Kertokaas ötököistä/eläimistä

1+17=?tietämätön

Tarkalleen ottaen kiinnostaisi minkälaisia ötököitä olette tavanneet hotellihuoneissanne jos niitä siellä on sattunut jokunen olemaan ja yleisesti näköpiirissä. Eläimistä vielä että mitä siellä saatat nähdä ohimennen luonnossa vapaana?

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+3

      Siis Etelä-Amerikassa? Pieniä hämähäkkeja. Jos majapaikka on maanpinnan tasolla, pari torakkaa joskus, mutta torakoihin törmää useammin ulkona kuin sisällä.

      Maasto-olosuhteissa, vaikka jossain viidakkokämpässä, on huoneesta löytynyt isompiakin hämähäkkejä ja käärmeitä.

      Luonnossa näkee vähän kaikkea, ihan riippuen siitä kuinka kauan malttaa odottaa ja miten kauaksi asutuksesta menee. Lukuisia käärmelajeja, pekareita, tapiireja, alligaattoreita, vyötiäisiä, apinoita, muurahaiskarhuja, laiskiaisia, silmälasikarhuja, puumia. Jaguaaria en ole nähnyt vielä. Mutta monia noista ei tietenkään pikakäynnilla pääse näkemään.

    • 1+17=?tietämätön

      Törmääkö näissä hienoimmissa/hintavammissa hotellihuoneissa ötököihin paljonkin? Kannattaako ötökkäkammoisen edes lähteä etelä-amerikkaan? Sillä jos pelkää jo suomen hämähäkkejä ja ötököitä. Sekin vielä että onko kyseisessä maanosassa kuinka turvallista liikkua yksin?

      • 4+3

        Ei törmää. Tai niin no, en tiedä varmuudella hienoista hotelleista sillä en sellaisissa ole siellä majaillut. Olin toki yhden yön viiden tähden hotellissa lentoyhtiön kustannuksella eikä siellä näkynyt ötököitä, mutta ei niitä juuri kaupunkioloissa näe halvimmissakaan.
        Hämähäkeistähän ei pääse mitenkään eroon, mutta ei ne siellä ole juuri sen pahempia kuin täälläkään. Ja tosiaan, torakat asuvat ulkona ja tunkevat kyllä sisälle hienompaankiin paikkaan jos pitää ovea ja ikkunaa auki. Mutta, ei niitä ole siellä määrättömästi, niissä hostelleissa joissa olen torakoita nähnyt ne ovat pysytelleet visusti wc:n puolella, eikä niitä ole paria enempää näkynyt. Eikä siis niitä näe läheskään kaikissa halvoissakaan paikoissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe