Suunniteltu sektio - odotusaika?

Mikä lienee keskimääräinen odotusaika suunniteltuun sektioon?
166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

? Sectio tehdään sovitusti riippuen syistä mahdollisimman likellä laskettua aikaa. Omituinen kysymys. Mitä ihmettä tarkoitat, sitä että joudut jonottamaan sectioon raskausviikolle 49 risat tai pääset sectioon raskausviikolla 29????

Jos sectio sovitaan raskausviikolla 20 epäsuhdan lantion takia (tiedetään ettei mahdu) niin odotus on noin 19viikkoa. Jos taas viikolla 37 huomataan, että vauvasta kasvaa sokereiden takia liian iso ja sectio sovitaan asian takia, niin odotusaika on viikosta kahteen. Tai ehkä jopa vain päivä. Riippuen asioista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sektioonjoutuva kirjoitti:

Mikä lienee keskimääräinen odotusaika suunniteltuun sektioon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu