Kuten otsikko nyt kertoo on kyse kalojen laiminlyönnistä. Yritän nyt takoa päähänne pari olennaista asiaa.
Kala. Se on eläin siinä missä muutkin. Vaikka eläinsuojelu ei nyt tulekkaan tarkistamaan niitten hyvin vointia. Usein kun kysyn työkavereiltani "Miten akvaariosi?" he vastaavat "Odotan, että ne kuolee" Tämä tarkoittaa siis sitä, että he eivät enään pidä akvaariostaan. Ymmärrän, että siihen kyllästyy ajallaan, mutta se, että niin sanotusti rääkkää niitä on väärin. Saatan nyt kuulostaa siltä, että olen joku random kala suojelia joka on ymmärtänyt työkaverin sanat väärin. Näin ei kuitenkaan ole. Olen itse nähnyt työkaverini kalat. Niitten värit oli laimeita ja ne olivat huonovoipaisia. En missään nimessä aijo syyttää ja varsinkaan haastaa ritaa työkaveriani kohtaan. Olemme itseasiassa hyviäkin kavereja ja hän ymmärtää tämä. Asia on nyt niin , että te joilla on akvaario ja olette kyllästyneet siihen miettikää asiaa. Onko oikein tappaa kalat päästäkseen niistä eroon. EI! Suosittelen, että pidätte ne hyvässä kunnossa ja annatte pois vaikka eläinkaupalle kun ne on HYVÄSSSÄ kunnossa. Näin säästätte niiden hengen. :) En ole mikään kala-fani mutta en pidä eläin ten laiminlyönnistä. En koirien enkä isompienkaan eläimien kuin kalojenkaan. :)
Kalan "rääkkäystä"
3
266
Vastaukset
- kalaristiko
Asia on olennaisen tärkeä ! Kukaan ei kuitenkaan siitä puhu tai puutu.
Harva pitää kaloja lemmikkinä... Valitetavasti. On vain kalatankki ja ne olat vain kaloja.
Oletko kokeillut kuinka mahdollisesta lemmikkien rääkkäyksestä viranomaiset reagoisivat ?
Jos kaloista haluaa eroon kannattaa kaupata ne niille haluaville. Vaikka lahjoittaa kaloineen päivineen ! - minnijinni
Ei lemmikki rääkkäys viranomaiset puutukkaan asiaan, koska harva pääsee näkemään "rääkätyn" kalan. Ja vaikka näkisisi ja ilmoittaisi niin ei ne ottaisi asiaa huomioon.
- Arghhh kalallinen
Tuon lisäksi minua suorastaan ärsyttää, miten ihmiset ottavat kaloja, vaikka eivät tutustu niiden tarvitsemiin olosuohteissin. Tehdään jos jonkin moista "kalasoppaa" ja otetaan esim Niilinhauki 100 litraseen purkkiin. Voi aasi sentään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad961525- 541043
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että403911- 163890
- 56743
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124737- 51678
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38645- 57641
- 76632