Imetyksestä eroon?

Hei!
Toivon etten saa kauheata tuomintaa tästä, mutta alan oikeasti niin kypsyä tähän.
Vauva on 5kk 1vko vanha, ja mä en jaksa enää näitä kahleita, joilla olen vauvan kanssa kiinni toisissamme 24/7!
En jaksa enää korkeintaan tunnin vapaahetkiä ystävien kanssa, ja kun tälläinen tunnin hetkikin siunaantuu vain kerran kuukaudessa! Muutoin ollaan porukassa (siis että vauva on mukana) meillä..
Vauva ei suostu millään syömään korviketta, joten tää imetyksen lopetus on todella vaikeaa!

Tai en mun olis pakko imetystä lopettaa kokonaan, mutta haluaisin oikeasti rinnalle korvikkeenkin, että isäkin voi tyydyttää lapsen maidon tarpeen.
Kiinteitä ollaan aloteltu 4kk iässä, mutta neuvolassa sanottiin ettei tarvii antaa vielä kun kasvaa niin hyvin rintamaidolla, joten kiinteet on jääny pois, mutta oon aatellu että alotan nyt ne oikeasti enkä jätä kesken vaikka kuinka rintamaito riittäis. Sais vähä kiinnostuu muustakin ruoasta kun vain tissimaidosta.

Elkää pliis saarnatko mistään imetyksen eduista ja kuinka mun kannattas imettää lasta niin kauan kuin vain maitoa riittää/vauvaa haluaa rinnasta syödä, kun mä en oikeasti nyt aijo rueta siihen. kuulostan ehkä ihan kauhealta, mutta melkein toivon, että vauva itse haluaisi tuossa 6kk iässä lopettaa tissisyötöt ja haluaisi syödä pullosta korviketta.
Ei juo pullosta siis rintamaitoakaan, eikä mulla (enää) tuu niin paljo maitoo että voisi pumpata.

Auttakaa nyt oikeasti miten saan vauvan syömään korviketta??
En aijo heti lopettaa imetystä, mutta haluaisin korvata osan päivän syönneistä korvikkeella.
Mulla on muuten kohta eessä vauvan huudattaminen, eli etten yksinkertaisesti anna rinnasta ja annan huutaa nälkäänsä kunnes suostuu siitä pullosta syömään. Ja näin niin monta kertaa että alkaa suosiolla syömään. En vain haluaisi tällaista, mutta se on oikeesti väistämätöntä kohta, koska mä haluan vähän vapautta tähän arkeen.
JA HUOM HUOM MULLEI OO KIIRE MIHINKÄÄ BAAREIHI TMS MIKÄ VOISI OTTAA TEITÄ PATTIINn, vaan ihan vain pidempiä aikoja ulkona ystävien kanssa (shoppaillen, kahvitellen tms) ja miehen kanssa myös olisi kiva päästä vaikka joskus syömään ulos ilman että tarvii hirveetä kiirettä pitää taikka että vauva olisi mukana.
13467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

niin ja erilaisia tuttipäitä ja tuttipulloja on koitettu mut ei mitään hyötyä. tuttiakaan ei koskaa ole syönyt.

AP

Äänestä

Sulla on oikeus kaivata himpun enemmän liikkumatilaa ja etsiä vaihtoehtoja toteuttaa sitä niin kauan kuin se ei vahingoita lasta, mut älä sentään päätä hankkia "viihde"vapauttasi (=ei-pakolliset-menot) vauvan hyvinvoinnin kustannuksella (huudattaminen / nälässä pitäminen), se on väärin! Harjoitelkaa korvikkeen syömistä (mieleinen lämpötila? eri korvike? jopa muki/nokkamuki? sä syöttäjänä ja äidin tissit pois "hajuetäisyydeltä"?) ja kokeilkaa vaikka vellejä, mutta älä päätä olla välittämättä itkusta/nälästä.

Toivottavasti tilanne helpottuu mahdollisimman pian!! Täällä toisen tissiapinan äiti joka on välillä hengittänyt syvään takakuistilla :)

Äänestä

Olisit onnellinen, että maitoa riittää ja imetys sujuu!! NAUTI!! Ei se pieni enää kauaa tississä roiku. Minä olisin halunnut täysimettää, mutta se ei onnistunut. (Pieni vauva ei alussa osannut imeä,sit kun kasvoi oppi imemään rintakumin kans, lopulta ilman, mutta senkään jälkeen maitoa ei vaan tullut läheskään riittävästi). Pakko oli tyytyä osittaisimettämään. Ja tunsin siitä kauheaa syyllisyyttä :( Kutsu ystäviä kylään Ja sit yritä maitoa pumppaamalla varastoon saada silloin tällöin vähän pidempi hengähdystauko imetyksestä.

Äänestä

kauheen vastuulliselta kuulosta jos suunnittelet että huudatampa toista ja pidän nälässä vain itsesi takia.Eihän sulla nyt kauaa ole siihen kun vauva syö kunnolla kiinteitä ja ruokavälit pitenee.

Äänestä

Tosiaan; muista, että kunnolla kiinteitä syövälle vauvalle riittää neljä!!! imetystä per päivä!! Kyllä se soseiden syönti (tai sormiruokailu) on kuule ajallisesti paljon sitovampaa :) nää ekat vuodet vaan pitää mennä pienen ehdoilla...

Äänestä

No en minä sitä nälissään aikois pitää puoltatuntiakaan..! Kerran ollaan "pakotettu" syömään pullosta ja suostuikin siihen huudettuaan vartin.

Ja mä en tosiaankaan osaa nauttia tästä, en oo ikinä kokenut imetystä minkäänlaisena etuoikeutena, vaan velvoitteena. Ja velvollisuuteni olen tehnyt, eikä minua voi sanoa itsekkääksi kun olen tähän mennessä täysimettänyt ja jos haluan täysimetyksen loppuvan tuohon puolenvuoteen mennessä.
Kuinka vain onnistuisin siinä parhaiten? Vauvalle koitetaan joka päivä tarjota korvikkeita mutta ei millään. Työntää vaan kielellään pois ja yökkäilee...

ap

Äänestä
  • Mä vähän ymmärrän mitä sä tarkoitat. Oon itekin sellainen ihminen luonteeltani, että kaipaisin aika paljonkin omaa tilaa ja tietty ne lapset ja varsinkin vauvat syövät sitä tilaa paljonkin. Mulla on kohta 5 kuinen tyttönen ja olen ajatellut imettää puolivuotiaaksi, niinkuin tein kahden aikaisemmankin kanssa. Ja maitoa tulisi varmaan hitto kaksivuotiaaksi saakka, mutta en halua imettää niin pitkään, en siitä huolimatta, että "naapurin Kaisan ystävä" ei pystynyt imettämään omaa vauvaansa ollenkaan ja on nyt siitä pahoillaan. Mun on aika vaikea käsittää näitä "minä olisin halunnut, mutta en pystynyt, joten sinun pitäisi olla kiitollinen" kommentteja, hitto, kyse on susta. En mäkään sitä huudatusta suosittele, mutta pieniä maistiaisia silloin tällöin ja nyt kun haluat lopettaa imetyksen, niin ehkäpä aina ennen imetystä. Meillä on kanssa tytöllä ongelmana se, että ei pidä korvikkeen mausta, kun se on vieras, mä saan pumpattua sen verran hyvin, että olen välillä sekoittanut puolet korviketta ja puolet omaa maitoa, sillä tavalla suostuu sitä juomaan, toinen miten voisit saada asian pikkuhiljaa toimimaan, voisi olla ihan korvikkeen ruiskuttaminen pienissä määrin suoraan suuhun lääkeruiskulla, joku 10ml kerrallaan, aina ennen imetystä, vois alkaa piankin toimimaan, kun toinen tottuisi makuun.
    Ja tosiaan, ne kiinteät voit hyvin ottaa mukaan jo jos haluat, niin saa muutakin ruokaa kuin maitoa.

