kaksi uros russellia

tu68wu5t

minulla on ennestään reipas reilun yhden vuoden ikäinen russelipoika- hyvät tavat omaava sisällä, tottelevainen, ulkona hiukan rauhattomampi muttei vallaton. tulee toimeen mm. koirapuistoissa muiden kanssa, yleensä touhuilee itsestään. aiemmin kotonamme on käymyt kaksi eri koiraa, joihin russelli suhtautui hyvin reviiritietoisesti, reilun päivän päästä suostui menemään "jutteleemaan", murisi lähinnä niille omassa kodissaan.nyt olisi mukava ottaa pojuselle kaveri, toinen russeli. olen ajatellut urosta,mutta en ole saanut positiivista kannastusta tälle asialle. kenelläkään kokemusta?

3

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :)))

      Narttukaveri olisi varmasti helpompi :) itselläni ainakin on näin, ainoo vaan että leikkaus sitten välttämätön jotta rauha pysyy talossa :)

    • Vitriinitär

      En suosittele. Russeliurokset eivät pääsääntöisesti tule toimeen keskenään, poikkeuksia toki on. Vaikka sinulla jo nyt oleva poika sattuisi olemaan yksi noista poikkeuksista on aika epätodennäköistä, että sinulle sattuisi niitä kaksi. Jos otat uuden pojan, niin koirasi ovat kavereita todennäköisesti vain niin kauan kunnes uudesta pennusta kasvaa "mies". Myöskään rotujärjestö ei suosittele useaa urosta samaan kotiin, enkä tiedä yhtään kasvattajaa joka pystyisi pitämään jalostusuroksia samassa tilassa (vaikka asuisivatkin samalla omistajalla). Todennäköisesti myöskään aika harva kasvattaja on valmis myymään urospentua kotiin jossa on jo russeliuros.

    • ksdlhföoej

      Ei mitään syytä mielestäni miksi ei voisi ottaa. Meillä kaksi urosterrieriä tulee toimeen vaikka oli myös epäilyksiä aluksi. Jos rähisiä sattuu niin sattuu jos ei niin ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      23
      7346
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      95
      6011
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      111
      4056
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      153
      4055
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      1823
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      58
      1668
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      131
      1560
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1391
    9. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      28
      1351
    10. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1342
    Aihe