Illanviettoa Römpsänperällä

Täällä minä vaan vietän iltaani kahden vaimoni kanssa.

Tuo edellinen on hiukan harhaanjohtava kun minulla on vain tuo yksi Amalia. Kyllähän Amalia on kooltaan senverran muhkea, että hyvin kahdesta tavallisesta kävisi.

Tuo edellinen takaa sen, että olemme hyvin riidattomia eli yksimielisiä. Amalia on se yksi ja hänellä myös se mieli.

Pian tulee palatalaisille nukkumisaika. meillä Amalian kanssa on vain sänkyynmenoaika ja myöhemmin sitten nukutaan.

Amalia ilmoittaa suurella äänellä koska me menemme sänkyyn.
Kutsu ei voi jäädä kuulumatta. Anselmii
18142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Kuin vitamiinipilleri palstalle, tulee tervehdys Römpsänperäläisiltä! Mukava on kuulla että riidattomiakin olette, ja hyvin sen voikin ymmärtää siellä maalaiselämän rauhassa.

Sielläkin on varmaan satanut aika lailla, oletteko saaneet perunat kuokittua jo kellariin? On teillä mukavaa, kun Kutemajärvi antaa kalaa, ja sieniäkin on ollut runsaasti tänä syksynä.

Monet hauskat tarinat olemme saaneet kuulla sieltäpäin, ja ystävällistä on kun Anselmi meitäkin muistaa!

Lämpimät terveiset sinne molemmille ja hyviä vointeja toivottaen: palstalainen.

Äänestä

Onko Amaliallasi kippuravarpaat?

Kiva, että teillä, kuin meilläkin, on yhteistyötä ja ymmärrystä, toinen toiselleen.
Meillä ei nukuta vielä tunteihin, ilta on nuori, kuin meidän mielemmekin.

Sanopa Amalialle terveisiä, minä sanon niitä sinulle!
Ollaan onnellisia onnesta.
Sitten, kun maltatte nukkua, niin Hyvät Ödyt!

Äänestä

illan varjoon himmeään ...täälläkin tunnelmoidaan. Saunasta tultiin ja perinteiset saunanpuhtaat rituaalit temmellettiin. Tässä koneen suljen ja samalla kaikki ihanat omat palstalaiset suudelmin uneen suljen.

Äänestä

Huomenta vaan palstalaiset! Herätty on ja aamukahvitkin juotu, oikein kerman ja nisun kanssa.

Syksy jo on ja pakkasetkin kohta tulevat. Kutemajärvemme on matala ja jäätyy pian ja pääsen kolkkaamaan haukia kirkkaan rautajään läpi. Ohut rautajää kestää hyvin minun painoni mutta Amalian on odotettava muutamma kuukausi kunnon pilkkijäitä.

Sinun se pitää ruvata vähitellen katsastamaan joulukuusta, huomautti Amalia.

Vai joulukuusta, kysyn minä! Koskas se joulu on lokakuusssa tullut, aikaa jouluun on yli 2-kuukautta. Aikaa on juu, myöntää Amalia, mutta muistaa muistuttaa minun "muka" viivyttelystäni. Tuossa ne ovat porraspielessä vielä juhanniskoivutkin, jatkaa Analia. Joulukuusta tuodessaslko korjaat nekin pois.

Että jaksaakin joka asiasta huomautta ja kaikkeen puuttua.

En minäkään kaikkea kestä, osoitan räväkkyyteni välittömästi ja vien juhannuskoivut looteriin pilkottavaksi.

Osoitan näin, että Römpsänperän paljon puhuttu nahjus onkin Römpsänperän riuska.
Eikö teistäkin, palstalaiset. otteeni ole hyvt tai ainakin kelvolliset?

Äänestä
  • Onko kirjotus aiheet loppu

    Äänestä

Tämä on varmasti telepatiaa, sillä eilen juuri tuli mieleen että eletäänköhän siellä Römpsänperällä vielä, kun ei ole pihaustakaan sieltä päin ole kuulunut.
Kyllä on mukava kuulla, että Kutemajärven rannoilla kaikki on ennallaan. Amalia se näyttää olevan edelleenkin se starttimoottori, joka Anselmin kinttuihin saa liikettä, ni että ne juhannuskoivutkin ovenpielistä tuli siivottua.
Kokemuksesta Amalia tietää että Anselmilta kestää työhommiin ryhtyminen, siksi hän jo lokakuussa alkaa joulukuusesta puhumaan. Sillä näet varmistaa sen, että se aatoksi tulee metsästä haettua.
Kun nyt on aikaa kulunut viime kuulumisista, niin olisi mukava kuulla miten kesä meni ja ootteko sovussa naapurin kanssa.

Äänestä
  • Nii'in, mehän olemme kuin vanhoja tuttuja kun olet keskustelukumppanini ollut.

    Kesä meni helteestä huolimatta hyvin. Kutemajarveen pulahdin monta kertaa päivässä ja Amalia molskahti hänkin. Olin huomaavina pientä veden nousua Kutemajärvessä Amalian molskahduksen seurauksena. Amalialle en uskaltanut asiasta kertoa kun en ole ihan varmakaan.

    Naapurien kanssa on mennyt - kyllä! En ole heitä edes esitellyt.

    Naapurin nimi on Eevertti, Eevertti Alatuhno. Vaimon nimeksi on mukautunut Viivaliisa. Oikea etunimi on alkujaan Anna-Liisa, mutta kun paikkakunnan pojat kutuivat häntä Annaviivaliisaksi, syntyi tuo Viivaliisa.

    Viivaliisa on minulla paljon tutumpi kuin uskallan Amalialle kertoa.

    Sukunimi ei Viivaliisalle juuri muuttunut kun se alkujaan oli Alaehta.

    Nimiä annettiin ennen vanhaan suoraan tai kääntäen. Poikkeuksellisen karvaisesta tuli Karvanen mutta töysin kaljusta Kihara.

    Äänestä

Kyllä minuun iski suunaton kadeuden piru, kun lukasin Anselmin avauksen. Niinku se, että Anselmi on...niinku kahden naisen kanssa, niinku ihan vanhan ajan rekisterissä. Laikihan sen niinku, kieltää, mutta Anselmi, olet löytänyt ihan niinku, ison porsaanreijän lainsäätäjien verkosta. Kateutta tuollainen meno, niinku ihan oikeesti herättää.

Vai tuliko sittenkin myöhemmin tuollainen, niinku, ansaitsematon etuutesi. Siitä voin, niiku olla ihan vahingoniloinen. Vaikka elosi onkin niinku helppoa, kun et tarvitse, niinku ajatella mitä tekisit, koska korkeammat voimat, niinku, sen valmiiksi ajattelee. Taidatpa ollakin työsuhteessa, jota joskus, niinku orjatyöksikin niiku nimitellään. Johan pilapiirtäjä Karikin niinku kuvasi niinku, palkkarengin laihaksi ruipeloksi ja isännän lihavaksi, niinku pönäkäksi pohataksi, joka niinku kuormasta päältä söi ja palkkarengille antoi niinku vain sen verran, jotta niinku vain työkunto jotenkin niinku säilyi. Tiedäthän, että palkkarengin asema niinku on se, että painaa työtä niinku työnjohdon ja valvonnan alaisena. Olen katteuttani niinku lieventänyt sillä, että olet olevinaan itsellinen mies. Oletkin luultavasti ihan niinku jyrän alla.

Enpä ihmettele, että haikailet kolkkakakalastuksen perään. Saathan silloin ikäänkuin niinku lomaa, kun Amalia ei niinku kintereillesi pääse luononesteiden takia.

Siitä huolimatta, menestystä niinku sinulle ja Amalialle. Koetahan kestää, niinku kestää, ja minä puolestani koetan kateuttani, niinku selittelyilläni hillitä.

