Neurotol slow ja mielialat

Olen jo vuosia syönyt Neurotol Slowta, välillä annosta laskettiin toisen lääkkeen testaamiseksi, mutta nyt taas nostettiin suuremmaksi kuin koskaan aiemmin (300 450 tällä hetkellä, ja 450 600 tavoite). Jostain syystä nyt on viikon ajan ollut todella herkkä pillahtamaan itkuun kaikesta vähänkin surullisesta, ja kimmastun todella nopeasti, enkä pidä puolisoni lepertelystä tai halailusta, vaikka normaalisti rakastan sellaista. Please sanokaa että tämä on ohimenevää ja johtuu lääkkeestä... Voiko tämä todella tulla tutusta lääkkeestä ihan vaan kun annos nousee suuremmaksi kuin koskaan aiemmin. Pitäisikö hidastaa nostamista? Ja syysmasennusta minulla ei ole ollut koskaan, eikä elämässä ole tapahtunut mitään mikä voisi mielialaa laskea tai muuttaa puolelta toiselle tällä tavoin.
1132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kuten arvelitkin, se johtuu lääkkeestä. Myös valmistaja mainitsee sen ohjeessaan.

Kun yhtäkkiä annosta nostetaan liian rajusti, sivuvaikutuksia on. Lääkärin olisi kuulunut nostaa vähemmän kerralla. Sekä Neurotol Slow:sta että Tegretolista on 100 mg:n tabletteja. Sinun tapauksessa 150 mg:n lisäys vuorokausiannokseen oli liian iso.

Tämä oireesi on ohimenevä, kun elimistösi on tottunut ensin uuteen annokseen. Kannattaa lääkärin kanssa neuvotella, onko 450 600 liian kova annos. Varmin merkki on kokopäiväinen väsymys verikokeiden lisäksi. "Se mikä sopii yhdelle, ei välttämättä sovi kaikille" täsmää myös lääkeannosten määriytymisessä.

Oletko tarkistuttanut kilpirauhasarvosi? Karbamatsepiini aiheuttaa vajaatoimintaa. Katso Kilpirauhasliiton sivuilta, mitkä vajaatoiminnan oireet täsmäävät sinuun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


itkuinen raivoilija kirjoitti:

Olen jo vuosia syönyt Neurotol Slowta, välillä annosta laskettiin toisen lääkkeen testaamiseksi, mutta nyt taas nostettiin suuremmaksi kuin koskaan aiemmin (300 450 tällä hetkellä, ja 450 600 tavoite). Jostain syystä nyt on viikon ajan ollut todella herkkä pillahtamaan itkuun kaikesta vähänkin surullisesta, ja kimmastun todella nopeasti, enkä pidä puolisoni lepertelystä tai halailusta, vaikka normaalisti rakastan sellaista. Please sanokaa että tämä on ohimenevää ja johtuu lääkkeestä... Voiko tämä todella tulla tutusta lääkkeestä ihan vaan kun annos nousee suuremmaksi kuin koskaan aiemmin. Pitäisikö hidastaa nostamista? Ja syysmasennusta minulla ei ole ollut koskaan, eikä elämässä ole tapahtunut mitään mikä voisi mielialaa laskea tai muuttaa puolelta toiselle tällä tavoin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu