Naisten asema työmarkkinoilla

Mietin vain...

Olen huomannut naisena, että naisen täytyy tehdä tuplasti työtä menestymisensä eteen työelämässä kaupallisella puolella. Nämä alat ovat tiukasti vanhoillisten, vanhojen miesten otteessa. Nyt puhun johtotehtävistä ym.

Itse olen tällä hetkellä tiimini paras työntekijä ja huippumyyjä, mutta silti tuntuu, että miesten menestystä arvostetaan enemmän. Miehet etenevät nopeammin jne. jne. Olen tässä juuri suunnittelemassa yliopisto-opintoja ja harkinnassa on juuri kauppatieteet. Kuitenkin tämä työmarkkinoilla vallitseva asenne naisia kohtaan ärsyttää..

Mitä mieltä olette? Pitääkö tämä paikkansa ja naiset, mitä kokemuksia teillä on?

2

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reijo Realisti

      Naisen paikka on kotona, eikä aggressiivisessa liike-elämässä. Mitä korkeammassa asemassa nainen on työelämässä, sitä luonnottomammasta tilanteesta on kysymys. Hyvä vaan, jos naiset eivät pääse johtopaikoille.

    • wiuwau

      Naiset ovat parhaimmassakin tapauksessa ainoastaan samalla viivalla miesten kanssa, oli ala mikä hyvänsä. Ja monilla aloilla siis huonommassa
      asemassa.

      Miehet saavat helpommin apurahojakin. Maailma on vaan edelleen
      miesten...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3027
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3001
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2377
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1873
    5. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1773
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1729
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      78
      1304
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1260
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe