Sain kuulla, että senniminen ylikonstaapeli kuin Marko Forss, ilmotti veljeni työpaikalle vireillä olevasta kuulustelutilanteesta. Veljeni menetti työpaikkansa. Voiko poliisi ilmoittaa ns. epäilyvaiheessa työpaikoille asioista? K.o pikkurikos ei liittynyt millään lailla työasemaan yms., mutta työpaikalla asiasta säikähdettiin ja irtisanominen käynnistyi heti.
Poliisin vaitiolo..?
JR
8185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Provohan tämä oli nettipoliisina tunnettua konstaapelia kohtaan, mutta tartutaan silti:
Mikäs mahtoi olla irtisanomisen peruste?
"Vireillä oleva kuulustelutilanne" (mitä ikinä se tarkoittaakaan) ei ole mikään irtisanomisperuste.
Kyllä se kuule riittää, käy kuulustelussa.Maine on heti mennyttä.Mulle on käyny samoin ja en voi uskoa, et olen nyt rikollinen ja aion käyttäytyä sen mukaan.Loppui mielinkielin oleminen ystäville ja yhteiskunnalle.Minä itse halusin joskus poliisiksi! Mikä vitsi! Nehän eivät tee mitään oikeeta rikollisen vastaista työtä.Kuljettavat väkeä juoppoputkaan tai jahtaavat tavallista perheen äitiä.
****vireillä olevasta kuulustelutilanteesta****
Tarkoittanee sitä, että veljesi oli kutsuttu kuulusteluun, mutta hän ei ollut mennyt.
Tällainen kutsu tehdään, joko kirjeellä kotiin, tai soittamalla.
Sen jälkeen, kun kutsuttu jättää noudattamatta kutsun, niin poliisilla on vapaat kädet noutaa kutsuttu kuulusteluun mistä hyvänsä.
Yleensä kutsuttu haetaan suoraan töistä, mutta ehkä tässä tapauksessa soitto veljesi työnantajalle riitti siihen, että poliisin ei tarvinnyt sinne mennä häntä noutamaan.
Nyt tapahtuma jäi veljesi ja hänen työnantajansa väliseksi asiaksi, jos poliisi olisi työpaikalle mennyt, niin veljesi työkaverit olisivat hänelle virnuilleet vielä makeasti.
Oletko koskaan töissä ollutkaan? Irtisanomisen perusteeksi ei todellakaan riitä se että on käynyt poliisi kuulusteluissa.
Huono trolli.
Elkää nyt ihmiset menkö typeriin provoihin.
Marko "Fobba" Forss on on sosiaalisissa medioissa "nettipoliisina" tunnettu nimi, jonka aloittaja on hoksannut typerään sepitteeseensä.
"ilmotti veljeni työpaikalle vireillä olevasta kuulustelutilanteesta."
Siis ilmoitti mistä? Mikä helvetti on vireillä oleva kuulustelutilanne?
Typerä maa. Irtisanomisen voi tehdä esim. 'tuotantoteknisillä syillä' koska tahansa, mistä tahansa työntekijästä. Yksittäisiä poliiseja nimeämättä, todettakoon, että kyllä mölyävät asioita ympäriinsä kuin ämmät ja aiheuttavat ihmisten (syyttömienkin epäiltyjen) vainoja, valehtelemalla turvallisuusuhkia. Poliisit käyttävät painostuskeinoina kuvottavuuksia yms. minkä vuoksi 'puukkoammattikunta' menettikin täysin arvostuksensa, eikä syyttä.
Toinen joka ei ole koskaan ollut töissä... Ei muuten onnistu tuo irtisanominen "tuotantoteknisillä syillä", jollei nyt sitten oikeasti löydy kyseisiä syitä. Ja ei, niitä ei todellakaan löydy niin helposti, että niillä potkittaisiin ihmisiä silloin kuin firmaa huvittaa.
Onnistuu kyllä kädenkäänteessä. Ongelma on vain että tilalle ei saa (saisi) palkata uutta työntekijää ennenkuin määräaika on kulunut umpeen