IITTI muuttajan mielessä

Kotia etsivä

Kiinnostaisi tietää, onko Iitissä yleensä asuntoja myytävänä tai vuokra-asuntoja saatavana. Netissä olevasta IITINSEUTU-lehdestä ei oikein asiat selviä. Uutisia siinä ei näyttäisi julkaistavan lainkaan? Enkö osaa lukea?

Onko tietoa Iitin asemasta kuntaliitosten kannalta? Pystyykö olemaan itsenäisenä, vai liittyykö luonnollisena osana Kouvolaan?

Kun katsoo Kouvolan alueen karttaa, siihen ympättyjä kuntia, tuntuu, että siitä puuttuu just Iitin kokoinen pala, jotta olisi symmetrinen.

Kouvolahan on ylipaisutettu "roskapankki", mutta tuntuu, ettei pieni Iitti voi jatkossa pärjätä yksin. Vai voiko?

7

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vainajat

      No nythän se Iitille myrkyn lykkäs Päijät-Hämeen sairaalasta. Ei taida toistaiseksi muuttohaluja sinnepäin olla, kun tuollaiset lisälaskut kunnalle yhteisestä sairaalatouhusta Lahden kanssa tulossa.

      Eipä uskoisi, että on isossa talossa vuosia pystynyt huomaamatta muhimaan iso kirjanpitosotku. Lieneeköhän tottakaan?

      • Hölmölä10

        Kukapa kertos että kui PALJON on jo maksettu per vuosi?
        Jos lisä lasku on noin järjetön, jossain ei ole ammattitaitoa!


    • Sairaanhoitoa yhtymällä

      Nyt iittiläiset vapaamatkustajat turvat tukkoon ja laarin alimmaisia pöllyttämään. Maksakaa velkanne!

      • Kuolema P-Hämeessä

        Eihän ne olisi tuohet päässeetkään pölyttymään, jos olisi oikealla ajalla laskutettu.

        Nyt alkaa olla alalaatikossa jo hometta seteleissä ja kolikotkin himmentyneitä. kun ei päässyt niitä aikanaan tuulettamaan.

        Kouvolaan olisi ollut muuten puolta lyhyempi kuljetusmatka. Iittiläiset jääräpäät vaan hakuavat hiukka isompaan kaupunkiin kuolemaan.


    • kultainen avain

      Katso etuovi tai vast. Jossakin niistä on myös kunnan myytävät tontit. Parhaat asunnot ei yleensä ehdi välittäjille ; )

      Kunnalla on vuokra-asuntoja iitti.fi tai soita asiakaspalveluun.

      Iitinseutu -lehden uutisointiin totut kun olet jokusen vuoden iitissä asunut.

      Kuntaliitosasia tekeytyy, suur-Hollolaa se iitti on jos oikeen historiaa pitemmälle katsotaan, eli "kaakkois-Hämettä" enemmän kuin "Viipuria".

      Iitti oli jo itsenäinen kirkkopitäjä kun kouvolankylässä tais olla vasta jonkunmoinen maitolaituri tai kestikievari.

    • työtönIittiläinen

      Älä tule Iittiin.
      Täällä tapaa tutuuja vain apteekin ja terveyskeskuksen jonoissa.
      Päijät-Hämeeseen jonotat ortopedille 4-6 kuukautta.
      Päijät-Hämeen silmäkirurgia EI tee leikkauksien lopputarkastuksia, ne tekee yksityinen silmälääkäri 75euroa per kerta!
      Päijät-Hämeen päiväsilmäkirurgia leikkaa vain yksi silmä kerrallaan, ylilääkärin päätös mihin ei voi esim. Kela vaikuttaa, lue kuukautta pidempi sairasloma. Ja kilometrejä 45 per suunta. (Kouvola 21km)
      Terveyskeskus omalääkäri iso Ulla-Maijalle.
      Ei Kela-, työkkäri palveluja - Kouvolaan-->
      Kesällä ruuhka paikka kun kiireiset kesäasukkaat saapuvat
      Plussa asiantunteva lemmikkitukkuliike auki ma ja ke 15-18
      Töitä löytyy 9.35e/h.
      Poispäin suunta.

    • Nastola Kommentti

      Päijät-Hämeen keskussairaalan vaihtoehto on Kymenlaakson keskussairaala. Ja se sijaitsee Kotkassa, ei suinkaan Kouvolassa. Erikoissairaanhoito on siis lähempänä Lahdessa Kausalasta katsoen. Saati sitten Vuolenkoskelta tai Säyhteeltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      396
      2082
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1919
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      247
      1394
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      81
      1041
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      928
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      808
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      750
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      724
    Aihe