kuin sinä teet.
etkö voisi pyytää apua äidiltäsi tai muilta låheisiltä ihmisiltä? sinun unesi ovat vähissä.
nuo rytmihäiriöt ovat unenpuutteesta johtuva ilmiö. et sinäkään voi olla super-nainen, jossakinhan menee raja.
ota kaikki apu vastaan, mitä suinkin vain voit.
näen sinun selviävän, koska olet rehellinen ja ahkera ihminen. ja lapsesi arvostavat sinua sydämestään.
t: Keskiyö- Turhaako kaikki?
Kiitos Keskiyö. Sanasi antoi voimaa. Mikähän instanssi se olisi josta apua...omistusasunto on pieni mutten vuokralle halua. Lisää lainaa ja isompi koti?
Niin, unenpuute on todellista. On 1v ja 2 v lapset jotka vuorotellen valvottavat. Ja 2 isompaa lasta onneksi jo nukkuvat paremmin. Päivät töissä. Illat kotitöissä ja lasten kanssa.
Exäni haluaisi palata yhteen. Alkoholisti ja narsistinen mieli. En jaksa häntä. Yksi lapsi toisten joukossa.
Äitini on kuollut jo vuosia sitten, samoin isäni. Sukulaisia ei juuri ole, sisko jolla omat huolet ja murheet ja asuu hänkin reilun 100 km päässä. Kirkolta jonkun verran vapaaehtoisapua...sossu nauraa ja toteaa että olisi kuulemma vara palkata lastenhoitaja. Aivan, kumma kun rahat tiukalla kun asunto-ja autolaina. Lasten vakuutukset...puhelinlaskut, sähköt...listaa voisi jatkaa loputtomiin. Turhaa...
Hei
ymmärrän täysin tilannettasi, se on niin tavallinen naisen ja äidin kohtalo.
olisiko mahdollista, että voisit järjestäytyä toisen vastaavassa tilanteessa olevan äidin kanssa? se olisi todellinen mahdollisuus.
hoitaisitte edes kerran viikossa vuorotellen koko porukkaa, että toinen äiti saa itselleen muutaman vapaan tunnin. se toimii tosiaankin.
exäsi on mennyt menojaan ja niin on varmaankin parempi. sieltä kirkolta voisit myös hakea apua, ihan oikeasti, mene juttelemaan sinne ja kerro mitkä paineet sinulla on.
lähelläsi on hyviä ihmisiä, mutta olisikohan niin, että et juuri puhele elämästäsi muille?
avaudu ja etsi vaikka uudet isovanhemmat, sitäkin tehdään paljon!! minä näen sinun saavan apua ihmisten kautta, et sinä yksin jää kaikkine paineinesi.
kuulehan, sinä nouset tuosta kaikesta voittajana ja ylpeänä äitinä, joka on suorittanut elämänsä suurimman haasteen hyvin ja terveellisesti.
muistelet vanhempana kaiholla näitäkin hankalia aikoja, joita elämäksi kutsutaan.
yhdestä lapsistasi tulee kuuluisa taiteilija, jo sitäkin kautta sinä saat paljon hyvää mieltä ja kiitosta tällä maratoonillesi.
opettele jokin rentoutumistekniikka, ei kestä montaa vuotta kunnes vaipat kuivuvat ja kaikki lapset syövät itse ruokansa.
sinulla on hieno kirkas suojelusenkeli, joka vahtii ympärilläsi kuin haukka.
hän käskee minun sanoa, että sinä olet vahva ja kiltti äiti. tästä rankemmaksi elämä ei voi sinun kohdallasi mennä, juokse siis tämä maratooni loppuun, niin pääset maistelemaan makeita marjoja ja pehmeitä siipiäsi.
t: Keskiyö- Ei enään turhaa :)
Jälleen, Kiitos :) Sait jotenkin kyyneleet nousemaan silmiini kun luin tekstiä.
Apua olen jo pyytänyt kirkon kautta ja sitä saanutkin. Ja olen muiltakin kuullut että suojelusenkeli löytyy :)
Ihanaa huomata että täältä kautta saa näin hienoa "apua", sinunkin "työsi" täällä on tärkeää!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1946610Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1065503Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2743487Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1273473Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat872455Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32155Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi531903Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191896Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631782- 1011447