Haluan opastaa tässä!

Uzpekistanaan nyt

No, olen lähdössä juuri nyt Riikaan ,mutta aikaisemmilta reissuiltani olen huomannut ,että vanhassa kaupugissa päivystää melkoinen joukko epämääräisiä ja erihintaisia takseja kuolaten tietenkin rikkaaksi mieltämien turistien rahoja. Siis älä anna hotellisi respan tilata mitä taksia tahansa,jos et halua maksaa ylihintaaa ,sillä silloin saattaa hinta olla kaksinverroin punaiseen taksiin verrattuna. Toisaalta eivät ne hinnat siltikään mitään ole Suomen hintoihin verraten ja pitää myös ottaa huomioon ,että vanhan kaupungin kadut ovat monet yksisuuntaisia jolloin kiertoa tulee joskus kohtuuttomasti.Jos haluat taksikyydin johonkin kauemmas ,kannattaa minusta ottaa punainen taksi ,joita päivystää ainaLatvijahotellin sekä Rautatieaseman edssä. Muidenkin "uuden"kaupungin hotellien edestä niitä voi bongata kuten esim.Monika centrumsin jaRadison blue Elisabetesin edestä .Vanhassa kaupugissa ei toimi joukkoliikenne ,mutta hyvin sen reunamilta kyllä kyytiin pääsee. Pidän itse Riikaa kohteenani ,jossa käynusein. Toiset käyvät Tallinnassa väh. kahdesti vuodessa. Itse tykkään myös Tallinnasta ,mutta riikaan pääsen helpommin ja se on kuitenkin aivan
erilainen ja siellä tentee olevansa enemmän ulkomailla.

5

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ksusha

      Totta kyllä, ehkä. Mutta kukas niistä tietää.
      Paras sopia hinta etukäteen vaan.

    • Taksit taksometri
      • kilpailua

        Siis Virossahan taksitouhu ei enää niin kovin villiä olekaan. Katselkaa vaikka Taksod.ee sivuilta etukäteen.

        Onkohan Riian takseista vastaavaa hinnastoa, listaa...?

        Senverran omia on kokemuksia että juuri ne punaiset ja keltaiset taksit Riiassa yrittivät meitä pissittää. Mittarit oli kyllä päällä mutta ei muka vaihtorahaa just joo.
        Sama kaava molemmilla. Mutta jo toisella kertaa olikin tasarahaa.

        Kyllähän ne kaikesta päätellen kalleimpia ovat, jotka hotellien edessä seisovat ja yritetäänkin aina ottaa jokú muu.


      • Wihtori Wee
        kilpailua kirjoitti:

        Siis Virossahan taksitouhu ei enää niin kovin villiä olekaan. Katselkaa vaikka Taksod.ee sivuilta etukäteen.

        Onkohan Riian takseista vastaavaa hinnastoa, listaa...?

        Senverran omia on kokemuksia että juuri ne punaiset ja keltaiset taksit Riiassa yrittivät meitä pissittää. Mittarit oli kyllä päällä mutta ei muka vaihtorahaa just joo.
        Sama kaava molemmilla. Mutta jo toisella kertaa olikin tasarahaa.

        Kyllähän ne kaikesta päätellen kalleimpia ovat, jotka hotellien edessä seisovat ja yritetäänkin aina ottaa jokú muu.

        Vaihtorahapulma takseissa, torikauppiailla jne. on kyllä todellinen, ei pelkästään kusetuksen yritys. Ko. punaisissa ja keltavihreissä takseissa voi muuten turvallisesti maksaa myös luottokorteilla.


    • JUSTERS one

      KÄYTÄ JOUKKOLIIKENNETTÄ...SE ON HALPAA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      88
      1783
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      90
      971
    3. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      56
      970
    4. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      9
      925
    5. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      199
      894
    6. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      879
    7. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      833
    8. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      779
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      760
    10. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      79
      756
    Aihe