Mitä kammottavia kokemuksia ihmispoloilla flunssansa kanssa onkaan. Ei uskoisi, ellei itsellä olisi ihan sama räpä menossa. Monta kuukautta jo mennyt köhässä, kuumeilussa, turvotuksissa, nielu, kaularauhaset, kaikki mahdolliset, loppuviimeksi vielä vettä keuhkoissa ja astman mahdollisuuskin olemassa, kun flunssa on niin pahoin vaurioittanut keuhkorakkuloita ja limakalvoja, eli elinikäinen jackpot ihan mahdollinen. Mitään lääkitystä ei saa, virustauti kun on, kuten täällä jo monet ovat todenneet. Sapettaa ihan turkasesti, kun tietää, että aika moni meistä on ihan turhaan kuukausikaupalla kärsinyt, koska flunssaan on olemassa tehokas lääke. Sitä kun vaan ei millään ilveellä tavallinen kuolevainen saa. Joka iikalla pitäisi kotona olla valmiina paketti, jotta voisi heti ensi oireiden ilmaannuttua aloittaa kuurin, sillä parin päivän päästä on jo myöhäistä. Suomessahan ei edes lääkäriin pääse parin päivän sisällä. Terppakeskukseen kun soittaa heti kahdeksalta, niin jo vastaa automaatti, että kaikki linjat on varattu, mutta jätä yhteystiedot niin soitamme takaisin mahdollisimman nopeasti. Se mahdollisimman nopeasti on sitten parin tunnin päästä ja silloinkin sanoma on, että kaikki ajat ovat menneet ja huomisia aikoja ei vielä tänään jaeta. Ja huomenna sama rumba. Saa olla todella paljon onnea matkassa jos sattuu lääkäriin pääsemään. Ajoissa ei kuitenkaan koskaan. Yksityiselle sitten jossain vaiheessa on pakko mennä, jonon kautta toki sinnekin ja todella kalliilla.Harmillista, kun niin mielellään pikkuisen tahtoisi myös päästä nauttimaan näistä hyvinvointivaltion eduista, kun maksupuoli kumminkin lankeaa ihan itsestään ja vieläpä koko Euroopan ongelmista.
Netistä tekisi mieli tilata, sakonkin uhalla, kun vaan tietäisi jonkun luotettavan paikan, kun ei ihan lattiavahaakaan viitsisi ruveta popssimaan.
Tamiflu vapaaksi
Räkis
0
68
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle263204Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122349Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.752242Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051981Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761633Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥451489Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta221396Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001295- 1191159
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151116