Surkeaa Elisan asiakaspalvelua Laajakaistaan liittyen

Espoon asiakas

Surkeaa Elisan asiakaspalvelua Laajakaistaan liittyen
Päiväys 12.10.2011

Minulla hajosi Elisan laajakaista modeemi ja halusin hankkia uuden.
Soitin Elisan asikaspalveluun ja jouduin odottamaan 30min... Ja sitten minun piti lähteä töihin. Soitan nyt uudestaan...ja odotusaika uudet 30min?

Miten voi yrityksellä olla näin huono asiakaspalvelu? Kyseessä oli yksinkertainen asia modeemin vaihto, mutta Elisan mukaan laitevaihdot pitää mennä teknisen tuen kautta, jonne pääsee vain puhelimella jonottamalla.

Onko tämä Elisan tapa saada lisää voittoja, kun asiakkaat joutuu odottamaan puhelimessa kymmeniä ellei satoja minuutteja. He käyttävät Elisan puhelinpalveluita ja Elisa saa siten voittoa siitä.

5

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+5

      Mihin sitä Elisaa tarvitset? Ainakin itse ole ostanut kaupasta uuden adsl-modeemin hajonneen tilalle parikin kertaa. Ainakin nykyiset A-linkin RR:t ovat lähteneet toimimaan ilman mitään konfigurointeja.

    • dsfdsfdshh

      Itse kirjoitin vikapalveluun sähköpostilla ja vaihdoin oman Elisa Kotiboksin uuteen. Meni alle viikko toimituksineen.

    • swe43

      Joo, kaupasta näitä saa, jopa parempia kun tuo Bewan kotipoksi.

    • Saunalahti säästöä

      Saunalahden asiakaspalvelussa jonotusaika oli viime viikolla 56 minuuttia tunnista toiseen. Eikö tämä kerro jo jotain asiakaspalvelun tasosta. Eli vikoja on niin runsaasti, että asiakaspalvelu tukkiintuu!

      Ei toimi niin paljon mainostettu Huoneistokaista, ei toimi Saunalahden mokkula, ei toimi langaton...mutta Soneran tikku toimii... eikä edes pätki. Eikä toimi kaapelitelevisiokaan, joten surkeaa surkeampi on ollut asennuksen taso täällä kehä kolmosen ulkopuolella. Ja ihan reilusti kyllä sanoivat, että vikaa ei ainakaan alle viikossa saa korjattua. Tainnut asentajilta loppua konstit vedellessä piuhoja uuteen taloon tai sitten vaan tänne ei riitä poweria ja asiakas saa soitella ja odotella josko ehtivät korjailemaan.

      Kannattaako mainostaa "säästöä joka minuutti" kun laskut lähtee kyllä, mutta palvelu ei pelaa

    • Ihmettelevä!!!

      Suurin syy noihin pitkiin jonotus aikoihin on yksinkertaisesti tyhmät asiakkaat, soittelevat ihan turhista asioista ja mitkä eivät elisalla mitenkään kuulu. Ja ettei palvelut pelaa, niin viime vuonna taisi alle 0,5% prosenttia Elisan asiakkaista ottaa yhteyttä vikapalveluun, siitä voi sitten laskea kuinka monta toimivaa liittymää on kun elisalla taitaapi olla yli 3 miljoonaa liittymää suomessa. Itsekkin tosin soneran asiakas kun täällä sonera paremmin toimii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2176
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1767
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      118
      1610
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1326
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      51
      1028
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      915
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      827
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      801
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      793
    Aihe