Äänestä
  • No jestas sentää!
    Kyl tuntu mukavalt, ku huamain, et henkissähä siäl Kutemajärver rannal ollaa!
    Iham melkel liikutuin, ku vanhat ystävät anto pitkäst aikaa kuuluu ittestää.
    On se hiano juttu, et Amaliaj ja Anselmir romanssi senku kukostaa.
    Niihäs sitä runoillaa, et rakkaus on ku pikkunen ukko, jolla on taskus avaij ja lukko. Niillä se sito teititki yhteen niinku maamiäs pellolla lyhteen.

    Syrämmellisii terveisii vaa ja onnee erelleenki.
    (Toi ei sitte ol lyäntivirhe. Sanovatten, et miähen syrämmeen mahtuu vaa yks ämmä, mut huhuist päätellen niit Anselmin syrämmes on ainaki kaks.)

    Jaa nii. Meinain jo lopettaa, mut sit muistin lapsuurenperheeni perinteen, ku sitä siäl Kutemajärver rannal näköjää harrastetaa laajemmas mittakaavas.
    Isäni kotoo tuli simmonen tra...(en nym muistam mikä, mut tapa kumminki), et joulukuusest jätettii yks oksa ovem päälle. Se (oksa meinaan, ei ovi) pirettii siäl
    Juhaniin asti, ja sem paikallel laitettii koivunoksa. Se taas jouluna vaihrettii kuusen
    oksaks j.n.e.
    Mei ku asuttiiv vuakral, ja sekä koivut et kuuset hajettii sepän mettäst, ni ei passannu sitä perinnettä rapumpiäles harjottaa.
    Toista se on teitillä, ku pystytte harjottamaan ulkopualistki kulttuuriperintöö.
    Et terveisii vaa Amalialle. Se ov viisas nainen, ku ei ok kiskonnu niit rapunpiälen koivui tunkiolle.

    Äänestä

Nyt olet Anselmi varmaan jo vaimoinesi aamutoimista suoriutunut, aamuhetkihän on kullan kallis. Varohan, ettei tule syytettä kaksinnaimisesta !
Tuulista on ainakin täälläpäin, joten älkääpä menkö paljain päin ulos, toppahousua jalkaan tai mieluummin molempiin ja hattu yläpäähän tai edes pään päälle keikkumaan.

Mahdatteko tänään kalaan mennä vaiko sieneen - Amalialle pitääkin olla iso tatti mahtuakseen. Mutta kyllähän ihanaa ihmista voipi olla vähän runsaammaltikin. Mahtaako tämä Madam Muhkea syödä kahden edestä.

Äänestä

Kuulin noin vaan ohimennen Amalian sille naapurin Alatuhnon eukolle perustelevan runsaita muotojansa. Amalia väitti kiven kovaan, jotta syö kun lintu (ei sanonut mikä lintu), että hänen lihavuutensa on geeneistä johtuva ja hyvin, hyvin hitaasta aineenvaihdunnasta. Se on niin hidas, että ehtii kehittää ajan kuluksi läskiä jonka sitten sijoittelee sinne ja tänne, eniten tänne ja taputteli samalla vatsaansa ja pakaroita.

Äänestä

Voisi sitä jotain tasokkaampaakin palstalle kirjoittaa

Äänestä

tasokkaampaa aloitusta tekemään !!!!!

Äänestä
  • Pyöräilin Römpsänperällä Anselmin ja Amalian tuvan ohi ja näkyi sankka savu nousevan savupiipusta.
    Taitaa Amalialla olla leipomuspäivä meneillään, kun näkyi kantavan Anselmikin metrisiä halkoja leivinuunin lämmitykseen.
    Mahtaakohan se Amalia ihan ruisleipääkin leipoa kotona?
    Pitäiskin tehdä asiaa iltapäivällä myöhemmin, vois saada maistaa lämpimäisiä.
    Tällä säällä onkin mukavaa leivinuunin lämpö, ei sitä kesäaikaan mielellään ruisleipää leivotakkaan.

