Ps 3 hajosi

Kesken pelin kone sammui, nyt ei reagoi kaukosäätimeen tai ohjaimeen mitenkään. Punainen virtavalo palaa. Kun itse koneesta koettaa käynnistää, alkaa käynnistyä (kovalevy ja/tai cd yrittää alkaa pyörimään), mutta vilauttaa keltaista valoa, päästää kaksi piippausta ja sammuu. Kyseessä noin kolme vuotta vanha, vähän pelattu isompi konsoli. Kellään ollut samanlaista vikaa?
8109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

eli sulle tuli yellow light of death

Äänestä

Se tarkoittaa sitä että se hajosi jostain ja syitä siihen voi olla vaikka mitä. Joko laitat huoltoon (n. 150€) tai ostat täysin uuden tilalle.

Äänestä

Mä kyllä suosittelisn ehkä uuden ostamista. Vaikka saat korjauksen halvemmalla ( ainakin vielä:) niin kummiskin se hajoais taas uudestaan ja jos korjaisit toisen kerran nii tulis maksaan j0 300€. Että jos saisit jostain uuden samanmoisen m´vanhan mallin nii kyllä sen voisi saada sillä 200-250€ hyvinkin. Mutta ei niitä uusii saa paljoo tai ehkä jostain neyistä vois ehkä saada jos jossain on varastos tallel viel pari kappaletta.

Äänestä

suosittelisin että jonnekkin korjaukseen kovalevy ulos ja uuteen koneeseen vanhan kovalevy

Äänestä
  • "suosittelisin että jonnekkin korjaukseen kovalevy ulos ja uuteen koneeseen vanhan kovalevy"

    Ei se toimi noin kun se alkaa herjaamaan jo käynnistyksen alussa "pakollista" kovalevyn alustamista.

    Äänestä

Uskomaton kikka!
you tubesta löysin ohjeen korjaukseen; 15 min hiustenkuivaimella lämmitetään tuuletusaukoista sisään, sitten jäähdytetään 30min parvekkeella ja kas kummaa, kone toimii. Ainakin toimi eilen.. jos toimii vielä pidempään, sehän on vaan plussaa.

Äänestä
  • pleikkarissa on myös sisäkalujen putsaus puhallin.

    Äänestä

  • puhalla kirjoitti:

    pleikkarissa on myös sisäkalujen putsaus puhallin.

    Ei ole, varsinkaan vanhassa mallissa (60gb)

    Ja se on ihan tuuletin testi, ei mikään puhdistus toiminto.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juego kirjoitti:

Kesken pelin kone sammui, nyt ei reagoi kaukosäätimeen tai ohjaimeen mitenkään. Punainen virtavalo palaa. Kun itse koneesta koettaa käynnistää, alkaa käynnistyä (kovalevy ja/tai cd yrittää alkaa pyörimään), mutta vilauttaa keltaista valoa, päästää kaksi piippausta ja sammuu. Kyseessä noin kolme vuotta vanha, vähän pelattu isompi konsoli. Kellään ollut samanlaista vikaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu