"Vältä pölyisen tai homeisen ilman hengittämistä"

6

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä hengitä homeista tai pölyistä ilmaa, älä hengitä homeista tai pölyistä ilmaa, tuo pyöri taustalla, kun yhtäkkiä hiffasin: Ne hometestit! Oikein viljelemällä viljelin ja nuuhkin ja tarkastelin niitä testejä monta kertaa päivässä!

      Ympäristötarkastaja ei ollut katsonut tarpeelliseksi ottaa näytteitä, vaikka totesi mikrobiongelman ja kirjasi sen lausuntoonsa. Jäätyämme väliinputoajaksi pyrin selvittämään itse, mitä homeita meillä oli.

      Jo ensimmäisen testin aikana sain kurkkuni ja keuhkoni kipeiksi:

      http://sanasinko.kuvat.fi/kuvat/HOMEKUVIA - Biotesti 3, 29.12.2009/05012010101.jpg

      Lainaus kuvatekstistäni:

      Biofacto-laboratorion Biotesti 3, joka otettu 29.12.2009 homeasunnosta tuoduista käsittelemättömistä esineistä. - Testin seitsemäs päivä. Nyt käytössä myös suojakäsineet ja hengityssuojain; tosin näyte löyhkäsi suojaimenkin läpi. Yritin välttää eilistä virhettä, jolloin käsittelin näytettä kolme eri kertaa ja sain keuhkoni ja kurkkuni niin kipeiksi, että yöllä oli otettava ylimääräiset annokset salbumatolia, kortisonia ja muita droppeja. (05.01.2010 13:27)

      - Koko ajan olen tiennyt, että sairastuin jo tuosta ensimmäisestä hometestistä ja sain siitä poskiontelooni jotain. Se jumalaton päänsärky, joka alkoi tammikuun lopussa 2010, oli loisten invaasiota ja kiinnittymistä kudoksiini.

      Eikä se ollut ainoa tartunta: Jo homeasunnossa sain keuhkoni kipeiksi ja jouduin käyttämään salbumatolia ja kortisonia. Keuhkojen oikealla puolella alkoi tuntua joku pesäke, joka aktivoituu toisinaan vieläkin.

      Vaikeaahan sitä on olla hengittämättä ilmaa, joka asunnossa on... Mutta noiden suojaamattomien testien myyminen pitäisi kieltää! Hengityssuojaimien ja suojakäsineiden pitäisi olla ehdottomasti mukana.

      • Joo jooo ja joooo

        Eikös ne homeet pitänyt olla vaarattomia, jokuhan kirjoitti että niitä voi jopa syödä tai pällistellä ulkona ilman mitään sairastumisvaaraa.
        Mites se nyt noin on?


      • kemikaaliako
        Joo jooo ja joooo kirjoitti:

        Eikös ne homeet pitänyt olla vaarattomia, jokuhan kirjoitti että niitä voi jopa syödä tai pällistellä ulkona ilman mitään sairastumisvaaraa.
        Mites se nyt noin on?

        Joopa joo homejuustoa, sienisalaattia ja ranskalaista punkkua. Riippakoivun alla picnikillä eikä homesairauden oireista tietookaan. Sisällä ei voi olla myrkkyjen seassa vaikka mitä tekee.


    • mitä tuossa kasvoi

      Selvisikö mikä tuossa näytteessäsi oli tuo vihreä kasvusto. Teimme biofacto testin myös edellisessä asunnossa josta jouduimme muuttamaan oireiden takia. Sain näytteeseen aivan samanlaisia vihreitä homekasvustoja, joiden tyyppi jäi selvittämättä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      105
      7527
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      239
      7421
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5143
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4829
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      47
      4583
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      88
      4277
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      116
      4090
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1802
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1589
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      256
      1452
    Aihe