    Mahtaakohan Kutemajärvessä muikkua olla, siitähän hyvä kukko tulisi läskinkimpaleiden kanssa, jälkiuunin lämmössä kypsyteltäessä.

    Äänestä

Jälkiuunin lämmössä tässä Anselmia halailin ja suukottelin joka puolelle, ensin toiselle poskelle, sitten toiselle, sitten kolmannelle ja sanoinkin siinä, että sänkee vois hiukan lyhymmälle laittaa, tässä alkaa posket muuten punottaa minultakin.
Mutta eihän se Anselmi mitään omia vikojaan huomaa, -tosin muuta vikaa ei hänessä kyllä olekaan, - vaan minua alkoi runsaista muodoistani kummastella.
Minä sanoin ihan niin kuin Katleija jo tuolla todistikin, että "syön kuin lintu", - joten: miten minä liian lihava oisin!
Siihen sanoi että "nii-i, lintu syö 7x oman painonsa päivässä, että silleen."
Nyt ei sitten auta muu kuin alkaa kaloreita laskemaan, voi tätä naisihmisen elämää.
Mutta ennen sänkyynmenoaikaahan se tuo Aselmi alkoi kuitenkin lepyttelemään, ja sanoi maailman parhaaksi Amaliaksi minua!
Niin että ei mitään hätää, kaikki hyvin Römpsanperällä!
Aurinko laski Kutemajärveen illalla ja kauniin iltaruskon näytti. - Iltaruskohan tietää hyvää.

Äänestä
  • Ja jos aiheeseen palataan vielä lähitulevaisuudessa, sittenhän voin sanoa, että en syö edes niinkään paljoa kuin lintu, en edes seitsemättä osaakaan linnun syömästä määrästä! :)

    Äänestä

  • Amalia jatkaa vähän: kirjoitti:

    Ja jos aiheeseen palataan vielä lähitulevaisuudessa, sittenhän voin sanoa, että en syö edes niinkään paljoa kuin lintu, en edes seitsemättä osaakaan linnun syömästä määrästä! :)

    Satukin jatkaa vielä vähäsen.
    Tänä vuonna nimimerkkini päivää vietetään teemalla
    "Satu elää meissä kaikissa".
    Siksi kirjoitin tätä meidän 7-kymppisten Römpsänperä-satua,
    - jonka Ruuneperi on aloittanut, - minäkin tänään omalta osaltani.

    Ja loppukevennykseksi vielä Chisun laulama "Satu surullisesta keijusta":
    http://www.youtube.com/watch?v=g6U_BEiYU8I&feature=related

    Äänestä

Vai leivän paistossa Amalia? Eppäilen että se oli vain savumerkki, jolla Amalia suvaitsi ilmoittaa Anselmille, että saapi astua sisään. Vähän niinkuinen kardinaalien valinnassa, kun ratkaisu on tehty.

Se käsky kun kuuluu tiuhaan, että "suksi suolle!" Palaahan siinä halkojakin. Eihän pitkää rangaistusta ilmojen viilettyä voi kauan pitää. Mitä nyt sen verran, että Amalia ehtii ahmaista salaa helpotusta yhtenäiseen nälän hiukaisuun. Sittenpä voikin ruokailun aikoihin näpsiä kuin pikkulinnun poikanen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anselmi Salakähmä kirjoitti:

Täällä minä vaan vietän iltaani kahden vaimoni kanssa.

Tuo edellinen on hiukan harhaanjohtava kun minulla on vain tuo yksi Amalia. Kyllähän Amalia on kooltaan senverran muhkea, että hyvin kahdesta tavallisesta kävisi.

Tuo edellinen takaa sen, että olemme hyvin riidattomia eli yksimielisiä. Amalia on se yksi ja hänellä myös se mieli.

Pian tulee palatalaisille nukkumisaika. meillä Amalian kanssa on vain sänkyynmenoaika ja myöhemmin sitten nukutaan.

Amalia ilmoittaa suurella äänellä koska me menemme sänkyyn.
Kutsu ei voi jäädä kuulumatta. Anselmii

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu