sanokaappas neuvoksi että miten tuon kkk nartun sais opetettua niin että se ei jahtais niitä perhanan hiiriä! hirviä kyllä haukkuu mutta tahtoo jäädä kauas perään minusta hiirien takia. olen tehnyt niin että jään odottamaan koiraa mutta sitten se metsästys jää niin lyhyeksi että saa lähteä kävelemään samantien autolle kun neiti tulee hiirijahdista.
hiirenpyynti hirvimetsällä!!
7
324
Vastaukset
- manaaja
Sopuleitako meinaat ,moni koira on ihan hulluna niihin.Mahtaisko auttaa jos pyydystäis puoli säkillistä niitä ja laittais koiran sinne sekaan , sitten pyörittäis niitä vartin.
- Suomi-rodun edustaja
Minkähän ikänen koira mahtaa olla kyseessä? Jos nuori, niin kakarat harrastavat kaikkea hölmöä siellä metsässä.
Lisäksi monenmoiset asiat vaikuttavat: paljonko koira on ylipäätään elämänsä aikana viettänyt aikaa metsässä, mikä on sen fyysinen kunto, millainen on isäntä jne.
Postaa kysymys os.http://www.pystykorva.info/index.php saat vähän parempia vastauksia. - kkkoira
joo ikä on 4v ja joo olen ajatellut laittaa kopin viereen ruokakuppiin täynnä myyriä niin eiköhän sitten ala kiinnostus katoamaan :)
- HHurmioo
ei siitä mehtä koiraa tule.
- Kurakinttu
Kannattaa suhtautua huumorilla! KKK vaan nyt sattuu olemaan kaiken riistan koira, haukkuu niin oravat kuin karhutkin. Meijän jämpti topsauttelee myös joutessaan hiiriä, mutta on peto haukkumaan hirviäki. Joskus tympäisee, kun koira peppuroi myyrän kololla ja on kun ei ois ikinä hirvistä mitään älynnytkään!
- Kokemuksenääni
Ei moisesta pidä huolta kantaa vaan onnittelut riistaverisestä KKK:sta ! Ristaverisyyden merkki myyräjahti, koiralle on, etenkin muiden elävien puutteessa .
Uskokaa tai älkää, mutta suden perintöä myyräjahti koirilla perimmiltään on.
Minun Laikani innostui toissapäivänä pellolla teerenkuvastuksen yhteydessä kaivamaan myyrää pellosta. Lopulta koira painui aamuhämärässä yhä syvemmälle, kunnes häntää pilkotti maan päälle.
Koira ei ole kone filosofiaillani päätin huvittuneena, että taitaneekohan jo riittää ja kytkin yltä päältä mustan ja rapaisen neidin istumaan viereeni "jäähtymään"
Jonkin ajan kuluttua kyllästyin paikoillaan oloon kylmyyden hiipiessä. Teeriä ei tuntunut tulevan tällä kertaa sopivalle hollille. Lähdettiin liikkeelle ja Laikaneiti vapaaksi. ja kyseinen myyrä-apaja oli laikalta jo poissa mielestä.
Hetken kuluttua metsästä raikui haukku, jota aloin lähestymään. Pohdin, mielessäni, jotta taasko mokomalla on hirvi haukussa, kun en piittaa hirvistä tällä kertaa.
Kun pääsin lähemmäksi hakkuuaukion viereen kuulin kanalinnun pyrähtävän lentoon.
Iso metsokukko lähestyi laikaneiti peräsään ajaen metsoa suoraan minua kohti. kuusten latvojen tasalla.
Linnun sopivasti lentäessä haulikkohollilleni, laukaus kajahti syysaamussa laikanedinkin riemuksi. Ilmaanui siihen myös oma venäjänajokoirani ihmettelemään, jotta mitäs täällä tapahtuu ?
Ai niin ! Lentoon ampumisesta lintukoiralle on joillekkin "paperipystykorvaisten" omistajille kauhistus, mutta itse pidän sitäkin vain ihmismielen kummallisena oikkuna. : ) - pentu harjoittelija?
meillä jäädään myyräjahtiin kun pitäisi teeriä ja metsoja etsiä. Koira ehtii pienessä ajassa kaivaa itsensä päätä myöten ja joskus puolikroppaa myöten myyrän perässä multaan. Onhan se varmasti hauskaa, mutta parempi olisi jos mieluummin hankkisi sitä kunnon metsästyskokemusta eikä edelleen harrastaisi sitä pentuajan metsästystä/metsästysharjoittelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1461970
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3001149Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.82963- 35888
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31819- 53799
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756- 71754
Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44701Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56699