Ruotsalaiset eivät säästelleet omiaan 2-1 voitosta huolimatta. "Pelkurimaista, passiivista ja arkaa", oli Aftonbladetin arvio. Ja onhan se totta; että esim. Zlatan vain lähinnä levitteli käsiään. No joo, oli järjestämässä toista maalia. Kim Källström oli ainoita, jotka edes ajoittain nousivat omalle tasolleen. Hollantia vastaan tulee tällä pelillä noutaja Svea-mamman pojille.
Suomi sen sijaan pelasi ennakkoluulottomasti ja nuoret pojat osoittivat kasvaneensa jo lähelle miehen mittoja, noin kuvainnollisesti sanoen. Aika on ajanut ohi edellisestä sukupolvesta, joka asia selvisi eilisessä Stadikan rankkasateessa entistä selvemmin. Eri juttu sitten pystyykö Tim Sparvin, Teemu Pukin ja Alex Ringin sukupolvikaan muuhun kuin kiusaamaan ajoittain isompiaan; mutta he ovat joka tapauksessa parasta mitä meillä on tarjota. Tähän porukkaan pitää nyt satsata. Toivotaan, että pojat pääsevät kirkkaisiin valoihin pelaamaan ja vakiinnuttavat paikkansa siellä. Muuta mahdollisuutta ei ole.
Meillä usein riemuitaan, kun joku suomalainen pääsee esim. Englannin toiseksi korkeimmalle sarjatasolle pelaamaan, mutta pitäisi päästä Valioliigaan ja sielläkin niihin kovimpiin jengeihin. Tai Bundesligaan, La ligaan, Serie A:han. Siellä ne vastustajatkin pelaavat. Tosin hyvä toki, jos päästään sinne kakkosliigoihinkin näytille. Sieltä agentit löytävät kyvykkäät pelaajat paljon helpommin kuin esim. MyPa:sta.
Pitkä tie on vielä kuljettavana; mutta kai siihen on uskottava, että joskus vielä onnistuu. Montenegro pelasi Englantia vastaan karsinnassa ensin Wemleyllä 0-0 ja eilen kotonaan 2-2. Ja siinä maassa on 650 000 asukasta. Siis paljon vähemmän kuin meillä pääkaupunkiseudulla! Montenegro menee jatkokarsintaan. On se mahdollista joskus meillekin, kun jaksetaan uskoa asiaan ja painetaan hommia tosissaan.
"Fegt, passivt och ängsligt"- ruotsalaiset tylyjä omilleen
Wanha Futaaja
0
68
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1854640
- 383295
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412748Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.222505- 252378
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.672247Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192018Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311770Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s391725Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.781391