tässä maassa.
En ole eronnut, eikä mulla ole lapsia kuin yhden miehen kassa. Tuntuu et kaikki on eronneita ja lapsia monen miehen kanssa, ja sitten riidellään kun kukaan ei halua elättää niitä lapsia, ei hoitaa, ja isovanhemmatkaan ei huoli ylimääräisiä lapsia luokseen ja lahjoa?
Meillä on siis asiat hyvin, että varmasti on harvassa meitä.
En ole eronnut, eikä mulla ole lapsia kuin yhden miehen kassa. Tuntuu et kaikki on eronneita ja lapsia monen miehen kanssa, ja sitten riidellään kun kukaan ei halua elättää niitä lapsia, ei hoitaa, ja isovanhemmatkaan ei huoli ylimääräisiä lapsia luokseen ja lahjoa?
Meillä on siis asiat hyvin, että varmasti on harvassa meitä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
:DDDD
ei ihan neljäkymmentä mutta yli puolet siitä kuitenkin:):)en edes viitsisi16 aloittaa koko rumbaa ja "miehen koulutusta" :):) uudestaan..:):)
Linnuksi olet melkoinen otus.
Kyllä mekin olemme ihan ydinperhe ja lapsiakin on peräti viisi. Minun kaveripiirissäni ei juuri muita olekaan kuin ydinperheitä, joten ei se minusta mikään harvinaisuus ole. Tosin olen monesti kuullut uusilta tuttavuuksilta kysymyksen, että ovatko kaikki lapset saman isän.
Se on juuri tätä kun miehet eivät huolehdi ehkäisystä niin johan naiset käyttävät sitä hyväkseen.
Väärään loveen langennut mies saa maksaa ja jos ei virheestään maksajia löydy niin yhteiskuntahan kustantaa. Se on niin että pari pensakaa elättää hyvin vaikka yhteiskunnan varoin velton työtävieroksuvan ämmän paremmin kuin eläisi yksin työtävieroksuvana. Siihen asti ainakin kunnes ne kakarat alkavat kuluttamaan enemmän mitä niistä hyötyy. Sen jälkeen se kamala poru vasta alkaakin kun kakaroita pitäisikin alkaa omin varoin elättämään eikä ole tottunut muuta kuin makaamaan laakereillaan ja rahaa tulee ovista ja ikkunoist sisään.
Nykyään hyvä että isovanhemmatkin ajattelevat enemmän omaa hyvinvointiaan eikä sellaista uhrautumis ajattelua enään ole toivottavasti kuin ennen että vanhusten piti tinkiä lääkkeistään ja kaikesta niiden lastenlasten joululajalistojen eteen missä tavaroiden summat päätä huimasivat.
Harvassa ovat ne jotka elävät ihan omavaraisesti riistämättä lähiomaisiaan. Kyllä suurimmalla osalla on tarkoitus repiä jonkun toisen persnahasta elämänvalinnoillaan irti kaiken mitä saa. Täällä on jo niin lihavia nuoria etteivät he pysty koskaan työhön, ei sellaista lihavuusongelmaa nähnyt vielä 20- 30 vuotta sitten mitä nykyään. Ei harvinaista että nuorella ihmisellä on niin kamala perä, reidet ja läskimakkarat että ihan hirvittää. Ei vittu ei olisi tullut kuuloonkaan että tuon näköinen olisi ollut nuorena ja vieläpä pojatkin jotkä näyttävät syöttösioilta. Lahjoja vaan lisää näille syöttöporaille ja mopot & skootterit perseen alle jottei tarvitse liikkua ollenkaan.
Muuten millä varoilla yhteiskunta kustantaa siitä liikkumattomuudesta tulevat vaivat tälle nykynuorisolle tulevaisuudessa? Lenkkipoluilla ei näe paljoa muita kuin yliaktiivisia liikkujia joilla ei ole mitään laihdutettavaa mutta missä ovat ne sairaalloisen ylipainoiset tai sitä lähimain olevat?
Mulla vanhemmat yhdessä lukiosta asti, ja meitä lapsia kaksi, molemmilla siis samat vanhemmat.