Käynnistäessäni konsolin ilman pelilevyä vihreä valo syttyy. Laittaessani pelilevyn sisään myös sininen valo syttyy. Peliohjain vilkuttaa neljää punaista valoa. Kuva ei tule näkyviin television ruutuun HDMI- tai AV-kaapelilla. Olen yrittänyt resetoida konsolia ainakin 100 kertaa painamalla konsolin edessä olevaa käynnistysnappia kunnes kuuluu kaksi nopeaa piippausta. Olen myös yrittänyt useita muita konsteja saada kuvan näkyviin, mutta mikään ei ole toiminut. Johdot ovat kunnosa ja Input on oikea. Onko jokin mennyt konsolin sisällä hajalle?
PLAYSTATION 3 Green Light Of Death
riverking
10117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Telkkari paskana
Pakko sanoa että sekosin oikein kunnolla nyt tässä asian ytimessä. Siis tuleeko kuvaa ollenkaan näkyviin koko aikana ja oletko yrittänyt parittaa ohjain uudelleen sen pleikkarin kanssa?
Pakko sanoa että sekosin täysin koko asian ytimessa. Siis tuleeko kuvaa ollenkaan koko aikana ja oletko yrittänyt parittaa ohjaimen uudelleen sen pleikkarin kanssa?
Ei tule kuvaa, vaikka olen yrittänyt yhdistää konsolin kolmeen eri merkkiseen LCD-televisioon (Samsung, Philips, Toshiba) ja noin viiteen kuvaputkitelevisioon. Konsoli ei pidä pahaa ääntä ja tuuletin toimii.
Kun peliohjain ei ole kiinni konsolissa USB-piuhalla ja ohjaimen Playstation-nappulan painaa pohjaan, ohjaimen neljä valoa vilkkuu nopeasti.
Kun peliohjaimen laittaa konsoliin kiinni USB-piuhalla ja ohjaimen Playstation-nappula on edelleen painettuna pohjaan, neljä punaista valoa välkkyy edelleen, mutta hitaammassa tahdissa.
koitappa vielä niin että kun käynnistät koneen niin pidät sitä painiketta niin kauan pohjassa että kuuluu toinen piippaus, eli n. 5 sekunttia
Kokeiltu on useasti myös niin, että toisen piippauksen jälkeen sormi pois käynnistysnapilta. Ei toimi.
Kiitos kuitenkin ehdotuksista.
Menehän provoilemaan muualle. Jo otsikko kertoo kaiken "viallisesta" pleikastasi heh heh...Oot ihan noin viiteen kuvaputkitelkkaan (hekotusta)kokeillut ja ei toimi. Jospa se kuudennesssa olisi toiminut. Harmi ettei teillä niin montaa ollut.. Kokeiles vetää piuhat radioon jos se kuva siitä tulis..
En oikein ymmärrä yllä olevaa kommenttia. Ajattelin vain kysyä neuvoja täältä keskustelupalstalta, en muuta. Arvostan kaikkia ketkä ovat vastanneet ongelmaani. Se kertoo ihmisestä sen, että haluaa auttaa. Hauskaa huumoria kuitenkin tuo radiojuttu.