Pääseekö Nunnalaaksoon ja Santanaan paikallisella bussilla helposti? Entä pääseekö / onko mahdollista mennä bussilla Cabo Girao:n? Onko Monten palatsin puutarha käymisen arvoinen? Onko kukaan käynyt São Vicenten laavaluolissa, onko käymisen arvoinen? Pääseekö bussilla?
kysymyksiä nähtävyyksistä
11
693
Vastaukset
- Jo vain
Monten Palatsi on käymisen arvoinen (samalla sitten Monten kirkon ympäristö ja korikelkat) ja samoin laavaluola (ellei ole ahtaanpaikan kammoa).
Palatsissa en ole käynnyt tulvan jäljiltä, joten joku lähiaikoina käynyt voisi päivittää tilanteen.
Bussilla pääsee, mutta itse käytetty vuokra-autoa.
http://www.horariosdofunchal.pt/
http://www.rodoeste.pt/Index1.html
http://www.eacl.pt/ - CapoGapo
Nunnalaaksoon pääsee bussilla, kuten lähes joka paikkaan Madeiralla - Nunnalaakson matka on yksi parhaista = maisemat upeat ja tiet kimuraiset, heikompia voi hirvittää.
Capo Giraolle kannattaa myös mennä bussilla. Suosittelen aikataulukirjan hankkimista - maksaa ehkä pari euroa, mutta turhempaakaankin voisi rahojkaan panna! Niitä saa esim. Monumental Lidon ostarin info-toimistosta ja kaiketi ylipäätään infotoimistoista.
Luolille kannattaa mennä esim. Strawberry Fieldin retkellä = matka sisältää myös pääsyn esityksiin Madeiran synnystä ja matkan aikana paljon hyödyllistä tietoa Madeirasta (in English).- Curral das Freiras
Nunnalaakson vanha tie oli heikompia hirvittävä, nykyreitti tunnelin kautta ei ole kovin haastava. Vanhaa tietä näkee pätkän Eira do Serradon näköalapaikalta, kuten sen Nunna Laaksonkin, eli kannattaa käydä myös tuolla laakson lisäksi.
http://www.eiradoserrado.com/fi/images.html
Ylin oikeanpuoleinen kuvaruutu.
Näköalapaikalla sen sijaan heikompia voi hirvittää kuten Cabo Giraossakin.
- tuloos ollahan
yleisillä busseilla pääsee aika moneen asuttuun paikkaan,mutta ei yöllä.
on aivan välttämätöntä ostaa bussiaikataulu-vihkonen.euro-pari,jos aikoo noilla busseilla kulkea.
se vihkonen on hieman eri logiikalla koottu kuin suomessa on tapana.
esim. funchalista ulkopuolelle liikennöivillä on neljän eri värisiä busseja ja niistä jo voi päätellä missä osaa saarta kulkevat.
esim.vihreät bussit kulkevat funchalista saaren itäosaan eestaas.
matkat kaukobusseilla on halpoja ja ne maksetaan kuskille. - madeiralle lähtijä
Kiitos paljon teille kaikille vastauksista ja vielä saa toki kommentoida jos jollain on kommentoitavaa :o)
Vuoka-autolla ajeltu joka kerta. Mielestäni paras vaihtoehto. Kaupunkikierroksen voi tehdä bussilla. Osta sellainen päivänlippu. Sillä saa ajella vuorokauden ympäriinsä ja hypätä välillä bussista ulos. Bussit keltainen ja punainen rundaa koko ajan. Iltapäivällä kun ostat, niin vielä ajelee seuravanakin päivänä.
Laavaluolissa on käyty. Ihan jännä paikka. Kierros kestää aika kauan ja lopuksi on 3D näytös.Millaisia autoja olet vuokrannut ja mistä? Hinnat? Vakuutuksia tarvitaan ilmeisesti kaikenlaisia?
- Collision insurance
Vaihtoehtoja riittää, mutta kannattaa vertailla niiden vakuutusten ja omavastuupoistojen kanssa mitkä itse haluaa.
Toisessa virmassa on normaalihinnassa kaikki muu paitsi omavastuun poisto ja jossain halpisvirmassa lisätään hintaan kaikki erikseen..., kysymällä selviää.
Itse olen käyttänyt Europcaria, auton voi varata netistä etukäteen (kuten monelle muulle virmalle) ja heidän toimisto sattuu olemaan suosikki hotellin lähellä. Toki moni virma tuo auton hotelille ilamiseksi tai lisämaksusta.
Polttoaineenmaksua voi kukin harkita itse, antaako pantin vai maksaako polttoaineen etukäteen. Jos valitsee jälkimmäisen, niin häviää kympin pari, jos vain ajaa auton tankin liki tyhjäksi (aivan tyhjäksi ei kannata riskeerata, voi menovesi loppua jossain mäessä...) ja kun ottaa omavastuun poiston, niin auton avaimet voi palauttaa hotellin respaan ja ei tarvitse keskustella vuokrausvirman kanssa sen enempää, kunhan renkaat ja auton pohja on lisäkolhuitta.
Eikös siellä kannata ottaa pohjavakuutus ja rengasvakuutus myös? Kolmelle päivälle lisävakuutus, joka poistaa omavastuun, näytti olevan Europcarilla 54 $. Oletko ottanut pienimpiä autoja vai keskiluokkaa? Tekeekö perus-Peugeutilla mitään? Joku sanoi, ettei automaatilla tekisi mitään . San Franciscossa lähes kaikilla on automaatti, kun on kukkulaolosuhteet.
- el Lupo
Itse olen tilannut yleensä Lupo ja Punto kokoluokkaa, viimeksi tilasin Polon kokoluokkaa, mutta vuokrasivat farkku Meganen diesel/käsivaihteet (Poloisen hinnalla). Automaattivaihteinen olisi paljon vaivattomampi ajaa tuolla, mutta tarjonta lienee suppeata.
Kaupunkialueella pieni auto on helpompi ajaa ahtaissa paikoissa ja parkkipaikkoja löytää helpommin.
Vähän off topic, mutta autollahan niitä nähtävyyksiä voi mennä katsomaan. Täytyypä kokeilla vuokrata auto vaikka kolmeksi päiväksi. Ne kapeat tiet hiukan hirvittävät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311031
- 545278
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452483- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131741Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421604Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351216Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6956Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952