Asun maalla, omakotitalossa..Meillä on ennestään vanha sekarotuinen narttu,joka on hieman epäluuloinen aluksi toisista koirista. mutta en voisi uskoa tuosta että pennulle rähisisi koskaan, koska aiemminkin jättänyt pennut rauhaan. vaan puolustaa lähinnä omiaan, eituo kuitenkaan mikään ilkeä ole vaan todella ystävällinen koira kaikille tutuille.
Samojedi tulisi lähinnä itselleni seura ja harrastuskoiraksi, toko& ehkä agility jos on innostusta, ja ennen kaikkea perheenjäsen :) Näyttelyt mua ei (vielä ainakaa) kiinnosta. Tosin joudun opiskelemaan n 7 tuntia päivästäni, onko se yleensä liikaa Samojedille? Mitä mahdollisia virikeitä Samojedille päivän ajaksi?
Mulla on hevonen, joten olisi mahdollisuus ottaa koira tallille (pieni maalaistalli) sekä vietän yleensä lomat serkuillani 30hevosen tallilla vieden hevosen sinne jonne tietenkin mahdollinen koirakin tulisi (tietenkin) mukaan toimintaan! :) ja siellä näkee paljon ihmisiä ja toisia koiria, lehmiä, hevosia, kissoja, tutustuu erilaisiin hajuihin mitä maalta nyt saattaakin löytyä! :D
Itse en ole koskaan omistanut yksin koiraa, mutta perheelläni on tämä nykyinen seropi ollut pennusta asti. kasvatettu itse, on meidän edellisen koiran pentu, jonka senkin äiti kasvatti nuorempana :) ja tosiaan äiti olisi tarvittaessa auttamassa koiran kasvattamisessa ja varmasti (ja mielellään) osallistuukin! :D
Mulle on tärkeää että koira on uskollinen, kiltti ja ystävällinen, pirteä, motivoitunut ja yhteistyöhaluinen, ja joka ei lähde vaeltelemaan jonnekin korpeen yksikseen vaikka pitäis välillä irti täällä maalla.. :) Toko, agility, uiminen, leikkiminen..... jne.
sopisiko samojedi minulle?
bbibia
0
106
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2131413- 961266
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan31047Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle15951Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9918Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86890- 32820
Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.58814T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37748Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii44744