Olen käyttänyt Bilteman sinkkimaalia pohjassa kolme vuotta, mutta nyt veneen pohja oli merirokon ja normaalin liman peitossa, kölin alaosaa ja peräsintä myöten. (Ei ihme, että meno tuntui viime aikoina tahmaiselta.) Mystisintä oli se, että ainoat kohdat, joissa ei ollut limaa eikä rokkoa olivat pukintassujen vanhat paikat, joihin venettä laskiessa ehdin telalla maalata samaa Bilteman sinistä ilman, että maali ehti kuivua veteen laskiessa.
Tänä kesänä purjehdimme tuhat mailia, reilusti enemmän kuin aiempina vuosina, ja siitä suurimman osan heinä-elokuun vaihteessa Ruotsin puolella - onko maali kulunut ennen aikojaan pois ja rokko saanut hyvän kiinnitysalustan paljastuneista kohdista? Onko vastaavia kokemuksia?
Tänä kesänä purjehdimme tuhat mailia, reilusti enemmän kuin aiempina vuosina, ja siitä suurimman osan heinä-elokuun vaihteessa Ruotsin puolella - onko maali kulunut ennen aikojaan pois ja rokko saanut hyvän kiinnitysalustan paljastuneista kohdista? Onko vastaavia kokemuksia?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tuhat mailia ei kuluta maalia mihinkään. Ja purjehtimalla pohja pysyy puhtaampana kuin laiturissa makuuttamalla. Monella muullakin tuntuu olevan huonoja kokemuksia piliksen nykyisestä maalista, vaihda ensi vuonna muuhun.
Mulla toimi hyvin bilteman uusi maali tämän kesän ja aion käyttää jatkossa. Yhteeen kertaan levitin ja taisin laimentaakin keväällä.
Kokeile kuparipohjaista
http://www.veneilijanverkkokauppa.fi/blakes-cruising-p-2568.html?products_id=2568
Blakes on hyvää ja halpaa!
Saa myös Motonetistä.
Sama kokemus Bilteman sinkkimaalista viime kesältä.
Rokkoa ja partaa oli pohja täynnä. Satamani on Saaristomerellä.
Tänä keväänä pohjaan vedettiin Blakesin kuparimaali ja
nyt pohja oli puhdas lukuunottamatta pientä limaa pinnassa.
Taisi maalauksessa olla jotain pielessä vene seisoi viikkotolkulla. Ei mulla tullut mitään saristomereltä viime kesällä vaikka maalsin ohennetulla bilteman maalilla keväällä.
Vai olisiko bilteman maalia ja Biteman maalia. Ostajahan ei tiedä onko tänään ostettu tavara samaa kuin eilen, eli osa toimituserästä voi toimia eriomaisesti ja osa ei. Toki muillakin asioilla on merkitystä.
Blakes Cruisingia pohjassa eikä yhtään näkkiä. Ko. maalissa on hinta-laatusuhde kohdallaan.
Myrkkytesti -07
http://venenetti.fi/uutiset/442007-ekomyrkkymaalit-eivat-toimi
Voikos tota Blakes Cruisingia vetää suoraan Hempel Mille Xtran päälle?
Balakes maksaa puolet tuosta Hempelistä ja on ton testin mukaan yhden tähden verran parempi.
Eikös Mille ole pehmeä maali? Blakes on puolikova, jolloin päällemaalaus ei varmaan toimi. Hard Racingin päälle voi vetää.
Purkin kyljessä luvataan toimivan myös pehmeän päälle
Olin yllättynyt Bilteman maalista, kun siitä on täällä ollut kovastikin puhetta. Omalla veneelläni tuli purjehdittua 500 mailia, josta pääosa heinäkuussa. Syys-lokakuun aikana vain pari kertaa tuli lähdettyä. Silti pohja oli loistavassa kunnossa, levää vain kölin ja pohjan yhtymäkohdassa (huonosti maalattu?) Rokkoa ei ollut kuin peräsimen pohjassa 3-4 kpl ja kölin pohjassa 10-20 kpl.
Eli hyvin toimii ainakin pääkaupungin vesillä - vai onko vesi jo niin myrkyllistä täällä?