Bangkokista Koh Sametille?

Jos minne lie 1234

Hei, miten bangkokista kannattaa mennä Koh Sametille? Jos on aikaa kolme päivää niin kannattaako sinne asti lähteä?

4

706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • f7uiop

      Bussilla pääsee muistaakseni 4h matkalla, taksilla tietenkin vähän nopeammin.

    • kananjalka

      Bussilla tai taksilla. Suosittelen kuitenkin taksia, koska aikasi on rajallinen. Matka taksilla kestää n. 2h.Hintaa en osaa varmasti sanoa, mutta sen voin kertoa, että 6 km aikaisemmin Pan Phen kylää siis sitä kylää josta lautat Koh Sametille lähtevät, niin matka maksaa n 50 - 60€.Käymme itse siellä joka vuosi joten tiedän. Ei se kovin paljoa enää hintaan lisää tee kun kilometrja tulee lisää vain sen 6km. Lauttamaksu sitten ei ole kuin muistaakseni euron tai kaksi yhteensä meno ja paluulippu.

    • 16+1

      Bussilla Bangkokin itäinen Ekkamai asema (samannimisen sky train aseman kupeessa)
      elikkä ; bussi Bkk-Rayong about 4 € ja sieltä lavatksi Ban phen kylään about 0,2 €
      josta lautat lähtee Ko sametille.

      Bangkokista menee busseja myös suoraan ban phen kylään,mutten ole varma miltä bussiasemalta.

      tottakai kannattaa kolmeksi päiväksi lähteä. matkahan kestää bussillakin vain muutaman tunnin

    • -Sarana-

      Tarkoititko, että aikaa Sametilla oloon on kolme päivää vai että Bangkokissa aikaa on yhteensä kolme päivää??? Jos Sametilla aikaa olla kolme päivää niin ilman muuta kannattaa mennä, mutta jos Bangkokissa kolme päivää niin ei missään nimessä kannata. Käytä aika tällöin bangkokiin tutustuen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      268
      4665
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3030
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2800
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe