Vartija 1,9 ok, muut EI edes 4%.

Muut työntekijät eivät hyväksy edes naurettavaa 4% palkan korotusta, mutta vartijapoloisille kelpas 1,9 - jeee!
Toimihenkilökeskusjärjestö STTK ei hyväksy työnantajien palkkatarjousta. Puheenjohtaja Mikko Mäenpään (sd.) mukaan keskitettyä työmarkkinaratkaisua ei synny.

Palkkatarjous kaksivuotiselle sopimukselle oli ensimmäisenä vuonna 2,4 prosenttia ja toisena vuonna 1,9 prosenttia.

Myöskään palkansaajien keskusjärjestö SAK ei hyväksy Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n palkkatarjousta.

SAK:n puheenjohtajan Lauri Lylyn mukaan työnantajan palkkatarjous ei anna riittävää pohjaa tuloratkaisun hyväksymiselle. SAK:n hallitus käsitteli asiaa hetki sitten.

SAK oli tyytymätön erityisesti palkankorotusten rakenteeseen. Puutteita on järjestön mukaan pienipalkkaisten ja naisvaltaisten alojen palkankorotuksissa.

Ammattiliitto Pron puheenjohtajan Antti Rinteen mukaan teknologia-alalle jätetään tänään lakonuhka keskitetyn ratkaisun kaaduttua.

Neuvotteluja jatketaan vielä tänään.


STT
10258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Turvan neuvottelut alkavat varmaankin kohtapuoliin ja nyt meillä onkin eri meininki kuin viimeksi.

Vedämme samaa palkankorotuslinjaa kuin metalli ja siihen päälle alakohtainen - matalapalkka-ala kun olemme - lisä !!

Nyt vain kaikki puhaltamaan yhteen hiileen ja venkoilut sikseen !

Tsemppiä neuvottelijoille, teillä on kentän yhtenäinen tuki takana !!!!!!!!!

Äänestä

Sanotaan näin että pelkään pahinta ja toivon parasta näiden neuvotteluiden osalta.

En saata uskoa ettäkö päästään ihan metalliliittojen sun muiden alojen tasolle, sillä monen vartiointiliikkeen intresseihin kuuluu vahvasti se että ala pyritään pitämäänkin matalapalkka-alana johon on helppoa ja nopeaa kouluttaa ns. "tykinruokaa kentälle" 40h 60h kokonaisuudella.

Muutenkaan en näe laajoja muutoksia alaa kohtaan horisontissa muutenkaan.

Jotta palkka-asiat saataisiin kuntoon, niin työehtosopimukseen pitäisi tehdä niin perustavanlaatuisia muutoksia, etten näkisi sen olevan monenkaan vartiointiliikkeen mielestä kovin fiksua ihan noin liiketoiminnan kannattavuuden osalta.

Toki voimmehan aina toivoa- toki toivoksi se usein jääkin.

Äänestä

nyt taitaa jollakin olla jo kierrokset sekaisin, kyllä edellinen palkankorotus oli ihan hyvin linjassa

metalli käy jo seuraavaa kierrosta eki vastaava kuin meillä tulee olemaan helmikuussa 2012

kannattaa seurata välillä ihan oikeita uutisia

taitaa olla tosiaan persujen aika ottaa valtaa ammattiyhdistysliikkeissä kun ei näiden punaisten johdolla tule muuta kuin jonninjoutavaa riitelyä

Äänestä

Pysymme halpatyövoimana, siivoojillakin paremmat palkat ja työnantaja edut (kuunnon lomamökit, kuntopäivät/kk, ruokakupongit, palveluvuosiportaikko nousee 2 v välein...).

Äänestä

Vartijoille pitää saada kunnollinen palkankorotus!

Äänestä

Tulemme tosiaan pysymään halpatyövoimana niin kauan kunnes pääsyvaatimuksia tälle alalle kiristetään koulutuksen keston, sisällön sun muun osalta.

