Luin viikolla jostain, että tänä yönä on aikuisille tarkoitetut pippalot savusaunassa ja sitten pulahdetaan alasti porukalla avantoon. Olikohan tuo vain jotain unta, kun aamulla herätessäni oli täysin pallo hukassa ja muutenkin koko perjantai on ollut yhtä painajaista? Jotenkin VesiVeijari vatvoo mielessä koko ajan, ovelaa?!
Kuutamouinti K-18
VesiVeijarissa?
291089
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Kylläpä vain.
On mukava uida (olla) kuutamolla kun on lähes kuun pimein aika.
Eikö rouva uimahallijohtajatar osaa lukea kalenteria tai katsoa taivaalle...
Palataan asiaan täyden kuun aikaan...
"Täysikuu, sä suurin olet öisen taivahan, täysikuu..."
Jk Uimahallissakin syrjintä on laitonta...
Kannattais ehkä Tosirealistin jättää nuo lyriikat sellaisille jotka niistä jotain ymmärtää...
Ei oikein stemmaa tuon vanhan hieno laulun riimitykset jos jättää sanoja pois välistä.
Taisi löytyä kaikkitietävästä narsistista taas yksi heikko kohta?
Imperiumisi alkaa pikku hiljaa horjua???
Kyllä sunki imperiumis on aikas hataral pohjal.....! ihme haukkuja.
Taijat olla uimatairoton kans ja mikä lie käsipohjaa kehittelevä nappula.
Ei kait nyt alastomana sentäs ?
No ei tietenkään alastomana, mutta lähes.
Oletko "KökköÄijä" käynyt koskaan uimahallissa - VesiVeijarissa?
Ollaanhan siellä lähes nakuina. Joten asiasta toiseen.
Eräs upea nainen. Jo parin vuoden sosiaalisen "seurustelun" ja jutustelun jälkeen tutuksi tullut - ihana neitonen - tuli marketin aulassa vastaan.
No, siinä katseltiin toisiamme jonkin aikaa, kunnes neitonen totesi:
"Sinäkös se oletkin. Kas, kun en ollut tuntea. En ole nähnyt sinua ennen vaatteet päällä".
No tietty olen käynyt, olikos se nyt toisvuonna mutta en kyllä nähäny
mitään savusaunaa mistä tuossa alotuksessa unelmoitiin.
Sielläkö ne maauimalassa pulikoi kaatosateessa ja tähän aikaan eikä kuusta
ole tietoakaan. ? Kyllä pitää olla hullut huvit.
joo vissiin vähän taitaa sulla olla pallo hukassa jos avantoon meinaat mennä, näillä lämpöasteilla avantouintia voit juurikin harrastaa siellä unissas...
No onhan VesiVeijarissa avanto ja ainahan se on siellä ollu. Et oo tainnu käydä uimahallissa viime aikoina, jos koskaan ku nuin vähän tiät avannosta vai ookkonä niitä kahluualtaassa (poreallas) palelijoita jokka pelekää kylymää ;)
"Avanto on jäässä oleva halkeama tai aukko. Avannot voivat syntyä jäiden liikkuessa, sulaessa, haljetessa tai ihmisen tekemänä. Ihminen tekee avannon useimmiten pilkkimisen tai avantouinnin vuoksi. Myös laitesukeltamista harrastetaan avannon kautta." Tässä Kallelle pikkasen faktaa, itse useita vuosia avannossa käyneenä tiedän mistä puhun, olen myös käynyt siellä uimahallin ULKOALTAASSA eikä sitä voi verratakkaan avantoon..
Kylläpäs voi verrata avantoon, koska vesilämpötila on sama oli sitte
vaatteet pääl tai ei. Kylymä vesi on avannon salaisuus, että molskis.
Ei siellä mitään alasti uimista ole, unta on nähty.
Onko kukaan uinut suntissa alasti ?
Ajatelkaapas, jos joku järjestäis sellaisen tempauksen, että keskiyöllä joukko ihmisiä kokkontuis uimaan alasti suntissa.
Toinen erikoinen tempaus vois olla, että joukko ihmisiä menis
Harbodan majakalle kirmaamaan alasti klo 01,35.
Siinä käsi kädessä piirileikkiä majakan ympärillä ja pilkkopimeässä.
Samassa paikassa kuutamo uintia alasti, eikä varmaan olis ketään ulkopuolsia siellä tuohon aikaan.
No ainakin ens perjantaina siellä on avantouintikauden avaus, että kait nyt siellä se avantoallas on, eihän siellä muuten mitään avantouintia voisi harrastaa. Kalenterista muuten tsekkasin, että eilen oli ollut kuutamouinnit klo 23 saakka mutta mielestäni ikäraja oli k-16 tiedä häntä.
Minä taas luin, että se talvikauden avaus on lauantaina.
En tajua mitä miinuspellejä tällä palstalla hilluu mutta menkää nyt hyvät
uimataidottomat miinusasteiseen veteen jäähtymään ennenkuin kiehutte pilalle.
Tuota noin.....miinusasteiseen veteen ? Vesi voi olla minimissään -4 asteista jolloin puhutaan alijäähtyneestä vedestä. Tätä ilmiötä tavataan hyvin harvoin missään. Yleensä uimavesi sekä ulkona että sisällä on kovastikin plussan puolella. Ai niin Plussattaja...jos veden lämpötila alittaa tuon em astemäärän useimmiten myös jos veden lämpötila alittaa 0 celsiusastetta niin kyseistä olomuotoa kutsutaan jääksi :)
Sitä se varmaan tarkottikin, absoluuttiseen jäähän vaan koko miinuskaarti
ja uimahalliin nudistikuutamouinnit meille Espanjan lomailijoille.
Olis se vaan niin hienoo istuskella savusaunassa rouvan kanssa ja pulahtaa
hand i hand nakuna avantoon ilman estoja voi jukra.
viime talvena avannon mittari näytti kerran -1, ja siis OIKEAN avannon eli meressä.. merivesi voi mennä hieman miinukselle koska on suolaista ja näin ollen pysyy sulana.
Huhhuh ku oli kylmää vettä mutta sauna se on, joka puilla lämpiää.
Kävin illalla kuutamouinnilla meressä. Muutaman kilometrin säteellä ei ollut ketään muita,joten " nakuna " tietenkin. Olihan se mahtavaa katsella lähes täysikuuta. Yhtään tähdenlentoa en kyllä huomannut,sillä saunanlämpö ja merivesilöyly kutsui yllättävän nopeasti. Ja huurteiset päälle!
Miksi ylipäätään pitää mennä johnaki Vesiveijariin uimaan, kun ilmasta vettä on uimarannat täynnä? Saa sinne rantaan mennä syksylläki vaikka keskel yötä ja
räpiköidä vedes paisto kuu tai ei.
Viime yö oli tähdelentojen yö. Kymmeniä toiveita Meripuiston aallonmurtajalla,
meri oli tyyntymään päin.......
Kuutamolla voi olla ilman kuutakin.
Paree olla tosi pimeetä ,että teitä yrjöömättä kattelee
Mitä sää teitä pimeessä kattelet ? Äläkä nyt tielle yrjöö, mene ojaan yökköileen,
ettet jää vahingossa rekan alle. Olet sää niin antiromanttinen, voi että.
Tänään olis taas romanttiset kuutamouinnit VV.ssa,
tavattaiskos pulikoimisen merkeissä ;)
Orgiat ne siellä järjestää!
...öö... Jaa avannos vai ? Eip taida onnistua pakkasel vaa suathan sie unelmoija.
Tosirealisti on perssesstä