minulla on ennestään reipas reilun yhden vuoden ikäinen russelipoika- hyvät tavat omaava sisällä, tottelevainen, ulkona hiukan rauhattomampi muttei vallaton. tulee toimeen mm. koirapuistoissa muiden kanssa, yleensä touhuilee itsestään. aiemmin kotonamme on käymyt kaksi eri koiraa, joihin russelli suhtautui hyvin reviiritietoisesti, reilun päivän päästä suostui menemään "jutteleemaan", murisi lähinnä niille omassa kodissaan.nyt olisi mukava ottaa pojuselle kaveri, toinen russeli. olen ajatellut urosta,mutta en ole saanut positiivista kannastusta tälle asialle. kenelläkään kokemusta?
Vastaukset 3
- :)))
Narttukaveri olisi varmasti helpompi :) itselläni ainakin on näin, ainoo vaan että leikkaus sitten välttämätön jotta rauha pysyy talossa :)
- Vitriinitär
En suosittele. Russeliurokset eivät pääsääntöisesti tule toimeen keskenään, poikkeuksia toki on. Vaikka sinulla jo nyt oleva poika sattuisi olemaan yksi noista poikkeuksista on aika epätodennäköistä, että sinulle sattuisi niitä kaksi. Jos otat uuden pojan, niin koirasi ovat kavereita todennäköisesti vain niin kauan kunnes uudesta pennusta kasvaa "mies". Myöskään rotujärjestö ei suosittele useaa urosta samaan kotiin, enkä tiedä yhtään kasvattajaa joka pystyisi pitämään jalostusuroksia samassa tilassa (vaikka asuisivatkin samalla omistajalla). Todennäköisesti myöskään aika harva kasvattaja on valmis myymään urospentua kotiin jossa on jo russeliuros.
- ksdlhföoej
Ei mitään syytä mielestäni miksi ei voisi ottaa. Meillä kaksi urosterrieriä tulee toimeen vaikka oli myös epäilyksiä aluksi. Jos rähisiä sattuu niin sattuu jos ei niin ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3441262- 54743
2 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk55738- 38725
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä152633Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa59606- 45604
Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma26591- 54562
- 42526