noihin kannettaviin vehkeisiin, vai mikähän olis edullisin systeemi kun käyttäisin nettia aika paljon?
saako kiinteähintaista liittymää
J-T
3448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Esim. hankkimalla usb-liitäntäisen päätelaitteen (esim. adsl/kaapelimodeemi) tai sitten hankkimalla läppäriin pc-card-liitäntäisen verkkokortin.
Tuolta löydät valikoimaa:
http://www.mikromaja.com/ -> komponentit -> verkkok. modeemit.
Poiminta hinnastosta:
TELEWELL ADSL TW-EA100B ULKOINEN USB 46.00 €
Jos käytät läppäriä paljon liikkuessasi, kannattaa myös harkita esim. Markantalosta saatavaa Elisa Primetime-liittymää, jossa nettaaminen onnistuu gprs-yhteydellä välillä 18-08 hintaan 10€.
Kevyempään käyttöön riittää myös Soneralta, Elisalta, DNA:lta, Saunalahdelta jne. saatavat 100Mt:n gprs-paketit, hintaan ~17-20€/kk.
1) kannettavaan Bluetooth
2) Bluetooth kännykkä
3) DNA yritysliittymä ja siihen kiinteähintainen, rajoitukseton GPRS n 17 euroa/kk
Siinä se.
Kiinostais tuollainen DNA:n yritysliittymä jossa ei rajoitusta.
Kysymys onkin millä sen saa jos ei ole yritystä eikä tuttua jonka yryksen nimiin voi avata liittymän?
Itsellä on ollut DNA liitymä (siihen asti kunnes muuttivat hinnoittelupolitiikkaa) ja tällä hetkellä on (Radiolinja) Elisa Primetime.
(Radiolinja) Elisa on jostain syystä n. 3-kertaa nopeampi kuin DNA (teoriassahan ne on yhtä nopeita).
Lisäksi Elisa yhteys toimii homattavasti varmemmin kuin DNA.
Elisassa yhteyden katkeaminen harvinaista n. 1 kerta kuukaudessa.
DNA:ssa yhteys katkeili monta kertaa päivässä.