    Äänestä

  • kolmen äiti kirjoitti:

    Mä vähän ymmärrän mitä sä tarkoitat. Oon itekin sellainen ihminen luonteeltani, että kaipaisin aika paljonkin omaa tilaa ja tietty ne lapset ja varsinkin vauvat syövät sitä tilaa paljonkin. Mulla on kohta 5 kuinen tyttönen ja olen ajatellut imettää puolivuotiaaksi, niinkuin tein kahden aikaisemmankin kanssa. Ja maitoa tulisi varmaan hitto kaksivuotiaaksi saakka, mutta en halua imettää niin pitkään, en siitä huolimatta, että "naapurin Kaisan ystävä" ei pystynyt imettämään omaa vauvaansa ollenkaan ja on nyt siitä pahoillaan. Mun on aika vaikea käsittää näitä "minä olisin halunnut, mutta en pystynyt, joten sinun pitäisi olla kiitollinen" kommentteja, hitto, kyse on susta. En mäkään sitä huudatusta suosittele, mutta pieniä maistiaisia silloin tällöin ja nyt kun haluat lopettaa imetyksen, niin ehkäpä aina ennen imetystä. Meillä on kanssa tytöllä ongelmana se, että ei pidä korvikkeen mausta, kun se on vieras, mä saan pumpattua sen verran hyvin, että olen välillä sekoittanut puolet korviketta ja puolet omaa maitoa, sillä tavalla suostuu sitä juomaan, toinen miten voisit saada asian pikkuhiljaa toimimaan, voisi olla ihan korvikkeen ruiskuttaminen pienissä määrin suoraan suuhun lääkeruiskulla, joku 10ml kerrallaan, aina ennen imetystä, vois alkaa piankin toimimaan, kun toinen tottuisi makuun.
    Ja tosiaan, ne kiinteät voit hyvin ottaa mukaan jo jos haluat, niin saa muutakin ruokaa kuin maitoa.

    niin ihmeellistä että luonnollinen asia on toisille vaikeaa.

    Äänestä

Joo en mä oikeesti aijo alkaa huudattaa, en mä oikeasti niin sydämmetön ole.
Siltä vain tuntui silloin kun tämän ketjun aloitin.. Tyhmästihän minä sanoin. Ihan älytöntä.

Pitääpä kokeilla tuota lääkeruiskujuttua. Ja muutenkin vain sinnikkäästi tarjoilla sitä aina ennenkuin rintaa antaa, jospa hän joskus suostuisi sitten sitäkin syömään.

Ihanaa, että edes joku ymmärtää mitä tarkoitan! Kiitos sinulle, kolmen äiti

Äänestä

Eikös sitä maitoo siis korviketta voi kohta jo alkaa juottaa mukista?

Ymmärrän ton että risoo jos vauva imee ihan rauhassa tunninkin rintaa per syöttö. Meillä meinaan näin. Joskus on ollu päiviä että se todella turhautti, mutta nyt se vaihe meni meillä jo ohi. Siis se meni ohi, että mua turhautti. Vauva saa edelleen syödä ihan rauhassa :) Tämä siksi että muuten tulee turhaa itkua vauvalta.

Odotan kyllä sitä lonkeroo/ siideriä jota pääsen joskus varmaan puolen vuoden päästä nautiskelemaan. Tarviikin mennä juomaan iso lasi vettä...

Äänestä

aikamoista kyykytystä taisit kuitenkin saada :( mä ainakin ymmärrän että haluat pientä helpotusta, olet aika pitkään pystynyt imettämään mikä on hienoa! itse en imettänyt ollenkaan, mutta en silti voi sanoa että sinun pitäisi jos se vaan onnistuu... aloita kokeilemaan nokkamukista, jos ei pullosta tykkää. onko lapsi juonut vettä, meinaan vaan et jos on niin millä se sujuu? kannattaa kokeilla molemmin päin, et annat ensin rintaa ja sit mukia ja toisinpäin. mutta tsemppiä yrityksiin, eiköhän pikkuinen opi juomaan :)

Äänestä

Pitäiskö jonkun imettää vai ei, se on jokaisen oma asia, mutta huudattamalla lapsi ei opi, ei viisikuinen eikä vanhempikaan.

Mikä mun silmääni huudattamisen lisäksi käy, niin lääkeruiskulla antaminen. Hei, käytä lusikkaa, sehän se on seuraava luonnollinen ruokkimisväline.
Mun kolmas alkoi ihan itsestään hylkiä rintaa, ei huolinut pulloa, mutta nokkamuki kelpasi. Ja ihan hyvin on kasvanut. 184senttiseksi.

Äänestä

Kokeilepa lypsää maitoa antaa sitä pullosta. Jos tutun makuinen maito maistuisikin... tai kokeile nokkamukia (sellaista pehmeää nokkaa). Meidän poika ei ole myöskään ole huolinut tuttipulloa. Meillä siirryttiin pehmeään nokkamukiin jo kun poika oli 3 kk (lääkärin ohjeella). Lypsin maitoa etukäteen pakkaseen, jolloin pojan pystyi jättämään isän hellään huomaan siksi aikaa, että sain itse hetken omaa aikaa. Imetyksen lopetin kun poika oli 11 kk vaikka itsellänikin oli monesti samanlainen olo kuin sinulla, että imetys saa riittää! Tuo lypsäminen antoi tarvittavan "vapaa hetken", jonka avulla jaksoin jatkaa imetystä. Ja aloita ne kiinteät jos haluat, äläkä ihan sokeasti niitä neuvolan ohjeita kuuntele. Yleensä yöunetkin pitenevät kun aloittaa ne kiinteät.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tittityttö kirjoitti:

Hei!
Toivon etten saa kauheata tuomintaa tästä, mutta alan oikeasti niin kypsyä tähän.
Vauva on 5kk 1vko vanha, ja mä en jaksa enää näitä kahleita, joilla olen vauvan kanssa kiinni toisissamme 24/7!
En jaksa enää korkeintaan tunnin vapaahetkiä ystävien kanssa, ja kun tälläinen tunnin hetkikin siunaantuu vain kerran kuukaudessa! Muutoin ollaan porukassa (siis että vauva on mukana) meillä..
Vauva ei suostu millään syömään korviketta, joten tää imetyksen lopetus on todella vaikeaa!

Tai en mun olis pakko imetystä lopettaa kokonaan, mutta haluaisin oikeasti rinnalle korvikkeenkin, että isäkin voi tyydyttää lapsen maidon tarpeen.
Kiinteitä ollaan aloteltu 4kk iässä, mutta neuvolassa sanottiin ettei tarvii antaa vielä kun kasvaa niin hyvin rintamaidolla, joten kiinteet on jääny pois, mutta oon aatellu että alotan nyt ne oikeasti enkä jätä kesken vaikka kuinka rintamaito riittäis. Sais vähä kiinnostuu muustakin ruoasta kun vain tissimaidosta.

Elkää pliis saarnatko mistään imetyksen eduista ja kuinka mun kannattas imettää lasta niin kauan kuin vain maitoa riittää/vauvaa haluaa rinnasta syödä, kun mä en oikeasti nyt aijo rueta siihen. kuulostan ehkä ihan kauhealta, mutta melkein toivon, että vauva itse haluaisi tuossa 6kk iässä lopettaa tissisyötöt ja haluaisi syödä pullosta korviketta.
Ei juo pullosta siis rintamaitoakaan, eikä mulla (enää) tuu niin paljo maitoo että voisi pumpata.

Auttakaa nyt oikeasti miten saan vauvan syömään korviketta??
En aijo heti lopettaa imetystä, mutta haluaisin korvata osan päivän syönneistä korvikkeella.
Mulla on muuten kohta eessä vauvan huudattaminen, eli etten yksinkertaisesti anna rinnasta ja annan huutaa nälkäänsä kunnes suostuu siitä pullosta syömään. Ja näin niin monta kertaa että alkaa suosiolla syömään. En vain haluaisi tällaista, mutta se on oikeesti väistämätöntä kohta, koska mä haluan vähän vapautta tähän arkeen.
JA HUOM HUOM MULLEI OO KIIRE MIHINKÄÄ BAAREIHI TMS MIKÄ VOISI OTTAA TEITÄ PATTIINn, vaan ihan vain pidempiä aikoja ulkona ystävien kanssa (shoppaillen, kahvitellen tms) ja miehen kanssa myös olisi kiva päästä vaikka joskus syömään ulos ilman että tarvii hirveetä kiirettä pitää taikka että vauva olisi mukana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu