Voivatko eläinsuojeluviranomaiset puuttua asiaan, kun eräällä pariskunnalla ei kuulemma ole aina "varaa" pitää hiekkaa kissojen hiekka-astiassa? Toimeentulotuella kai elävät, mutta viinarahat kyllä jostain aina löytyy... Heillä siis on hiekka-astia toisinaan tyhjänä, korkeintaan hieman talouspaperia pohjalla. Kerran kävin heillä ja asunto haiskahti kissan pissalle ja muutenkin hieman siivotonta siellä oli. EIkö eläimet pitäisi huostaanottaa tällaisilta henkilöiltä?
Mitä eläinsuojeluviranomaiset sanovat?
4
170
Vastaukset
- Pitkät viikset
"Kerran kävin heillä ja asunto haiskahti kissan pissalle ja muutenkin hieman siivotonta siellä oli. EIkö eläimet pitäisi huostaanottaa tällaisilta henkilöiltä? "
Kerran paikalla käyneenä tuskin koko totuutta tiedät, asunto haiskahti, hieman siivotonta oli. Muut on sun KUULEMISIIN puheisiin, eli juoruille. Jos ne pitävät paikkansa, ja eläimet kärsii, niin varmaan yhteydenotto aiheellinen. Kuulopuheilta tuo kuullostaa, ei tiedolta, mitä asiasta kirjotit.
Mutta jos eläimet tosiaan todetusti kärsii, niin kannattaa kysyä jostain apua. Ja huolesi on sillon aiheellinen. jos ei ole varaa hiekkaan, edes pihalta ei viitsi kulettaa vaikka tavan hiekkaakaan (joka on kyllä huonoa kissan vessaan, voittaa kyllä varmaan talouspaperin?), niin miten niillä on vara ruokkia kissa? Kyllä varmaan kannattaa ottaa yhteyttä, lähettää vaikka s-postia oman kuntasi eläinvalvojalle/suojeluun (tai mikä se on, pitäisi googlettaa). Sieläpä päättävät mitä asian kanssa tekevät, jos voivat tehdä mitään. Onko kissa miten hyvinvoivan näköinen muuten?
Ärsyttää nämä ihmiset jotka hankkivat lemmikkejä vaikka ei ole sitten varaa hoitaa niitä kunnolla asianmukaisella tavalla.
Onneksi kuitenkin olet kiinnostunut tuon kissan hyvinvoinnista- anna mun kaikki...
hyvä että heillä on hiekka-astia. hyvä että heillä on talouspaperia! se ei ole mitään halpaa. hyvä että heidän kissallaan on lämmin koti jossa asustaa, eikä joudu kulkemaan ulkona kodittomana. älä jaksa nyt kotipoliisi ottaa yhteyttä viranomaisiin, vie vaikka seuraavalla käynnilläsi pussillinen marketista ostettua kissanhiekkaa. se riittää melko kauan ja on ihan edullista. huostaanotetut kissathan päätyvät lopetettaviksi jos eivät määräajan jälkeen löydä uutta kotia.
hyvää syksyn jatkoa, muistakaa välillä hengittää syvään. - onSiinäTaas
kalinha puhuu nyt asiaa!! minä ottaisin ainakin yhteyttä eläinsuojeluvirainomaisiin tai muuhun vastaavaan, tuo kertoo jo paljon jos ei varaa hiekkaan ole niin millä ne sitten ruokkii sen kissan!?! saati jos kissalla olisi tarve päästä eläinlääkäriin niin ei niillä "omistajilla" varmasti olisi varaa sitä siellä käyttää! on varmasti huonompiakin lemmikkien omistajia kun tämä kyseinen pariskunta, mutta on se väärin hommata lemmikki jos sitä ei kunnolla aio hoitaa.. tuo on perseestä jos vähäiset rahat pistetään viinaan eikä lemmikin hoitoon! toimi ja äkkiä, huolestunut!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722739Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,252488Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville422181Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.132016Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111507- 1671363
- 521042
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa28984IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16798Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99791