Tositarinoita Turun vankilasta

kuka kertois mulle

Sana on vapaa, kertokaa te jotka tiedätte. Millaista siellä Turun vankilassa on elämä?

17

3842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herra X

      Samanlaista kuin muissa suljetuissa vankiloissa!

    • kuka kertois mulle

      eli siis millaista?

    • Saraevo.

      Ahdasta, kundit nukkuuki kongeilla ja pyrkivat oikein rundiin.
      Sarajevo mitoitettii alkujaan 2600:lle ja nyt on noin 1000 vankia liikaa.
      Alkuperäisessa suunnitelmassa piti olla 3 sellirakennusta, mutta leikattiinkin yksi pois.
      Piti olla vain Varsinai-Suomen rikosseuraamusalueen vangeille, mutta nyt siellä onkin Lapista saakka venkuloita.

    • tä 2600??

      Eli mitotettiin 2600:lle ja ny on 3600 vankia, onko tossa kaikki suomen vangit hä .
      Eiköhän sulle tullu yks nolla liikaa molempiin lukuihin?

    • ToriJarvinen

      Saramäki on hieno paikka. Venkulat ne jaksaa vikistä. Kakola ja vanha lääni oli niin vanhoja, paljuista itkettiin ja talvella lämpötiloista. Nyt kun on viimeisen päälle uusi vankila, niin vikinä jatkuu. Huipputalo, lämpöinen ja kodikas. Ei niin mitään vikaa. Ottakaa löysin rantein hörhöt ja suunnitelkaa uusia rötöksiä siellä. Käyttäkää aika hyödyksi!

    • 10+2

      Ei ole Turkukaan kuten ennen ilman Kakolaa.

    • Hyivittu

      Uutena asukkina pedofiili maajussi Jyrki Tapani lammervo. Toivottavasti nimenomaan kirjaimellisesti kärsii rangaistuksensa.

      • Tervehdysmaljat.

        Yleensä kun julkisuudessa tapahtuu jotain poikkeavaa joka on esillä mediassa hyvinkin näyttävästi, alkavat eri vankiloiden vangit valmistella tervetuliaismaljoja. Niitä kilistellään jo harjoitus lavasteena airam termospullot jotka jäljittelevät jytkympää lyömäsoitinta.

        Mutta sanottakoon, että joku maajussi joka on paiskonut raskaampaa hommaa koko ikänsä, ei ole heppoinen syleiltävä. Siinä saattaa loppua ilma vastasyleilijältä.


      • Lomarengas.fi
        Tervehdysmaljat. kirjoitti:

        Yleensä kun julkisuudessa tapahtuu jotain poikkeavaa joka on esillä mediassa hyvinkin näyttävästi, alkavat eri vankiloiden vangit valmistella tervetuliaismaljoja. Niitä kilistellään jo harjoitus lavasteena airam termospullot jotka jäljittelevät jytkympää lyömäsoitinta.

        Mutta sanottakoon, että joku maajussi joka on paiskonut raskaampaa hommaa koko ikänsä, ei ole heppoinen syleiltävä. Siinä saattaa loppua ilma vastasyleilijältä.

        No onneksi ei tässä tapauksessa ei varmaan jää halailu siitä kiinni


    • Lahti12

      niitä vastaavia sikoja on paljon muitakin,mutta jostakin syystä eivät päädy vankilaan toisten vankien rangaistavaksi ja siihen auttaa mm.yhteiskunnallinen johtava asema
      tai peräti virkasuhde, joten em,henkilö tavallaan "uhrataan heidänkin edestä" ja aikaan kostajat joutuu tilille tavalla tai toisella ja vastuusta vetäytyjät hekottaa partaansa ja nauravat kuinka onnistuneesti saavat vangit tekemään puolestaan asioita joiden kohteeksi joutumisen itse välttivät.
      kas kun ko.rikokseen syyllistyvät ovat yleensä hyvin toimeen tulevista sosiaaliluokista ja siksi iloiitsevatkin aikaan saannoksistaan.
      ja vagit keskittyvät kaikella tarmolaan tuohon tietyn henkilöön aika yks tuumaissesti.toisin kuin esim.johonkin yhteisiä etuja tai oikeuksien toteutumiseen

    • Helppoa on

      Luxusvankila, vain valkoiset hevoset ja golfkenttä puuttuu mutta eiköhän nekin sinne hommata.

    • KakolanParturi

      Reijo Ranta lähetti muunmuassa omaa radio-ohjelmaa sieltä ja sai nimeks Radio-Ranta, sama mies keksi "vempulan" jolla kaikki Abloy lukot sai auki ja kesytti puluja ja yhde lähetti , sukset jaloissa, reppu selässä ja bingispallosta tehty kypäsä päässä lentämään ja pulu laskeutu Turin torille. Valokuvaaja oli paikalla ja juttu etusivulle Turkkariin. Repussa oli viesti " Hyvää joulua Kakolan Vekkuleilta" Ja tarinoita riittää :)

    • Yks_zyby_vaan

      Hyvä viestiketju. Harmi vaan,että vastaukset rönsyilee jonnekin aevan sivuteille...
      Joskos nyt olis pojat mittaillu kalujensa kokoa tarpeeksi niin että siivottais slerssit pöydältä ja lyötäis faktaa tilalle?
      Jos tämä sopii kaikille,odotan tietoperäistä settiä aiheesta Saramäki. :)

    • Stuppi

      Pääsin juuri viime kuussa ulos. Hieno paikka. Kyllä rikos tosiaan kannatti. Odotan jo seuraavaa tuomiota.

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3869
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3485
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3328
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2628
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1532
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1076
    10. Ihmettelen moderointia

      Palstalta häviää ihan asiallisia keskusteluketjuja mutta tuon yleensä yhden kirjoittamat homoketju saavat olla ihan rauh
      Luterilaisuus
      243
      1007
    Aihe