Jokainen, joka on asentanut linux-käyttöjärjestelmän, on kuullut tämän omin korvin: Kovalevystä lähtee asennusvaiheessa sellainen vingutusta muistuttava ääni!
Tätä ääntä tulee vähän väliä ja juuri TÄSSÄ työvaiheessa kiintolevy joutuu erityisen koville. Se on varsin tuhoisaa etenkin vanhemmille kiintolevyille.
Windowsia asentaessa tätä ääntä ei kuulu!
Ei siis ole mikää vitsi-valehtelu-trolli, kun väittää linuxin särkevän kiintolevyt!
Se on tosiasia!
Kehoitan siis kaikkia välttämään minkään ubuntun tai muun linux-version asentamista uudelle tietokoneelle! Elinkaari lyhenee varmasti!
Turha muuten väittää sen äänen tulevan CD-asemasta, sehän lukee valonsäteitä.
Tätä ääntä tulee vähän väliä ja juuri TÄSSÄ työvaiheessa kiintolevy joutuu erityisen koville. Se on varsin tuhoisaa etenkin vanhemmille kiintolevyille.
Windowsia asentaessa tätä ääntä ei kuulu!
Ei siis ole mikää vitsi-valehtelu-trolli, kun väittää linuxin särkevän kiintolevyt!
Se on tosiasia!
Kehoitan siis kaikkia välttämään minkään ubuntun tai muun linux-version asentamista uudelle tietokoneelle! Elinkaari lyhenee varmasti!
Turha muuten väittää sen äänen tulevan CD-asemasta, sehän lukee valonsäteitä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Erinomaista, että asia saatettiin yleiseen tietoon! Tätä tietoa ovat linux-leirissä piilotelleet kauan, nyt loppui se valehtelu!
Miksi olet niin tyhmä että luulet Linuxin hajoittavan kovalevyjä?
Eikö riittänyt linuxille enää cd-asemien särkeminen? Nyt uhkaillaan jopa kiintolevy-rikoilla!
Poistan linuxin ja kaiken avoimen-virityksen koodin koneestani kokonaan!
Nyt!
Heti!
Lääkkeet!
Koska CD-asema lukee ns. puskurimuistiin, ei se voi pitää tätä ääntä, joka muistuttaa tiskijukkien levyjen naarmuttamisesta aiheutuvaa ääntä. Kaikki on varmasti kuulleet sen äänen.
Kyllä se kiintolevyltä tulee! Ehkä käytössä linux on hellävaraisempi k-levylle, mutta ei asennusvaiheessa, se juuri rasittaa eniten. Kun vielä huomioidaan ettei linuxeissa ole järjestelmän-palautusta, pitää linuxit usein sen takia aina uudelleen asentaa. Se on kovaa kyytiä kiintolevylle!
Tämähän on siis faktaa. Ymmärrän kyllä linux-yhteisön tuohtuneisuuden, mutta tosiasiat - tosiasioina! Kyllä nämä on voitava julki tuoda!
Onko tämä ex-ubuntulainen Pentti vai hänen kopionsa joka ei häpeä yhtään esiintyä muka käsittämättömän tyhmänä windowsin käyttäjänä luullen sillä tavalla jotenkin edistävänsä Linux-järjestelmää?
Sairasta!
En ole koskaan kuullut Ubuntun hajottaneen yhtäkään kiintolevyä ja olen sitä nyt kuitenkin asentanyut eri ihmisille erilaisiin koneisiin niin helvetin monet kerrat, että jos Ubuntu hajottaisi kiintolevyjä niin se olisi jo osunut minullekin kohdalle ja varmasti useita kertoja siinäkin tapauksessa.
Aloitus on trolli, jonka on edelleenkin keksinyt Windows-fanaatikko joka vastustaa Ubuntua ja ilmaisia ohjelmistoja joista kehittäjät eivät saa rahaa. Eli aloittaja on kapitalisti sika.
Linux on koneelle hyvin kevyt kuorma verrattuna Windowsiin joka aidosti hajottaa kiintolevyn ajan myötä, siksi siinä roikkuu edelleen mukana levyn eheytys.
Ja aloittaja trolli tiedoksi: omissa koneissani on Ubuntu, yhdestäkään ei ole kiintolevy hajonnut sen takia. Käytän Ubuntua joka päivä ihan kaikkeen mahdolliseen.
Että trolli on hyvä ja lopettaa valehtelemisen. vitun typerä Microsoft-fanaatikko urvelo.
Nyt lähti windows koneelta.
Jos minkä tahansa käyttöjärjestelmän asennuksen jälkeen kiintolevysi on tai kuvittelet sen olevan rikki ja luulet syyn olevan asentamassasi käyttöjärjestelmässä, kyse on yksinkertaisesti sitä, että olet liian tyhmä käyttämään tietokonetta tai mitään muutakaan elektronista laitetta.
Kiikuta äkkiä se koneesi kierrätyskeskukseen, elektroniikkaromun kierrätyspisteeseen tai myy se jollekin, jolla on korvien välissä koneen käyttöön vaadittava ja toimiva biologinen elin.