Kaksi kysymystä lapsen keliakian puhkeamisesta

Timjami1569

Moi, odottelemme parhaillaan 2-vuotiaalle lapselle tähystysaikaa keliakian toteamiseksi. Oireet ovat olleet selvät - yhtäkkiä alkaneet suolisto-oireet, raudanpuuteanemia, kasvun pysähtyminen. Keliakiavasta-ainetestissä vasta-aineet olivat "selvästi positiiviset". Kuitenkaan suvussa ei kummallakaan puolella ole koskaan todettu kenelläkään keliakiaa, ja pojan syntymän aikoihin hän jopa osallistui keliakiatutkimukseen jossa heti syhtymän yhteydessä testattiin onko lapsella perinnöllistä taipuvuutta keliakiaan - ei ollut. Näitä asioita olen siis pähkäillyt viime aikoina - mahtaisiko joku tietää vastauksia:

1) Onko edes periaatteessa mahdollista että keliakia puhkeaa ilman perinnöllistä taipuvuutta, "keliakiageeniä"?

2) Kuinka todennäköistä suunnilleen on, että vahvasti positiivisen verinäytteen jälkeen keliakia oikeasti todetaan? Toisin sanoen, kuinka usein verinäyte antaa vääriä hälytyksiä?

Kiitokset!

7

1218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jees on

      Kyllä vai voi keliakia löytyä vaikkeis suvussa olekaan. Ja vasta-aineiden positiivisuus on luotettava.

    • Soppatykki...

      Meillä nyt noin 3,5 vuotias poika, jolla todettiin noin vuosi sitten keliakia. Kummallakaan ei suvussa ole keliakiaa, mutta tänään lääkäri käski myös isän, äidin, mummut ja papat verikokeisiin. Uusimpien tieteellisten tutkimusten mukaan keliakia ei ole perinnöllinen sairaus, mutta

      Vasta-aineiden positiivisuus ei ole täysin luotettava, mutta erittäin todennäköinen.

    • Timjami1569

      Hei, kiitokset vastauksista! Meillä tähystys senkun viivästyy sillä vihdoin kun aika eilen koitti, pojalla olikin flunssa eikä tutkimusta voitu tehdä. Kuitenkin lääkäri sanoi viime viikolla että näillä vasta-ainetuloksilla (S-tTGAbA > 128 ja S-EMAbA > 500, viitearvot

    • mie vaan

      Ei minunkaan vanhemmillani ole keliakiaa, mutta minulla se todettiin.
      Enoni vaimo tosin on kertonut, että hänen suvussaan sitä on paljon.

    • viljaton pöytä
    • Timjami1569

      No niin, vastaanpa omaan kysymykseeni nyt viisaampana siltä varalta että joku tätä ketjua lukee myöhemmin. Eilen saatiin biopsian tulokset ja keliakiahan pojalla on - se itseasiassa näkyi jo näytteenotossa paljaalle silmälle. Kyllä se keliakia siis voi tulla ilman ilmiselvää perinnöllistä taipuvuutta, ja tosi korkeat vasta-ainepitoisuudet oli parinkin lääkärin mielestä jo käytännössä ihan varma diagnoosi.

      Nyt kolmen viikon gluteenittoman dieetin jälkeen on jo asiat paljon paremmin: poika on nyt muutaman päivän ajan syönyt ihan hurjia määriä ruokaa. Siinä sitä hieman jälkeen jäänyttä kasvua otetaan kiinni, otaksun :)

    • Lapsellani todettu k

      Kiva että laitoit kuulumiset, moni varmaankin saa arvokasta tietoa asiastasi. Kiitos!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      65
      3325
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3137
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2518
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      2503
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1943
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1840
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1455
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1310
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1179
    Aihe