Ubuntun ja open susen lisäksi?
Onko muita suomenkielisiä?
konneli
1178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nykyisin kaikki yleisimmät jakelut ovat lokalisoitu eli myös suomi on vaihtoehtoisena kielenä.
Vaikka olisit Saamelainen ja Slackware olisi Saameksi, niin älä vaan sitä asenna, on se niin hirveä.
taitaa käydä luonnolle, kun ei osaa kuin hiirtä kliksutella? meinaan, kun kaikkiin ketjuihin pitää sama juttu kirjoitella. ja ei, et koskaan tule mitään muuta osaamaankaan.
Debian,mandriva,mageia kyllähän niitä löytyy.
Entäs mint?
Jos vaikka kokeilisit itse. Mint perustuu nykyisin joko Ubuntuun tai kait vaihtoehtoisesti Debianiin. Molemmat ovat lokalisoitu - ja toimivat ihan hienosti suomeksi (Toisin kuin eräs kaupallinen ns. käyttöjärjestelmä, joka on ostettava halutun kielen mukaan.)
Joissakin jakeluissa kielivaihtoehto toimii, jos nettiyhteys on asennuksessa tarjolla, jolloin tarvittavat kielipaketit noudetaan asennuksen yhteydessä netistä.
Asennuksen jälkeenkin ko. tarvittavat kieliasennukset on asennettavissa jälkikäteen.
Mint on käsittääkseni osittain suomennettu, eli jotain voi olla enlanniksi valikoiden kätkoissä. Fedora on myös sumennettu.
Tasan yhtä suomenkielinen, kuin Ubuntukin, josta se on ranskalaisten tuunaama.
Näppärä sikäli, että mitään restricted-exstras-värkkäämistä ei tarvita, kun kaikki lisäpalikat tulevat asennuksessa. Päivitystarkastuksetkin tapahtuvat huomaamattomasti, eikä konetta huudattaen, kuten esikuvassaan.
Ei yhtään englanninkielisempi, kuin Ubuntukaan, kun paketitkin ovat samat.
E o valikkoja enkuksi, vaan suomeksi.
osaa itse myös poistaa roikkumasta ylimääräiset ja vanhentuneet linux-image:t, linux-headers:it ja linux-generic:it, jotka Ubuntussa kerääntyvät rinnakkaiskäytössä kernel-listaksi käynnistys-grubiin.