milloin raskaus alkanut?

Olen raskaana ja rv 8 menossa..viimeiset kuukautiset alkoivat 21.4, osaisiko joku kertoa tai antaa mielipiteensä milloin raskaus olisi alkanut?
Tiedän että lasketaan 2 vkoa edellisestä menkoista, joten itselleni osuisi 4-5.5 kuukautiskierron mukaan, mutta olen ollut yhdynnässä 1.5 ja sitten 9.5, kumpi olisi todennäköisempi ajankohta raskauden alulle?
Lääkärit eivät ole osanneet sanoa..kertokaa oma mielipiteenne, kiitos!!
Eikö siittiöt voivat elää n 5 päivää ennenkuin hedelmöitys tapahtuu??
51607
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

itse ajattelisin, että 1.5, mutta eihän koskaan voi olla tietenkään varma.

Äänestä

Jostain syystä raskaus lasketaan jo ennen kuin hedelmöitys tapahtuu, eli edellisten kuukautisten alkamispäivä on ensimmäinen raskauspäivä.

tässä vielä linkki raskauskiekkoon, syötä sinne päivämääriä ja se laskee puolestasi.
http://www.gyn.oulu.fi/finnish/kiekko/

Jos kerta lääkärit eivät ole osanneet sanoa, niin eiköhän se la jossain vaiheessa selviä. Huomioi kuitenkin, että sinulla on vain kaksi vaihtoehtoa, toiset eivät tiedä lainkaan missä vaiheessa menevät. :)

Äänestä

Lähes samankaltainen tilanne mulla. Viimeiset menkat alkoi 20.4, raskaana olen nyt rv 8 1 ja kiertoni on 35 päivää. Kierto aloitetaan laskemaan vuodon ensimmäisestä päivästä ja todennäköisimmät hedelmöittymisajankohdat ovat päivien 12-18 välillä.
Mielestäni epäilevä on voinut tulla raskaaksi kumpana vain ajnkohtana.

Mutta minä itse siis.. Seksiä harrastin kiertoni aikana muutamana päivinä vuodon jälkeen ja sitten joskus 23 kiertopäivästä eteenpäin. Ovulaationi on siis aivan hakoteillä tohtorien lääkärikirjojen mukaan =)

Äänestä
  • en kyllä oikeen ymmärrä tuota ovulaatio systeemiä.
    jos mulla viimeiset kuukautiset alkoi 8.2 ja harrastin seksiä 13.2 millon mun ovulaatio sitten on tapahtunu?

    Äänestä

  • Kävin yksityisellä ultrassa ja sain vastauksen että olen tullut raskaaksi tästä 1.5 harrastetusta seksistä, ovulaatio tapahtunut muutamaa päivä jälkeen yhdynnän..munasolu kun ei säily kuin n 24 h..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


epäilevä kirjoitti:

Olen raskaana ja rv 8 menossa..viimeiset kuukautiset alkoivat 21.4, osaisiko joku kertoa tai antaa mielipiteensä milloin raskaus olisi alkanut?
Tiedän että lasketaan 2 vkoa edellisestä menkoista, joten itselleni osuisi 4-5.5 kuukautiskierron mukaan, mutta olen ollut yhdynnässä 1.5 ja sitten 9.5, kumpi olisi todennäköisempi ajankohta raskauden alulle?
Lääkärit eivät ole osanneet sanoa..kertokaa oma mielipiteenne, kiitos!!
Eikö siittiöt voivat elää n 5 päivää ennenkuin hedelmöitys tapahtuu??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu