Vakuusmalli tehtiin tarkoituksella niin kalliiksi, että mikään muu euromaa ei tule Suomen lisäksi vakuuksia vaatimaan.
”Suomi saa hyvät vakuudet. Näillä vakuuksilla rajataan suomalaisten veronmaksajien riskiä, ja se on ollut koko meidän vakuusvaatimuksen idea”, väsyneen oloinen Urpilainen sanoi kokouksen päätyttyä.
Onko Suomi maksukykyinen vuonna 2013?
”Suomi saa hyvät vakuudet. Näillä vakuuksilla rajataan suomalaisten veronmaksajien riskiä, ja se on ollut koko meidän vakuusvaatimuksen idea”, väsyneen oloinen Urpilainen sanoi kokouksen päätyttyä.
Onko Suomi maksukykyinen vuonna 2013?
Vastaukset 26
Vanhimmat
Talouskomisaarit naurattivat yleisöä tiedoitustilaisuudessa Suomen kustannuksella, Rehn mukaan lukien.
Niin, kyllä meinasi aamukahvi mennä väärään kurkkuun, kun uutisissa tuli tämä tieto. Suomesta tehtiin narri, jolle naureskeltiin yleisesti, muille maille tälläiset vakuudet eivät edes kelpaa.
Jos Kreikka ajautuisi maksukyvyttömäksi, Suomi saisi vakuudet vasta aikaisintaan 15 vuoden kuluttua.
Näin saatiin Suomi sitoutumaan kaulaa myöten Kreikan pelastamisen taakse, voihan v..tu!
Historiansa heikoimmalla kannatuksella sdp etenee hallitustietä ehkä Suomen historian huonoimmalla valtiovarainministerillä....
Menetys-sopimus on parempi sana kuvaamaan tätä vakuutta.
Isäntä meinasi ajaa autolla ojaan, kun alkoi naurattamaan tuollaiset sanonnat poliitikoista: Mönkäre - Mönkään Meni, Katainen - Katajaiseen Kapsahti.
Jos kaikki menee mönkään ja kapsahtaa katajaiseen, ei hyvältä näytä..
Suomea putsataan nyt oikein kunnolla. Kun euro ja eurooppa romahtaa, on Suomi kerjäläis valtion osassa.
Jutta pelasi pokeria mutta "mustapekka" jäi käteen!
Kuka idiootti Juttaa äänesti ???
Nyt saitte mitä mitä lähditte hakemaan, demarit on pellejä, voittaa kepun 6-0 pettämis-skabassa
SDP tekee Jutasta syntipukin jatkuvalla syötöllä, opettaja-nainen joka ei hahmota näitä koukeroita vaan on sokeutunut omiin palkkoihin ja palkkioihin jymäytetään sdp:n uppoavassa laivassa, kun muut euromaat pitää maksaa omia maksuja eu on jo romahtanut ja suomi nuolee näppejään, miksi suomi ei hakeudu ulos koko eu:sta ja hoitaisi itse esim. maataloustuet joilla nyt kiristetään maatamme, olemme mukana jossakin suuressa valheessa joka ei toimi, suomi köyhtyy joka päivä ja Jutta senkun ilotsee ??? palveleeko tämä kansaa ???????
Mitä ihmeen riskiä niillä muka rajataan, ei yhtään mitään.
Se 1,44 miljardia tulee maksettavaksi suomalaisille veronmaksajille.
Niistä rahoista ei oma kansa hyödy senttiäkään, kaikki menee Kreikan herroille.
Se on tämä eu muutaman eliittiherran petosliitto, jossa suomalaistenkin rahat menee näiden herrojen tileille loppujen lopuksi.
TV uutisissahan näytettiin, kun tämä yksi eliittiherra nauraa pilkkasi suomea tässä vakuus asiassa.
Niitä taisi olla siinä kolme kappaletta ja eivät menanneet pystyä vakavalla naamalla siinä olemaan.
Näidenkin herrojen taskuun sujahtaa satoja tuhansia suomalaisten veronmaksajien rahoja.
Ne vaan sanoo, että se raha menee näiden velkamaiden talouden korjaamiseen, mutta rahat menee pankkiherroille ja muille eliittiherroille.
Ei se raha mene köyhille kreikkalaisille, kun on siellä kreikassakin varmaan köyhiä ihmisiä.
Nämä herrathan ovat siellä kulutusjuhlaa viettäneet ja törsänneet miljoonia.
Nyt sitten pannaan suomalaiset veronmaksajat maksamaan näitä kulutusjuhlia.
Suomalaisia uhataan ja pelotellaan, että tulee lama ja käy huonosti, jollei suomalaiset maksa kiltisti näitä eu lahjoituksia.
Ei ole mennyt yhtään sen paremmin, vaikka eu:lle on jo annettu näitä kriisiavustuksia, huonommin vaan menee, mitä enemmän suomen päättäjät lahjoittavat rahaa eu kriisimaille.
Jos tämäkin raha olisi käytetty suomalaisten hyväksi, niin paljon parempaan se olisi mennyt.
Sillä olisi saatu rahoitettua näitä palkankorotuksia ja sosiaaliturvaa.
Ei herroja yhtään haittaa, vaikka osa suomalaisista elää ilman mitään tuloja.
Heille pääasia on olla eu:n mallioppilas ja lahjoittaa rahaa eu:lle näiden jäsenmaksujen lisäksi.
Koskaan ei näitä lainarahoja tulla saamaan takaisin eli lahjoituksena menee.
Täällähän on oikein mölyapinoitten kerho €§& CO
Muistetaan kuitenkin, että asioita ovat hoitaneet maailman parhaat asiatuntijat.
Herra sitä sun tätä, ei ajattele muuta kuin itseän ja kavereitaan ja me ei taideta olla herrojen kavereita muuta kuin silloin kun on työvoimapula ja sitä ei ole eikä ole näköpiirissäkään.
EU:n tavikset makselee nyt niitten maailman parhaitten asiantuntijoiden ahneutta.
Suomen velka/bkt 50% ja EU:n raja 60%, ei sitä voi kehua AAA korotkin maksaa miljardeja.
Hyvä Jutta ei muuta kuin säkinsuu kiinni vaikka muutama miljardi meneekin sidenaruihin, on sekin halvempaa kuin ostaa vahvaa köyttä Italian ja muiden takia myöhemmin.
Juttako asiantuntija ? ..ja millä alalla ?
Eduskunnassa on koulutusta,joten sieltä asiantuntemus. Eri asia on, kuinka valtiovarainministeri osaa pelata ja peilata. Suomen linjana on ollut "maksa ja pysy mukana EU:n ytimessä." Säälittävä ja kallis linja, joka tulee maksettaviksi jälkipolviemme niskaan.
Sdp ei hintalappua katso,kun pyrkii pitämään kiinni lupauksista, joita vallan halun huumassa tuli antaneeksi äänestäjille. Tämä Sdp:tta äänestänyt kansan osa oli muuten historian pienin. Suinkaan Sdp puolueena lupauksilleen ei ole maksajan osassa, vaan Suomen kansa.
asijantuntijat
5.10.2011 08:34
Menikö yli hilseen?
Miksi nyt ollaan siinä missä ollaan?
"asioita ovat hoitaneet maailman parhaat asiatuntijat"
Eihän Juttaa voi syyllistää finanssi-/talouskriiseistä.
Jutta on kyllä ymmärtänyt nämä vakuudet jotenkuten mutta ei ymmärtänyt, että tuo on pirun kallitsa joutua maksamaan koko summa vuonna 2013. Nykytaloudessa raha kun se on sellasta että sillä pitää jatkuvasti tehä lisää rahaa, vähintäänkin korkoja ottaa jostani. Juttakun sitoutui tähän vakuuspakeettiin, niin se tarkottaa että suomi saa _ehkä_ korkoja ja _vain_ 20% joskus tulvaisuudessa jolloin tuo koko euroopan maa on jotain venäjän provinsseja.
