Hei, olen seurustellut poikaystäväni kanssa 8 kuukautta, ollaan saamassa lapsi, muuttamassa yhteen ja rakastan häntä! Kaikki olisi täydellistä ellei olisi yhtä ongelmaa, nimittäin hän epäilee minua melkein päivittäin melkeinpä jokaisesta asiasta mitä teen, ihan normaaleista asioista kuten se kun olen koulussa tai omassa kotonani.. Asia onkin näin että en ole tehnyt mitään että hänellä ei olisi syytä luottaa minuun.. Sillon kun hän epäilee hän luulee olevansa niin oikeassa ja vaikka mitä sanon niin hän ei usko mua.. Sen takia olen erittäin surullinen ja masentunut.. En tiedä miten tekisin hänelle selväksi ,että en tekisi koskaan hänelle mitään pahaa, rakastan häntä ja haluan olla vain hänen kanssaan? Johtuuko tämä luottamusongelma siitä että hän on tullut petetyksi aikaisemmassa suhteessaan? Pitäisikö hakea joltain psykologilta/ parisuhdeterapeutilta apua? Vai pitäiskö mun jotenkin näyttää se että minuun olisi syytä luottaa, vai eikö meitä vaan olla tarkotettu? Onko jotain mitä tän eteen voisi tehdä, koska en halua millään menettää kyseistä henkilöä, en pystyisi kuvittelemaan elämääni ilman häntä!
Missä luottamus?
2
291
Vastaukset
- 3971
Tuo nyt on aika normaali suhteen kehitysvaihe, kun ollaan vakiintumassa ja tunteet syvenevät. Herää pelko toisen menettämisestä, joka sitten purkautuu joillakin kyttäyksenä ja mustasukkaisuutena. Olette edenneet vauhdilla, joten teillä ei ole aikaa näitä normaaleja vaiheita käydä läpi samoin kuin "muilla". Yleensä tuo on ohimenevää. Mies huomaa, että kiukuttelustaan huolimatta olette yhdessä, etkä ole minnekään karkaamassa, siitä syntyy luottamus. Eli anna miehelle vielä aikaa. Kaikkea ei kuitenkaan kannata hyväksyä ja voit hyvin ottaa puheeksi, kuinka miehen käytös surettaa ja loukkaa sinua.
Arvio näin keittiöpsykologina :D - Luottamus kuntoon
Pidemmän päälle jos tuo aina vaan jatkuu, ajatuksesi parisuhdeterapiasta tai psykologin avusta on paikallaan, sinne voitte mennä yhdessä. Joillakin mustasukkaisuus vain menee sairauden puolelle. Taustalla on hylkäämisen pelko ja itsensä vähättely.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21853Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719