Osaako joku kertoa kokemuksesta kauanko sairauspäivärahan saanti kestää KELAlta? Paperini ovat jo olleet kolmisen viikkoa käsittelyssä ja tällä hetkellä ne ovat kuulemma asiantuntijalääkärin hoivissa. Olen sairaslomalla masennuksesta, jonka siis psykiatrini on kirjoittanut minulle. Mihin sitä KELAn asiantuntijalääkäriä vielä tarvitaan? Voiko hän olla, tapaamatta minua, sitä mieltä, että en saa sairauspäivärahaa? Olen viimeksi saanut palkkaa työnantajaltani 15.4, joten aika heikosti menee...
Sairauspäiväraha KELA
6
3724
Vastaukset
- Psykiatri
Kyseessä on siis pitkittynyt sairausloma masennuksen vuoksi ja siitä on tehty B-lausunto ja olet tehnyt oman hakemuksesi ja ne molemmat on toimitettu päivään x mennessä Kelaan? Päivärahapäätös tulee yleensä 60 päivässä tuosta päivästä x laskien.
Kelan asiantuntijalääkäri ei tee päätöstä. Hän tekee oman lausuntonsa asiasta ja päätöksen tekee lautakunta jossa on jopa puolet juristeja.- käsitellään
Mitäs puolta asiasta tuo Kelan asiantuntijaelin sitten käsittelee? Eikö päivärahan maksu perustu itse B-lausuntoon eli sairaslomatodistukseen, jos sairaspäivärahan enimmäismäärä (300 pv) ei ole vielä ylittynyt.
- Psykiatri
käsitellään kirjoitti:
Mitäs puolta asiasta tuo Kelan asiantuntijaelin sitten käsittelee? Eikö päivärahan maksu perustu itse B-lausuntoon eli sairaslomatodistukseen, jos sairaspäivärahan enimmäismäärä (300 pv) ei ole vielä ylittynyt.
Päätös ei perustu pelkästään B-lausuntoon. Kelassa käydään rutiinisti läpi myös muita asioita potilaasta, esim se onko hän ostanut mainitut lääkkeeet (ja saanut niistä Kela-korvauksen). Kelassa voi olla myös muuta tietoa potilaasta kuin B-lausunto. Jos B-lausunnossa lukee että päivät menee maaten ja potilas kävelee päivät pitkät asioita hoitaen Kelan ikkunan ohi, voi tällä olla merkitystä. Myös sillä, miten hviä lausuntoja hoitava lääkäri yleensä tekee, on merkitystä eli Kelassa kyllä noteerataan jos lausunto on aina huonosti tehty ja perusteltu.
Näistä asioista syntyy kokonaisuus, joka ratkaisee läpimenon.
- Inha ihminen
Minulla rahan saannin käsittely kesti vuosia sitten 7 kk ja sen jälkeen sain kielteisen päätöksen.
Älä siis jää odottamaan rahoja Kelan suunnalta, vaan ilmoittaudu sossun asiakkaaksi, jos et satu olemaan isotuloisen ihmisen puoliso.- Niko
Sain myös yli vuosi sitten odottaa kauan Kelan päätöstä sairauspäivärahasta. Lopulta eräs ystäväni soitti Kelaan yhdelle tutulleen joka pisti hakemukseni käsittelyyn vauhtia ja päätös tuli tosi nopeaan.
Inhaa ihmistä on käsitelty törkeästi: odottelun jälkeen kielteinen päätös. Sanon saman kuin hän: hae sossusta apua.
- bibo1
Vuosia vanha ketju löytyi, mutta aihe on itselle ajankohtainen. Tässä kun neuvotaan kääntymään sosiaalitoimen puoleen, itselle sossun toimeentulotuki asiakkaana kävikin niin, että minulle huomioitiin tulona sairauspäiväraha arvion perusteella. Hyvin alun kaltainen tilanne, hakemus on ollut Kelassa kuukauden ja odottaa asiantuntija lääkärin lausuntoa, milloin rahaa tulee tai tuleeko on epäselvää, ja toimeentulotukipäätöksessä minun oletetaan elävän arvioidulla sairauspäivärahalla, jota ei ehkä ollenkaan tule. Ei tämä stressi mielenterveyspotilaalle hyvää tee.
Toisaalta miksi noin tarkat selvitykset, kun joka tapauksessa saan rahani Kelasta, eri nimikkeellä vaan, niin vaikka saan hylkäävän päätöksen ei siitä Kelalle mitään säästöä tule. Eihän tuo lausuntojen tekokaan voi ilmaista olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613111Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433067- 422417
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa912037- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251759- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä831370- 391280
- 791110