Sillä välin muut maat maksavat vuonna 2013 vain 20% tuosta summasta, ja voivat sijoittaa loput 80% _Suoraan_ vaika noihin joukkovelkakirjoihin keräämään korkoa. Se että nuo rahat pitää maksaa vuonna 2013 eikä osissa, on pirun kallista, käytännössä jopa niin kallista, että vakuuksista kieltäytymällä ja rahat kiinnittämällä johonkin muuhun, ois tehnyt enempi voittoa.
Annoit itsellesi plussan. Otin sen pois :---------------------------------DDDDDD
No mitä siitä annoin vahingon kiertää.
Mutta koska olet "köyhä" saat takaisin tästä / miljardi
Nyt oli uutinen lehdessä, että Kreikka ostaa 400 uutta panssarivaunua USA:lta, hinta lienee tähtitieteellinen. Lisäksi Kreikka tilaa tulevaisuudessa kymmeniä erimallisia panssariuvaunuja, hinta samoin uskomaton.
Suomessa varuskuntia lakkautellaan ja kaikesta säästetään lainoittamalla Kreikkaa. Ja tämäkö on tulos? Pöyristyttävää ja suorastaan törkeää!
Ja se vielä,että on fanaattinen hurri puolustusministerinä-HOH-HOI-JAA
HAH HAH!! Tältä sivulta on siivottu kirosanoja. hurri hurri hurri
Sana on HUR-RI....nooh onhan sekin kirosana ja kallis sellainen, ainakin veronmaksajalle...
Jutta kokoomus petti äänestäjät ja pahemman kerran. Onhan se kiva, että rahoitetaan kreikkalaisten panssarivaunuja...Suomessahan ei olekaan avuntarvitsijoita.
Voi,vi..un,v..un,vit.u! Tajutkaa nyt viimeistään,että vanhat suuret puolueet eivät muutosta ja kansan tahtoa vie eteenpäin. Kabinetti-politiikkaa, sen ne taitaa!
Mitäs te mölyapinat möykkäätte?
Kansalta puuttuu TAHTO!
Kaikki te olette ahneita ja haluatte saada enemmän kuin on jaettavaa.
Suomen on sopeuduttava kansainväliseen hintakilpailuun, eli on tehtävä laatutavaraa edullisemmin kuin toiset, muuten mopot karkaa ulkomaille
.
Julkisensektorin on sopeuduttava viennistä saatuihin tuloihin, eli ei velkaa jos ei ole verotuloja.
Nyt on meneillään palkkaneuvottelut, vientiteollisuudella ei ole varaa nostaa palkkoja, mikäli aikoo saada tuotteensa kaupaksi.
Julkisenalan palkat ovat jo liian korkeita syödään velaksi.
Kansalta puuttuu TAHTOA jakaa leipää tasaisemmin, kaikki haluavat kansankakusta suuremman palan kuin siitä tasaisesti jakamalla riittisi.
Ollaan ahneita ja otetaan lisää lainaa, kyllä tulevat sukupolvet maksavat, tai tehdään sitten KREIKKALAISET, niin saadaan jotakin anteeksi.
Jutan puhe just nyt televisiossa ei vakuuta. Kaunista Sdp:läista korulausetta. Suomi tulee saamaan niin turpaan ettei ikinä ole saanut!
Ette kai te taulapäät luule, että Jutta latelee omiaan, siellähän ovat nämä Hetemäet sun muut, jotka ovat tutkineet, että mennään syteen tai saveen otetaan mahdollisimman vähän turpiin.
Annatko rahaa lainaksi "mustalaiselle"??????? no miksi annat Kreikkalaisille???
Jutan puhe perustuu, "takapiruihin"
http://www.iltalehti.fi/talous/2011100514512162_ta.shtml