Mailman kaikkien aikojen tietokone nero ja internetin isä Steve Jobbs keksi kaiken muun ohella myös avoimen koodin. Linus Torvalds, Richard Stallman ja kumppanit varastivat siis idean open sourcestakin... kuten ovat matkineet muunkin muilta. Mutta; Steve Jobs avoimen lähdekoodin isä:
http://www.zdnet.com/blog/open-source/steve-jobs-an-open-source-pioneer-you-bet/9700
Lähetin tämän viestin iPad laitteella metsästä sienienpoimintareissun kahvitauolla... avaruusajan Apple laitteilla tämäkin onnistuu... emme ole nettipiuhan varassa kuten linux- ja windowskäyttäjät!
http://www.zdnet.com/blog/open-source/steve-jobs-an-open-source-pioneer-you-bet/9700
Lähetin tämän viestin iPad laitteella metsästä sienienpoimintareissun kahvitauolla... avaruusajan Apple laitteilla tämäkin onnistuu... emme ole nettipiuhan varassa kuten linux- ja windowskäyttäjät!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei kukaan varastanut Steve Jobsin ideaa vaan se toteutettiin käytännössä. Et nimittäin voi varastaa open source-koodin ideaa etkä muutenkaan varastella oikeasti mitään avoimen lähdekoodin tekijöiltä, koska GPL-lisenssi on nimenomaan VAPAA lisenssi, eli saat tehdä koodin kanssa mitä lystäät niin kauan kuin annat lähdekoodin ilmaiseksi kuluttajalle siinäkin tapauksessa, että tuote voi olla myös kaupallinen.
Steve Jobs oli mukana kehittämässä tosiaan avoimen lähdekoodin ajatusta ja loi pohjan Linuxin syntymiselle. Torvalds jatkoi siitä mihin Jobs jätti avoimen lähdekoodin kanssa työskentelyn.
On naurettavaa syyttää tässä kohtaa Linus Torvaldsia, Richard Stallmania ja muita avoimen lähdekoodin pioneereja ideavarkaudesta. Idea kun ei voi saada patenttia. Vai meinaatko samalla logiigalla syyttää Toyotaa ideavarkaudesta kun se tuottaa autoja? Henry Rord keksi auton ja teki siitä kaupallisen tuotteen. Muutko eivät saa varastaa ideaa ja alkaa tuottaa autoja? Älä viitsi naurattaa. On vain oikein, että Ford ei saa penniäkään rahaa kun Toyota myy autoja. Idean saa ottaa vapaasti omaan käyttöönsä.
Ford on muuten autokauppiaiden häviäjien lootassa. Japsit myyvät enemmän ja nopeammin. Myös Kiinalaiset ja Korealaiset ovat ihan vapaasti pöllineet auton idean ja myyvät parempia autoja kuin Jenkit jotka kehittivt auton aikanaan. Varastaa saa ja pitääkin kun kysymys on toisen ihmisen hyvistä ideoista. Niitä jalostamalla muualla saadaan parempi tuote kuin mitä idean isä ajatteli. Mikä parasta, idean isä jää ilman!
Mitenkäs se Steve Jobs oikein loi pohjan Linuxin syntymiselle, kun artikkelissa puhutaan OS X:stä ja sen pohjasta, joka sijoittuu 2000-luvulle ja Linux oli jo kymmenen vuotta aiemmin olemassa. UNIX-maailmassa avoimen lähdekoodin ajatus on ollut jo jostain 60-luvulta lähtien.
Tiesittekö muuten, että ennen kuin Apple otti BSD:een käyttöjärjestelmänsä ytimeksi käyttöön niin ne kehittivät sitä Linux-pohjalla? Ensimmäinen PowerPC-alustalla pyörinyt Linux-jakelu oli Applen tuotos.
Hetkonen... uutisessa sanotaan, että NeXTSTEP julkaistiin vuonna 1989, Stallman taas aloitti GNUn kehitystyön vuonna 1983. Ei kyllä pidä paikkaansa, että RMS tai Torvalds olisi varastanut Jobsilta yhtään mitään.
Muistaakseni Torvalds kertoi myös jossain vaiheessa (olisikohan ollut elämäkerrassaan Just for Fun?), että Jobs yritti onkia häntä Applelle töihin joskus 90-luvun loppupuolella, auttamaan OS X:n kehityksessä. Jobshan muuten kehui OS X:n esittelyn yhteydessä sen Linuxmaisuutta: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Ko4V3G4NqII#t=178s
Sanoisin, että Apple matki Linuxia enemmän kuin Linux Applea.