Monessa naapurimaassa tämän alan hommat vaativat edes jonkinlaisen koulutuksen verrattuna meidän 40h 60h vitsiimme, joka tosiaankin mahdollistaa sen ettei meille tarvitse maksella mitään kummoisempaa palkkaa kun kerran koulutuskaan ei ole tuon kummoisempi. Tietenkään eihän tämä nyt mitään huippupalkattua hommaa ole koskaan missään maailman kolkassa ollutkaan, mutta käsittääkseni muissa pohjoismaissa palkat, koulutus sun muu on kuitenkin edes jotenkin kohdillaan.

On kuitenkin aivan kaikkien vartiointiliikkeiden intresseissä pitää tämä ala matalapalkka-alana, sillä muussa tapauksessa osakkeenomistajat sun muut rahojaan vartiointifirmoihin sijoittaneet eivät saisi itselleen voittoa.

Muistakaa nyt mitkä alamme lähtökohdat ovat.

Äänestä
  • "Tulemme tosiaan pysymään halpatyövoimana niin kauan kunnes pääsyvaatimuksia tälle alalle kiristetään koulutuksen keston, sisällön sun muun osalta."

    Kerrotko esim. kaupan kassan pääsyvaatimuksista? Eihän ne kaikki edes ymmärrä suomea. Saa silti eri liksaa esim. lisien suhteen.

    Äänestä

Veikkaisin että kaupan alalla aikoinaan noista lisista, palkoista sun muista ovat olleet neuvottelemassa sellaiset henkilöt jotka ovat tosiaan olleet suuremmalti osin työntekijän puolellakin.

Voidaan tosiaan kysyä että miksi vuosi toisensa jälkeen niinkin pienet lisät tällä alalla, jossa yö- ja iltatyö ovat todella yleisiä työmuotoja ovat edes mahdollisia? Eiköhän pallo ole myös niillä neuvottelijoilla siellä TES-neuvotteluissa suurelti.

Oikeastaan näissä lisissä sun muissa laskisin eniten painoarvoa juuri TES-neuvottelijoiden suuntaan. Se miksi he eivät kykene tai halua vaatia tuntuvia korotuksia on suuri mysteeri.. vai onko sittenkään?

Mielenkiintoista onkin seurata tuota keväällä 2012 alkavaa alamme palkkaneuvottelua.

Äänestä

http://www.vartijat.com/

Voit ottaa myös yhteyttä Turvan puheenjohtajaan saadaksesi viestisi perille TES-neuvottelijoiden suuntaan.

Aiotko seurata sivusta vai toimia?

Äänestä

Kyllä tässä on laitettu sähköpostia ja otettu asiat puheeksi luottarin kanssa joten suosittelen että http://www.vartijat.com/ te kaikki muutkin vartijat teette samoin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joltsis kirjoitti:

Muut työntekijät eivät hyväksy edes naurettavaa 4% palkan korotusta, mutta vartijapoloisille kelpas 1,9 - jeee!
Toimihenkilökeskusjärjestö STTK ei hyväksy työnantajien palkkatarjousta. Puheenjohtaja Mikko Mäenpään (sd.) mukaan keskitettyä työmarkkinaratkaisua ei synny.

Palkkatarjous kaksivuotiselle sopimukselle oli ensimmäisenä vuonna 2,4 prosenttia ja toisena vuonna 1,9 prosenttia.

Myöskään palkansaajien keskusjärjestö SAK ei hyväksy Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n palkkatarjousta.

SAK:n puheenjohtajan Lauri Lylyn mukaan työnantajan palkkatarjous ei anna riittävää pohjaa tuloratkaisun hyväksymiselle. SAK:n hallitus käsitteli asiaa hetki sitten.

SAK oli tyytymätön erityisesti palkankorotusten rakenteeseen. Puutteita on järjestön mukaan pienipalkkaisten ja naisvaltaisten alojen palkankorotuksissa.

Ammattiliitto Pron puheenjohtajan Antti Rinteen mukaan teknologia-alalle jätetään tänään lakonuhka keskitetyn ratkaisun kaaduttua.

Neuvotteluja jatketaan vielä tänään.


STT

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu