Ei tahdo tulla mitään...

luokan jumbo

Ensimmäistä vuotta opiskelen matikkaa eikä tahdo tulla mitään. Olen luennoilla, demoissa ja laskuharjoituksissa mutta kaikki on niin vaikeaa vaikka olin lukiossa kympin oppilas :(

9

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei-matikan opiskelij

      Lukiomatikka ja yliopistomatikka on täysin eri asia

      • ap.

        Ohjeita/neuvoja?


    • miesasiamies

      Se johtuu siitä, että olet nainen. Vaihda opiskelemaan kemiaa tai biologiaa.

    • naiseteipärjää

      Olet nainen. Se on syy.

    • et ole ainut

      On muitakin saman kohtalon kokeneita.
      Yliopistomatematikka on totaalisen toisenlaista kuin lukiossa.
      Jos olet hakenut matikkaa lukemaan sen takia että se oli mukava ja helppo
      aine lukiossa, niin olet luultavasti väärällä alalla.

      Yliopistossa matikka on pelkkää todistelua, eikä se muuksi muutu opintojen
      myöhemmässäkään vaiheessa. Lisäksi pitää muistaa, että niitä vaikeilta
      tuntuvia asioita pitäisi sitten työelämässä oikeasti myös osata.

      Kannattaa pysähtyä hetkeksi ja miettiä onko ala todella oikea. Se voi tietenkin käydä hieman oman egon päälle kun on kympin oppilas. Alan vaihtaminen on kuitenkin suhteellisen yleistä, eikä kannata miettiä että olisi jotenkin epäonnistunut.

      Jos et pääse matikan kursseista läpi, niin lue välillä jotain muuta. Ota selvää sivuaineista ja kokeile niitä välillä. Niistä saattaa löytyä paljon mukavempi uusi pääaine. Kannattaa lukea noi tutkintovaatimukset huolella läpi. Tutkintoihin sisältyy melkoisesti valinnaisia opintoja ja sivuaineita, joten näitäkin lukemalla opinnot edistyy. Lisäksi alaa vaihdettaessa nämä luetut sivuaineet voi yleensä aina hyväksilukea sellaisenaan uuden alan tutkintoon, joten et häviä edes ajallisesti mitään, jos vaihdat ensi keväänä alaa.

    • siekki13

      Vaikka alussa kaikki tuntuu vaikealta niin kyllä varmasti pärjäät kunhan vaan jaksat sitkeesti harjotella ja muistat myös välillä ottaa rennosti. Heti kun tulee vastoin käymisiä ei kannata luovuttaa. Eikä sekään ole pois suljettua, että myöhemmin vaihtaisit pääainetta:) Kun olet lukiossakin ollut noin hyvä niin varmasti opit pärjäämään yliopstossa!!


      Onnea ja tsemppiä sulle!!

    • Pekka-Antero Yläoksa

      Kirjoituksestasi tuli mieleen, että oletko mahdollisesti nainen?

    • shdfjghj

      Ehkä tuudittaudut liikaa siihen, että olet aikaisemmin ollut hyvä. Asennoidu nyt, että se on mennyttä ja on otettava uusi tyyli opiskeluun nyt.

    • Matikan proffa

      Kirja käteen vaan!

      Ei kannata notkua aamusta iltaan facebookissa ja huorata itseään viikonloppuisin baarireissuilla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      163
      5655
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      65
      5083
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      90
      4676
    4. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      218
      4632
    5. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      180
      4539
    6. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4519
    7. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      14
      4448
    8. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      63
      4396
    9. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3979
    10. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      42
      3905
    Aihe