15v ja omaan kämppään

annic

Tää on aika sekava, mut joo siis olen muuttamassa tai ajattelen ainakin niin ja asiasta on kyllä puhuttu äidin kanssa. Siis äitini on muuttamassa jonneki toiselle paikkakunnalle ja itse haluaisin jäädä tänne ja ajattelin muuttaa omaan kämppään mutta miten se onnistuu ? Ajattelin jotain yksiötä sellane pieni ja halpa ja olen vielä ysillä, mistä kaikista saan tukea ja saan vielä lapsilisän eli saanko asumistukuea? toimeentulotukea? opintotukea? En tiiä yhtään mitään joten auttakaa :)

3

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kasva vielä

      Kukaan ei ota 15 v asumaan yksinään saatika tekisi vuokrasopimuksen 15 v kanssa.Äitisi tietysti voi vuokrasopimuksen tehdä ei 15v lasta yksinään käppään asumaan huoli kukaan.

    • dsdfsdfsfsfsfsfs

      Tosiaan, 15 vuotias ei voi vielä lastensuojelulain mukaan asua yksin asunnossa.

    • Odotappa vielä

      Et sä mitään tukea saa mistään, kun olet sen ikäinen että vanhempiesi kuuluu elättää sut.

      Jos äitis maksaa sun kulut ja hoitaa sun asiasi, kun et itse alaikäisenä pysty, niin sitten se voi onnistua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      144
      5800
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3586
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      122
      2815
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2498
    5. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      29
      1939
    6. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      263
      1851
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      49
      1800
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1626
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1587
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1540
    Aihe