Maahanmuuttajat

Oi sitä ihanuutta, kun on saatu kerrankin kansainvälisyyttä kajaaniinkin. leipänsä ne syö siinä missä mekin. Jos kerran huollosta saavat pikkasen avustusta niin ei pidä olla kade. Huolto antaa vain tarpeeseen. Tutustukaa heihin voitte oppia jopa jotakin.
18269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ok, mutta mikä siinä on niin ihanaa? eihän ne ole valtaväestön kanssa tekemisissä paljoakaan??

Äänestä

Haista ******!!!

Äänestä

Heiltähän voisi oppia sellaisia asioita joiden vuoksi heidän kotimaansa on siinä jamassa että sietä on pitänyt lähteä pois.

Äänestä

Bussinkuljettajan silmitön pahoinpitely toi nuorelle mieskaksikolle neljän ja puolen vuoden ehdottomat vankeustuomiot.


Helsingin käräjäoikeus tuomitsi 18-vuotiaat Sitav Ako Abdullahin ja Marko Rodendaun törkeästä pahoinpitelystä.

Abdullahin rangaistus on lievennetty, koska hän oli teon tehdessään 17-vuotias eli alaikäinen. Lopputulos on silti yhtä ankara kuin Rodendaun, koska vakavin, päähän osunut potku oli hänen tekemänsä.

Abdullah ja Rodendau tuomittiin myös maksamaan uhrille 34 000 euroa kivusta, särystä ja tilapäisestä haitasta sekä 6000 euroa kärsimyksestä. Päälle tulee vielä tuhansia euroja vakuutusyhtiölle maksettavia korvauksia mm. hoito- ja työkyvyttömyyskuluista.

Lopullinen korvausvastuu voi nousta jopa satoihin tuhansiin euroihin, sillä uhrin pysyvien haittojen laajuus kyetään arvioimaan vasta myöhemmin.

Uhri on pahoinpitelystä lähtien joutunut olemaan sairaalassa tai toipilaskodissa.

- Asianomistaja on naimisissa ja kahden pienen lapsen isä. Pahoinpitelyn seurauksena hän ei ole voinut asua perheensä kanssa, mikä on olennaisesti lisännyt hänelle teosta aiheutunutta kärsimystä, käräjäoikeus toteaa.

Nuorukaiset hakkasivat 36-vuotiaan bussinkuljettajan kesken työvuoron Helsingin Elielinaukiolla viime helmikuussa. Kuljettaja sai neurologisen vamman ja epilepsian, jotka erittäin todennäköisesti jäävät elinikäisiksi.

Käräjäoikeuden mukaan teolle ei ollut mitään ymmärrettävää perustetta. Humalaiset nuorukaiset kävivät kimppuun, kun kuljettaja huomautti heitä bussien ajoväylillä liikkumisesta.

Rodendau piti kiinni kurkusta, ja molemmat hakkasivat kuljettajaa nyrkeillä päähän. Kun uhri putosi polvilleen maahan, molemmat vielä potkaisivat häntä.

Abdullahin potku osui päähän niin kovaa, että 15–20 metrin päässä olleet todistajat kuulivat selvästi siitä lähteneen ”pahan äänen”.

Uhrilla ei ollut käräjäoikeuden mukaan mitään mahdollisuutta puolustautua.

- Tekijöiden suhtautumista tekoonsa ilmentää se, että he ovat nauraneet paikalta poistuessaan, käräjäoikeus toteaa.

Oikeus katsoi, että Abdullah ja Rodendau tekivät teon yksissä tuumin. He pyysivät korvausten sovittelua, mutta käräjäoikeus hylkäsi vaatimuksen, vaikka Abdullahin alaikäisyys periaatteessa olisi puoltanut sovittelua.

- Abdullahin on iästään huolimatta tullut käsittää, että teko voi aiheuttaa asianomistajan kuoleman tai vakavan vammautumisen, oikeus perustelee.

Molempien tuomittujen syyksi luettiin myös huumausaineen käyttörikos. Rodendau tuomittiin lisäksi monitoimiveitsen hallussapidosta.


Rami Mäkinen

Äänestä

Röyhkeä pankkiautomaattikopla palasi Suomeen - poliisi iski satamassa


Kimmo Mäntylä




Julkaistu: 04.10.2011 07:08




Kotimaassaan oleilleet ulkomaalaiset ryöstäjät palasivat Suomeen jatkaakseen rikollista toimintaansa, mutta Helsingin poliisi ottikin miehet kiinni verekseltään.


Romanialaiset olivat yllättyneitä.

Helsingin poliisi oli tutkinut jo jonkin aikaa nelihenkisen liigan toimia.

Kopla sieppasi pankkiautomaatilla rahaa nostaneilta ihmisilta pankkikortin ja sen tunnusluvun aina saman kaavan mukaan.

Ensin rekisteröitiin nostajan tunnusluvun näpyttely. Sitten rahaa nostaneen selkään koputettiin samalla hetkellä, kun kortti palautui ulos.

Kortti ja mahdollisesti käteinen raha vietiin, ja hetken kuluttua tili tyhjennettiin.

Tapauksia on ainakin kymmenen.

Rikoskomisario Juha Laaksonen poliisin rikostutkinnan esikäsittely-yksiköstä kertoi, että ulkomaalaisten henkilöllisyydet oli selvitetty jo siinä vaiheessa, kun he poistuivat Suomesta.

Hyväksi onneksi nelihenkinen porukka päätti kuitenkin palata Helsinkiin, jossa etenkin hyväuskoisia vanhuksia on väittämän mukaan helppo ryöstää.

Kun rikosliiga viime sunnuntaina tuli laivalla Suomeen, poliisi olis aanut jo vihjeen heidän saapumisestaan ja nappasi nelikon kiinni keskikaupungilla.

Rikossarjan selvittely jatkuu.

Äänestä
  • Tummahko maahanmuuttaja mies meni lääkärille ja kertoi vaivastaan.
    "Aina kun rakastelen vaalean naisen kanssa, niin silmiäni alkaa kirvelemään punoittamaan kauheasti"
    Lääkäri tutki hiemaan yön timoa ja kertoi lopulta syyn kirvelyyn.
    "Olen tullut siihen tulokseen, että olet pahasti allerginen pippurisumutteelle!"

    Äänestä

Milloinkahan työtön, koditon, köyhä lapsiperhe tai eläkeläinen saa yhtä hyvän palvelun/elintason kuin mamu Suomessa?

Äänestä

blondin pippurisumute vs. yön timon tippuriseiväs, kumpi voitti?- vastaus näkyy sukupuolitautiklinikalta

Äänestä

" Hakkaraiset" vauhdissa.

Äänestä

Rötöksiä vaan tekee nämä muka reppanat sodan ja kurjuuden jaloista tänne päässeet.
Miten kauan Suomen valtio hyysää näitä?

Äänestä

Postimerkki perseeseen vaan rötöstelijöille ja ulos maasta

Äänestä

Heitä pitää ymmärtää!Loppujen lopuksi lupsakkaa jengiä.Tekevät hyvää ruokaa ja voi mitä läppää ne heittää :)Täysin eri kulttuuri,oli viime viikonloppuna niin kivaa,että vieläkin laulattaa :)

Äänestä

Laittavat kuulemma ihanaa ruokaa, ja ovat ystävällisiä. Sen joka kitisi ettei suomalainen saa sossusta rahaa pitäisi katsoa peiliin ja miettiä olenko oikeasti sen tarpeessa. Sossu antaa kullekkin normien mukaa, ei täällä ole vielä ketään nälkään nitistetty. mitä rötöksiin tulee niin yhtälailla paikallinen väestö tekee niitä, mamut vain nostetaan heti esille.

Äänestä

" Huolto antaa vain tarpeeseen"

Ei taida aloittajalla olla juurikaan käsitystä asioista.

Ota ruusunpunaiset lasit silmiltäsi ja etsi esim. netistä virallistakin tietoa.

Äänestä

Tarpeeseen se huolto antaa, ei jouda mamun raha joutavaan oletteko kuulleet että hekin joutuvat syömään? Vikaskaapa joskus niitä pyöriäkin, niin huomaatte etteivät ne kaikki ole suinkaan uusia. Tulee paljon halvemmaksi pyörällä ajo kuin bussi kyydeillä. Harrastuksiin täytyy luoda edellytykset siinä kuin paikallisillekin.
Kunhan vimpelinlammen laavu valmistuu, menkäämme yhdessä viettämään iltaa heidän kanssaa, niin karisee turhat ennakkoluulot.

Äänestä

huh, eikö ne oo villi-ihmisiä, ainakin mummu väitti,nehän voi syödä ihmislihaa, tommoset.

Äänestä

Ei anna sossu tarpeeseen mitään ainakaan valtaväestölle! Syödä pitää meidänkin ja se syöminen köyhissä perheissä tarkoittaa kaurapuuroa ja halvinta hernekeittoa mitä kaupasta löytyy ja joka päivä! Liha-aterioista saa vaan uneksia kun se liha on niin kallista!
Yhteiskunnan raha-avut menee mamuille, EI oman maan kansalaisille!

Äänestä

Kyllä normit on huollossa kaikille samanlaiset, ei minunkaan pussini kestä istua jokapäivä lihapatojen äärellä . Olen tyytyväinen kunhan saan jokapäiväisen leipäni, oli se sitten puuroa tai velliä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minäkin olen ihminen kirjoitti:

Oi sitä ihanuutta, kun on saatu kerrankin kansainvälisyyttä kajaaniinkin. leipänsä ne syö siinä missä mekin. Jos kerran huollosta saavat pikkasen avustusta niin ei pidä olla kade. Huolto antaa vain tarpeeseen. Tutustukaa heihin voitte oppia jopa jotakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu