sanokaappas neuvoksi että miten tuon kkk nartun sais opetettua niin että se ei jahtais niitä perhanan hiiriä! hirviä kyllä haukkuu mutta tahtoo jäädä kauas perään minusta hiirien takia. olen tehnyt niin että jään odottamaan koiraa mutta sitten se metsästys jää niin lyhyeksi että saa lähteä kävelemään samantien autolle kun neiti tulee hiirijahdista.
hiirenpyynti hirvimetsällä!!
7
401
Vastaukset
- manaaja
Sopuleitako meinaat ,moni koira on ihan hulluna niihin.Mahtaisko auttaa jos pyydystäis puoli säkillistä niitä ja laittais koiran sinne sekaan , sitten pyörittäis niitä vartin.
- Suomi-rodun edustaja
Minkähän ikänen koira mahtaa olla kyseessä? Jos nuori, niin kakarat harrastavat kaikkea hölmöä siellä metsässä.
Lisäksi monenmoiset asiat vaikuttavat: paljonko koira on ylipäätään elämänsä aikana viettänyt aikaa metsässä, mikä on sen fyysinen kunto, millainen on isäntä jne.
Postaa kysymys os.http://www.pystykorva.info/index.php saat vähän parempia vastauksia. - kkkoira
joo ikä on 4v ja joo olen ajatellut laittaa kopin viereen ruokakuppiin täynnä myyriä niin eiköhän sitten ala kiinnostus katoamaan :)
- HHurmioo
ei siitä mehtä koiraa tule.
- Kurakinttu
Kannattaa suhtautua huumorilla! KKK vaan nyt sattuu olemaan kaiken riistan koira, haukkuu niin oravat kuin karhutkin. Meijän jämpti topsauttelee myös joutessaan hiiriä, mutta on peto haukkumaan hirviäki. Joskus tympäisee, kun koira peppuroi myyrän kololla ja on kun ei ois ikinä hirvistä mitään älynnytkään!
- Kokemuksenääni
Ei moisesta pidä huolta kantaa vaan onnittelut riistaverisestä KKK:sta ! Ristaverisyyden merkki myyräjahti, koiralle on, etenkin muiden elävien puutteessa .
Uskokaa tai älkää, mutta suden perintöä myyräjahti koirilla perimmiltään on.
Minun Laikani innostui toissapäivänä pellolla teerenkuvastuksen yhteydessä kaivamaan myyrää pellosta. Lopulta koira painui aamuhämärässä yhä syvemmälle, kunnes häntää pilkotti maan päälle.
Koira ei ole kone filosofiaillani päätin huvittuneena, että taitaneekohan jo riittää ja kytkin yltä päältä mustan ja rapaisen neidin istumaan viereeni "jäähtymään"
Jonkin ajan kuluttua kyllästyin paikoillaan oloon kylmyyden hiipiessä. Teeriä ei tuntunut tulevan tällä kertaa sopivalle hollille. Lähdettiin liikkeelle ja Laikaneiti vapaaksi. ja kyseinen myyrä-apaja oli laikalta jo poissa mielestä.
Hetken kuluttua metsästä raikui haukku, jota aloin lähestymään. Pohdin, mielessäni, jotta taasko mokomalla on hirvi haukussa, kun en piittaa hirvistä tällä kertaa.
Kun pääsin lähemmäksi hakkuuaukion viereen kuulin kanalinnun pyrähtävän lentoon.
Iso metsokukko lähestyi laikaneiti peräsään ajaen metsoa suoraan minua kohti. kuusten latvojen tasalla.
Linnun sopivasti lentäessä haulikkohollilleni, laukaus kajahti syysaamussa laikanedinkin riemuksi. Ilmaanui siihen myös oma venäjänajokoirani ihmettelemään, jotta mitäs täällä tapahtuu ?
Ai niin ! Lentoon ampumisesta lintukoiralle on joillekkin "paperipystykorvaisten" omistajille kauhistus, mutta itse pidän sitäkin vain ihmismielen kummallisena oikkuna. : ) - pentu harjoittelija?
meillä jäädään myyräjahtiin kun pitäisi teeriä ja metsoja etsiä. Koira ehtii pienessä ajassa kaivaa itsensä päätä myöten ja joskus puolikroppaa myöten myyrän perässä multaan. Onhan se varmasti hauskaa, mutta parempi olisi jos mieluummin hankkisi sitä kunnon metsästyskokemusta eikä edelleen harrastaisi sitä pentuajan metsästystä/metsästysharjoittelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku675292Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel342498Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1122228HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1201905Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v151859- 1111770
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p2661237Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma531224Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.511114- 731004