Timo T.A. Mikkonen

Mies toi Suomeen TV´n iltapäiväohjelmat. Nykyisin tulee monelta tv-kanavalta kuvaa ympäri vuorokauden. Torkkukytkimillä ei ole enää käyttöä.

Monet ovat väheksyneet Mikkosta tämän julki-isänmaallisuuden takia. Ei siinä nykyisin mitään vikaa ole. Aikoinaan sitä vierastettiin neukkujen ja kommareiden pelossa, mutta nyt on tilanne toinen.

Siitä en tainnut tykätä, kun hän hylkäsi edellisen vaimonsa. Lehdissä siitä kirjoitettiin, mutta mitenkäpä ulkopuolinen voisi tietää mitä oli sillon meneillään.

Nostan hattua lahjakkaalle miehelle ja toivon hänen toipuvan. Hyvä jätkä.
20203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Samoin minä
Olen itsekin ollut neurologisella osastolla aivoverenkiertohäiriön takia.
Minulla ei ollut aivoinfartia.
Pojat tarvitsevat isää joten toivon paranemista.
Olihan se televisio esiintyminen,korostettua isänmaallisuutta tai oman egon korostamista,en päässyt sisälle siitä touhusta.Lapsille oli kaiketi ajettu ideologiaan tietty malli,tuntui aika vieraalta näin suomalaisesta näkökannasta ja tämä on vain minun mielipiteeni

Äänestä

rouvakin nyt joutuu töihin menemään ja alkaa ymmärtää niitä äitejä, joitten pitää laittaa lapset tarhaan.

Äänestä

Miksi toisen sairaudelle ilkutaan, sokeutuminen on pahimpia mitä tiedän, se on niin suuri muuto elämään eikä sille voi mitäöän.
Katkeruus on pahinta ja joku tulee sen tänne sivulle ilmaisemaan kuin toisen sairauden nojalla.
Kukaan tervejärkinen ei voi ymmärtää tuollasta 'purkausta' , johan meilläkin on elettyä ikää ja kokemuksiakin, pitäisi edes oman edun takia ymmärtää ja jättää ilkeilyt tämän kaltaisen asian yhteydessä.

Taitaa kirjoittaja""" hk""" olla tyhjä tynnyri kun noin kolisee.

Äänestä
  • näin se on nähtävä,sano tuota,, antaa kolista vain kyllä meteliä maailmaan mahtuu ja aihe on hyvä

    Äänestä

ketään yleensä jalostakkaan. On Mikkosten suusta kuultu paljon pahaa mieltä aiheuttanutta arvostelua ja panettelua.Silti ei ole hyvien tapojen mukaista ilkkua toisen sairaudella. Mutta tämä palsta onkin katkeruuden kaatopaikka.

Äänestä

Olen aikoinaan kovastikin ärsyyntynyt Mikkosen tavasta esiintyä, mutta en todellakaan haluaisi hänelle tuollaista vastoinkäymistä, joka nyt häntä on kohdannut. Elämä tuntuu koettelevan joskus aivan liian rankasti. Koko perheen elämä menee uusiksi.

Äänestä

Taisi mennä Mikkosen entisenkin perheen elämä uusiksi, kun isä jätti nuoren naisen takia. Ja onhan vähintään isoisän ikäisellä isällä aikamoinen riski sairastua vakavasti.

Äänestä

Olkoon Luoja armollinen hänelle, niin että hän pääsisi perheensä pariin tervehtyneenä ja näkönsä takaisin saaneena. Kaikkihan on mahdollista.
Ei pidä lyödä lyötyä eikä vanhoja muistella.

Äänestä

Minäkin toivon vaimon ja lasten takia, että Mikkonen kuntoutuisi ja saisi näkönsä takaisin. Olettaisi kuitenkin hänellä olevan hyvän peruskunnon ainakin raamien perusteella, joten toivon todellakin paranemista.

Äänestä

ainahan aikuiset pärjää,mutta lapset,ei ole rahasta kii jos vain muuten pärjäävät,,

Äänestä
  • Usein tuo mpilkka sattuu omaan nilkkaan.
    Lähteeköhän nyt perheenäiti työhön ko-
    din ulkopuolelle, vai jäävätkö yhteiskun-
    nan elätettäviksi?

    Äänestä

Vastuutonta olisi äidin nyt lähteä työhön, mies juuri sokeutunut hän tarvitsee tukea ja lapset myös.
Tuo sairauskohtaus jättää varmasti muutakin, toiminnot hidastuu oma mielentila muuttuu huomattavasti, voihan olla liikkuminenkin vaikeaa, ja vielä tuo näkökyvyn menettäminen.
Alkaa rankimmasta päästä elämän uudelleen opetteleminen.
Kyllä tuo on koskettanut äitiäkin, mutta nyt kaikki jää hänen hartioilleen, on saatava henkinen tasapaino koko perhe kuntoon ja mietittävä vasta sitten.
Naisilla on lisävoimavaraa aina jostain saatavissa, silloin kun tarvitaan ne löytyy.
Tämä on sellainen koettelemus ettei varmaan ole yhtään oikotietä jatkaa normaalia arkea.

Äänestä
  • Kaikeksi onneksi Nina M. ei jouda lukemaan tätä "mielipiteiden" ketjua.
    Onko huono käytös ja tahdittomuus lisääntynyt koulukiusaamisen myötä jopa eläkeläisiin?
    Iloitaanko täällä muiden vastoinkäymisistä!

    Äänestä

On surullista ettei empatiaa enää tunneta.
Ketä vain voi kohdata vastaavanlainen vastoinkäyminen jossain muodossa, entä sitten jos nämä ilkeilijät odottavatkin edes jotain kuuntelijaksi tai vaikka vain olemaan läsnä kun sitä joskus jokainen tarvitsee?
Pahaamieltä ja ilkeilyä voisi kyllä rajoittaa, siihen pystyy jokainen.

Äänestä

Minullekin napsahti syöpä. Mutta päivä kerrallaan. Aikansa se on herrojenkin
hyvällä ololla.

Äänestä

Älä Taneli masennu tuo päivä kerrallaan on hyvä ohje, nyt on hyvät hoidot ja tietoa paljon miten hoidetaan.
Tämän tiedän omakohtaisesti,. olen sairastunut syöpään, leikattu 2005 ja nyt viimeisessä tarkastuksessa noin pari viikkoa sitten sain puhtaat paperit toistaiseksi.
Kontrolleissa käyn kerran vuodessa

Äänestä
  • Mitäs tuo -päivä kerrallaan- tarkoittaa?
    Oletkos koskaan kuullut, että joku olis
    elänyt kaksi päivää kerrallaan?
    Uskomatonta sisäsiittoisten huumoria!

    Äänestä

  • äly hoi! kirjoitti:

    Mitäs tuo -päivä kerrallaan- tarkoittaa?
    Oletkos koskaan kuullut, että joku olis
    elänyt kaksi päivää kerrallaan?
    Uskomatonta sisäsiittoisten huumoria!

    Olit varmaankin viisain isäsi lapsista,
    kun noin laajaalaisen päätelmän teit "äly hoi!"
    Viisaasti päätelty.Mitähän toi sisäsiittoinen mahtanee keskutelupalstalla
    pitää sisällään,sitä vähän ihmettelen

    Äänestä

Sisäsiittoisuuden tietää vain sisäsiittoinen.
Tämä paise on pahinta näillä palstoilla, hajusta päätellen...äly hoi!

Äänestä
  • lehtien lööppejä katsellessa tekisi mieli vetäää muutama jeremiaadi tyylin voi, voi ja vielä kerran voi.! Jonkun julkkiksen sairaudesta otetaan kaikki irti kunnes toinen julkkis sairastuu,
    Tuollainen sairaus on aina perheelle katastrofi, valitettavasti noita katastrofeja tapahtuu päivittäin useita, useimmat vaietaan, onnettomuuden yhteydessä voi olla jopa muutama rivi. Todelliset koettelemukset alkavat sitten, kun potilas kotiutetaan. Siitä alkaa omaishoitajan tuskainen arki, henkinen uupumus ja fyysinen väsymys. Silloin nuo lehtien lööpit kertovat kaikesta muusta mutta ei tuosta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Reino´ kirjoitti:

Mies toi Suomeen TV´n iltapäiväohjelmat. Nykyisin tulee monelta tv-kanavalta kuvaa ympäri vuorokauden. Torkkukytkimillä ei ole enää käyttöä.

Monet ovat väheksyneet Mikkosta tämän julki-isänmaallisuuden takia. Ei siinä nykyisin mitään vikaa ole. Aikoinaan sitä vierastettiin neukkujen ja kommareiden pelossa, mutta nyt on tilanne toinen.

Siitä en tainnut tykätä, kun hän hylkäsi edellisen vaimonsa. Lehdissä siitä kirjoitettiin, mutta mitenkäpä ulkopuolinen voisi tietää mitä oli sillon meneillään.

Nostan hattua lahjakkaalle miehelle ja toivon hänen toipuvan. Hyvä jätkä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu