Kysymys Jpirtelaalle

Koraanissa toitotetaan "50000:nen vuoden pituisesta tuomionpäivästä" jolloin
kaikki ihmiset,niin kuolleet kuin ilmeisesti elävätkin,kootaan mielikuvitusolentonne eteen
kuulemaan että onko "ikuisuuspaikka paratiisissa vaiko helvetissä"

Jääkö maapallolle yhtään elämän jatkajaa tämän islamilaisen erottelun jälkeen?
970
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

"Koraanissa toitotetaan "50000:nen vuoden pituisesta tuomionpäivästä" jolloin
kaikki ihmiset,niin kuolleet kuin ilmeisesti elävätkin,kootaan mielikuvitusolentonne eteen
kuulemaan että onko "ikuisuuspaikka paratiisissa vaiko helvetissä"

Jääkö maapallolle yhtään elämän jatkajaa tämän islamilaisen erottelun jälkeen?"

Ymmärsit jakeen väärin. Kysymyksesi taisi olla lähinnä että tuleeko maapallolle yhtään elämän jatkajaa.

Jumala on sanonut että tuomionpäivänä maapallo käytännössä "tuhoutuu" kysymys rakentaako Jumala maapallon uudelleen? En tiedä. Jumalan suunnitelmista tiedämme vain pienen osan kuten Hän opettaa Koraanissa.

Äänestä
  • Jpirtelaalle!

    Minulla on todistetusti luetun ymmärtäminen vielä hallussa,että älä ala muuttelemaan kysymyksieni sanoja!
    Toisin näyttää olevan sinulla vastauksistasi päätellen
    Kun käytin "Jääkö" sanaa kysymykseni alussa niin sillä oli selvä tarkoituksensa
    Jääkö sanalla on jälkeen jäävyyden tarkoitus ei tulevuuden
    Jäävällä ja tulevalla on selvä ero!

    Tästäkin vastauksestasi tuli selväksi että niin sinulla kuin kaikilla muillakin
    täällä selitelleillä muslimeilla on "islamilaisessa totuudessa" maapallon mentävä
    aukko

    Koraanissa ei ole yhtään Jumalan sanomaa vaan Jumalan sanomiksi laitettua.
    Yritäppäs kumota väitteeni!

    Äänestä

Älkää noudattako sellaista, mistä teillä ei ole tietoa. Totisesti, korva, silmä ja sydän, kaikki ne joutuvat kerran tilinteolle.

Äänestä

Jää tietenkin. Sinä ja otus jolla on kymmenen sarvea ja seitsemän päätä, ja jonka kaikissa kymmenessä sarvessa oli kruunu ja jokaiseen päähän oli kirjoitettu herjaava nimi. Otus muistuttaa leopardia, mutta sillä on karhumaiset jalat ja leijonamainen kita.

Siinäpä jäätte kaksistaan.

Äänestä
  • johnprophet
    Sinä yksisilmäisenä kyklooppina sovit oikein hyvin kuvailemasi otuksen seuraan

    Äänestä

"Koraanissa ei ole yhtään Jumalan sanomaa vaan Jumalan sanomiksi laitettua.
Yritäppäs kumota väitteeni!"

Voisitko perustella jotenkin tämän väitteen?

Koraani on Jumalan sanaa joka on ilmoitettu profeetta muhammedille (SAAS) - Jos olet eri mieltä kerro minulle 15 faktaa asiaa johon voin yhtyä siitä ettei Koraani ole Jumalan sanaa.

Tähän pystyt helposti jos luulet tietäväsi totuuden.

"Jääkö maapallolle yhtään elämän jatkajaa tämän islamilaisen erottelun jälkeen?"

Halusit vastauksen tähän: Tuomionpäivänä kaikki palaa Jumalan eteen Maapallolle EI jää elämää. - Mutta en tiedä luoko jumala uutta elämää (toisen maapallon).

Äänestä
  • Jpirtelaalle

    Koraani on sisällöltään täynnä ristiriitaisuuksia,joiden vuoksi se Jumalan sanana kyseenalaistuu
    Mitä useammin sen luen,sitä vakuuttuneemmaksi tulen sen aidottomuudesta.
    Minulle Koraani avautuu eeppoksena joka nykymuslimien pitäisi ymmärtää
    kyhäyksensä ajankohtaan aikasidonnaiseksi.

    Koraani on selvästi uskottelu-uskomuksensa levittämispyrkimyksen kokemasta vastustuksesta katkeroituneiden,vihaa ja katkeruutta uhkuva testamentti
    jälkipolville

    Ajan puutteen vuoksi jatkan aiheesta myöhemmin.

    Äänestä

Oliko Muhammedilla muita todistajia että hän oli allahin profeetta kuin hän itse? Miten hän vakuutti sen muille?
Raamatussa ei mainita mitään Muhammedista.

Äänestä

"Koraani on sisällöltään täynnä ristiriitaisuuksia,joiden vuoksi se Jumalan sanana kyseenalaistuu
Mitä useammin sen luen,sitä vakuuttuneemmaksi tulen sen aidottomuudesta.
Minulle Koraani avautuu eeppoksena joka nykymuslimien pitäisi ymmärtää
kyhäyksensä ajankohtaan aikasidonnaiseksi.

Koraani on selvästi uskottelu-uskomuksensa levittämispyrkimyksen kokemasta vastustuksesta katkeroituneiden,vihaa ja katkeruutta uhkuva testamentti
jälkipolville"

Aina selitetään että on ristiriitaisuuksia voiko kukaan koskaan tuoda esille tämän ristiriitaisuuden? Sanotaan että koraanissa puhutaan vihasta. Väitelläänpä tästä.

"Oliko Muhammedilla muita todistajia että hän oli allahin profeetta kuin hän itse? Miten hän vakuutti sen muille?
Raamatussa ei mainita mitään Muhammedista"

Koraanissa ei mainita Profeetta Muhammedia vaan Enkeli Gabrielia Pyhää ja totuudellista henkeä joka tulisi jonkun toisen kautta muistuttamaan Jeesuksen aidoista opetuksista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pitkämuistinen kirjoitti:

Koraanissa toitotetaan "50000:nen vuoden pituisesta tuomionpäivästä" jolloin
kaikki ihmiset,niin kuolleet kuin ilmeisesti elävätkin,kootaan mielikuvitusolentonne eteen
kuulemaan että onko "ikuisuuspaikka paratiisissa vaiko helvetissä"

Jääkö maapallolle yhtään elämän jatkajaa tämän islamilaisen erottelun jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu