Kortisonin lopettamisesta heti limaa

Astma on todettu melko vasta. Olen käyttänyt hengitettävää kortisonia puoli vuotta aamuin illoin ja se on auttanut aamuiseen yskimiseen ja limaisuuteen. Nyt lopetin sen ja jo heti reilu vuorokausi lopettamisesta aamulla saan jälleen yskiä ja kohiä tuntitolkulla limaa hengitysteistä. Eikö tuon kortisonin vaikutuksen pitäisi "jatkua" vielä jonkin aikaa sen lopettamisen jälkeenkin? Kun käytin sitä, ja jos joskus unohdin ottaa esim. illalla, niin saattoi aamulla taas olla köhittävää. Onko ihan normaalia että vaikutus ikäänkuin lakkaa näin nopeasti.
7608
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Miksi lopetit jos yskittää?

Äänestä

Minäkään en käitä miksi lopetit hoitavan piipun?!
Sitähän käytetään jokapäivä, aamuin/illoin!
Flunssissa ym. pahenemisvaiheissa sitten tuplataan lääkitys!

Millaset ohjeet olet saanut ja millanen lääkitys sulla muuten on astmaan kaikenkaikkiaan?
Annostukset?

Alä lopeta käyttöä vaikka astman suhteen voisitkin paremmin! :)

Äänestä
  • Käitä = Käsitä :))

    Äänestä

No kun astma diagnosoitiin siis 6kk sitten ja olen menossa lääkärille mutta resepti loppui ennen lääkäriaikaa.osaisitteko kertoa vastausta tuohon kysymykseeni?

Äänestä
  • Nyt menet välittömästi terveyskeskukseen, päivystykseen tms ja vaadit reseptin uusintaa. Ennen kuin saat vakavan astmakohtauksen.

    Äänestä

  • joo. Heti lääkäriin !

    Äänestä

Limaisuutesi johtuu siitä, Koska: ----->
Astma on keuhkoputkien limakalvojen tulehdussairausvyyhti.
Sen aiheuttaa virheellinen yliherkkä immuunivaste, joka aiheuttaa keuhkojen toiminnan häiriöitä, kuten tulehduksia ja erityisesti keuhkoputkien ahtautumista, mikä vaikeuttaa sisään- ja uloshengitystä.

**Keuhkoputkiin muodostuu paksua limaa. **
Limakalvon reagoinnin taustalla on allergeenien tai mikrobien (virukset, bakteerit) aiheuttamaa tulehdusta, fyysisen rasituksen tai tuntemattomien tekijöiden laukaisemaa pitkäaikaista ärsytystä.
Esimerkiksi eläinpölyn, siitepölyn, pölypunkkien, tiettyjen ruoka-aineiden, kylmän ilman, liikunnan ja henkilökohtaisten huolien on todettu laukaisevan astmakohtauksen.


***Tulehtuneet limakalvot erittävät limaa, jota potilas yskii. Kun keuhkoputket alkavat ahtautua, limannousu ja yskä saavat seurakseen hengityksen vinkunaa ja hengenahdistusta.***

Toivottavasti lääkäri määrää ensi kerralla reseptiin enemmän,
kuin yhden
hoitavan piipun!! :))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


normaalia? kirjoitti:

Astma on todettu melko vasta. Olen käyttänyt hengitettävää kortisonia puoli vuotta aamuin illoin ja se on auttanut aamuiseen yskimiseen ja limaisuuteen. Nyt lopetin sen ja jo heti reilu vuorokausi lopettamisesta aamulla saan jälleen yskiä ja kohiä tuntitolkulla limaa hengitysteistä. Eikö tuon kortisonin vaikutuksen pitäisi "jatkua" vielä jonkin aikaa sen lopettamisen jälkeenkin? Kun käytin sitä, ja jos joskus unohdin ottaa esim. illalla, niin saattoi aamulla taas olla köhittävää. Onko ihan normaalia että vaikutus ikäänkuin lakkaa näin nopeasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu