Eli asun kerrostalossa, ja haluaisin pienen koiran (alle 6kg)
Koira joka kiintyis vaan yhteen omistajaan,muttei vieroksu muita, ja joka tykkää olla sylissä ja matkustaa kainalossa?
Turkin ei tarvi olla helppohoitonen ja jaksais mennä mahdollisesti pitkiäkin lenkkejä. Koulutukseen on aikaa paneutua eli voi olla kovapäisempikin rotu
Oon ajatellu Chihua, pomeraniania toyvillakoiraa,kiinanharjakoiraa ja mahdollisesti myös kiinanpalatsikoiraa.. Onko näistä kukaan tuollainen kuvailemani koira? :o
Mitä koirarotua suosittelisistte?
24
333
Vastaukset
- ei ei ei !
Mikään koita ei kuulu kanalossa matkustettavaksi, vaan kaiken rotuiset koirat tarvitsevat liikuntaa ja ulkoilutusta hajujälkien seuraamiseen. Hommaa koira vasta sitten, kun tiedät mikä se todellisuudessa on. Siitä syystä monet koirarodut ovatkin aivan liikuntakyvyttömiksi jalostettuja, että niiden jalostusyksilöille ei olla tarjottu tarpeeksi ruumiillista liikuntaa. Yksittäistäkään koiraa ei saa kohdella sen huonommin. Koira ei ole lelu, vaan energinen, lihaksikas, toiminnanhaluinen hyötyeläin.
- Olet tyhmä
Mikä ihmeen hyötyeläin?!
- Naoto
Tiedän,tiedän sen varsin hyvin, enkä ole koiraa kantamassakaan ympäri vuorokauden sylissä vaan että se on helppo ottaa sylissä junamatkat yms.Koira tottakai pääsee lenkille! Meillä on perheessä ollut koiria jo ennen kun synnyin ja vieläkin on! En todellakaan pidä koiraa leluna, ja koira saa kaiken mitä koirat tarvitseekin.. Enhän ole kertaakaan sanonut että aijon pitää koiraa asusteena?
- pommmmi
Meillä on pommi ja luulen ainakin ymmärtäväni, mitä ajoit takaa "sylissä kantamisella". Itselleni on ainakin tärkeetä, että koira on helppo napata mukaan kun lähtee jossain käymään. Ja harva kaveri/sukulainen sanoo, ettei saa koiraa ottaa kylään mukaan. Pommi kiintyy tosi paljon omistajaansa, mutta on myös ihmisrakas eli ei arka.
Tosta lenkkeilystä en niinkään tiedä - meidän pommi on ainakin semmonen sohvaperuna että huhhuh. Tykkää kyllä käydä pihalla - jos vaan sille päälle sattuu ja ulkona on hänen mielestään sopiva keli, turha yrittääkkään sadekelillä saada tuota paria metriä ovea pidemmäksi... Mutta sitkeitähän nuo on, eli kyllä jaksavat kävellä myös vähän pitempään jos sille päälle sattuu.
Aivan älyttömän miellyttämisen haluinen koira, on siis tosi nopea oppimaan ja helppo kouluttaa. Turkkia pitää harjata ja trimmata, toki trimmata ei oo pakko jos ei näyttelyissä käytä, mutta kyllä siitä enemmän pommimaisen sillein saa.
Kysy jos tulee mieleen jotain, vastaan mielelläni... :) - etajwtoö
Silkkiterrieri on kaikkea tota. Lenkkeilee kun viimeistä päivää. Kiintyy omistajaansa, eli et kyllä pysty sitä esim hoitoon jättämään sen huomaamatta! Sillä on miellyttämisen halua, mutta se on kuitenkin ihan erilainen kuin muut pienet rodut. Se on ihan oikea koira, pärjää juoksulenkilllä, maastossa.. ihan missä vain. Siinä on pienen rodun hyvät puolet, mutta ei ole esim ihan niin heiveröinen kun chihu tai yorkki. Otappa silkkiterrieri, 3kg.n pakkaus kaikkea mitä haluat!
- gghh11
villis on on paras se on söpö pörröinen ^^ eikä lähde karvaa
- ei villista
Villakoira on kyllä tavattoman energinen ja aktiivinen rotu. Ei sovellu sylikoiraksi. Terveenä saatu säilytettyä huolellisen jalostuksen ja jalostusyksilöille tarjotun runsaan liikunnan ansiosta. Minun entinen kääpiövillakoirani jaksoi juosta tasaista vauhtia polkupyörän vierellä pikiäkin matkoja. Se nautti uimisesta ja juoksenteli sukulaiseni dobermannin kanssa usein kauan aikaa laajoilla aukeilla. Syliin päästyään halusi energisyyttään päästä heti takaisin maahan kulkemaan omin jaloin. Oli metsästysvietiltään sen verran voimakas, että jos olisi ollut isompi rodun muunnos, olisin tarjonnut sen lainaksi sorsastajille. Ei siis villakoiraa.
- bolognese
Itselläni toyvillis ja bolognese, ovat kaikkea tuota mitä kuvailit! (ei lähde karvaa)
Myös kiinanharjakoira mielestäni sopii tuohon kuvaukseen, kaverillani on puuteri-malli. jos hieman isompi kelpaa,niin tutustu ranskanbulldoggiin:)
- Naoto
Kiitos paljon kaikille vastaneille!(::
Raskanbulldoggia ei ikinä..On raukka niin sairas rotu ):
Serkulla on 2 sellaista ja oon ollu hoitamassa niitä, niin kuorsaa hirveesti ja saa sellasia hengenahdistuskohtauksia ):
Tohon pomeranianiin oon kyllä tosi ihastunu, täytyyki käydä kattelemassa näyttelyissä rotua ja tutustua enemmin (:
- Hau
Havannankoira on aivan ihana seuralainen, jos kaipaat uskollista ystävää etkä pelkää turkinhoitoa. Havannalainen jaksaa kävellä pitkiäkin lenkkejä, mutta viihtyy myös erinomaisesti sohvalla mamin kyljessä. Se on iloinen, sulavaliikkeinen ja älykäs. Havannankoira tulee toimeen erinomaisesti toisten koirien kanssa, jos saa solmia pentuna koirakontakteja. Mutta jos olet päivisin pitkään poissa kotoa, havannalaisen sydän saattaa särkyä (samoin sinun omasi).
- KÄÄKKÄ!
Kääpiöpinseri ehdottomasti!! Anteeksi vaikka toivomuslistallasi ei ollutkaan, haluaisin vain ehdottaa hyvää valintaa...
Itselläni on kääkkä narttu ja olen erittäin tyytyväinen valintaani!
Hellyydenkipeä, sohvaperuna=) Rakastaa pitkiä lenkkejä, mutta pärjää vähemmälläkin.
Talvella töppösiä ja takkia päälle, lyhyen karvan vuoksi :)
Kiintyy omistajaansa ja on hänelle uskollinen! Ja tämä piirre pätee kaikilla kääköillä, eikä vain yksilöllistä.
Suosittelen lämpimästi.... Kannattaa ainakin harkita asiaa :))- KÄÄKKÄ!
Unohdin lisätä, että jos haasteellista rotua kaipaat ja sinulla on aikaa koulutukseen, niin tämä on oiva valinta! Luonnetta riittää mutta ei tän kanssa ihan pulaan kumminkaa joudu :)
- jepsas=)
Itse ehdottaisin chihuahuaa :D
AIvan ihana luonne ja kiintyy tosi hyvin omistajaansa ja koiruudella ei ole arkuutta vieraisiin ollenkaan :) Ei meidän koiruudella ainakaan. - Entäpä....
Tipsu? Pieni, mutta kuitenkin koiran kokoinen, kiintyy omaan ihmiseensä täysillä. Vähän jääräpäinen saattaa olla, mutta koulutuksella pysyy hallinnassa;) Tykkää pitkistä lenkeistä mutta on tyytyväinen kotoiluunkin, puuhaa kaikessa mukana:) Iloinen, ilmeikäs ja älykäs koiruus.
anteeksi vain,mut ranskis ei todellakaa nii sairas rotu ku mitä sä väität..
rotumääritelmässäkin sanotaan,että perusterve rotu.. hengitysahdituksia voi olla esim.kesäkuumalla en sitä kiellä,mut muuten ei sen sairaampi kun muut..
itellä reilun vuoden ikäinen ranskis narttu,ja on terve kuin pukkihulda84 kirjoitti:
anteeksi vain,mut ranskis ei todellakaa nii sairas rotu ku mitä sä väität..
rotumääritelmässäkin sanotaan,että perusterve rotu.. hengitysahdituksia voi olla esim.kesäkuumalla en sitä kiellä,mut muuten ei sen sairaampi kun muut..
itellä reilun vuoden ikäinen ranskis narttu,ja on terve kuin pukkijavertaappa esim..cavalirieihin terveyttä??raukka jalostettu niin sairaaks,ettei ees aivot mahu kunnolla päähän:/
- Naoto
hulda84 kirjoitti:
javertaappa esim..cavalirieihin terveyttä??raukka jalostettu niin sairaaks,ettei ees aivot mahu kunnolla päähän:/
Kyllä, cavalier on myös hyvin sairas rotu. Hyvä että sulla on terve ranskis, mutta kaikki ranskikset kehen oon törmäny, on ollut noita hengitysvaikeuksia (vuoden ympäri), ja oksentelee ruoan jälkeen ):
Itteeni tekee pahaa tuo niiden kovaääninen hengittäminen..Tuo serkun koira saa yölläkin kauheita kohtauksia ettei saa kunnolla henkeä ja selkävaivoja on myös..
On paljon muitakin rotuja jotka on sairaampia kuin ranskis, ja hyvä että terveitäkin yksilöitä on, mutta tää on ihan oma kokemus asiasta (:
KIITOS kaikille jotka on vastannu! Autoitte mua paljon (::
Juu ja noi aloitusviestin rodut on vaan mitä oon aatellu, vapaasti saa kertoa!
- Pommi omistaja
Itselläni kaksi pomeraniania, joten suosittelisin luonnollisesti tätä rotua, mutta koiratkin ovat yksilöitä.
Esim toinen pommeistani on touhukas ja menevä ja jaksaa tarpoa päivässä monen kymmenen kilometrin lenkkejä, on ulospäin suuntautunut ja rakastaa kaikkia ihmisiä ja on niinsanotusi iso koira pienessä paketissa, kun taas sitten tämä toinen pommeistani onkin aivan päinvastainen tapaus.
Neiti viihtyy mielellään kotisohvalla, lenkkeily ei ole tämän kaverin juttu, vaan väsähtää aina alkumetreillä. Sylissä röhnöttää mielellään rapsuteltavana ja on erittäin kiintynyt vain minuun.
Joten suosittelisin sinulle kleinspitziä, on tarpeeksi pieni syli-sekä sohvakoiraksi, mutta jaksaa touhuta ja harrastaa ja on oppivainen, mutta kuten sanoin, koiratkin ovat yksilöitä ja poikkeuksia löytyy, kuten täällä meillä nämä kaksi ääripäätä, vaikka ikää on samanverran. - Pommi omistaja
Ja lisään vielä edelliseen että pommit sekä kleinit ovat molemmat erittäin perusterveitä rotuja, pientä köhimistä voi esiintyä vanhetessa, mutta tämä ei ole vaarallista eikä haittaa menoa. Toki hampaat täytyy pitää kunnossa, sillä näin pienillä roduilla "mätänevät" helposti suuhun jos ei hoida asianmukaisesi, mutta meillä harjataan muutaman kerran viikossa, ja kaikki hampaat tallella :)
P.S Ystäväni ranskanbulldogilla on myöskin useasti näitä hengenahdistuskohtauksia ja raukka on vasta 7kk ! Myös silmät ovat oireilleet useasti.. :/- Naoto
Oliko koirillasi paljon eroa jo pienenä? Millainen tuo vilkkaampi oli ihan pienenä, osaako kasvattaja sanoa jo ennen luovutusikää tuleeko koirasta tuollainen vilkas ja reipas lenkkeilijä, vai näkeekö sen vasta myöhemmin? :o
- Kääkkänarttu :)
Kääpiöpinseriin minäkin olen rakastunut. Ainoa mikä täytyy muistaa kaikissa pienemmissä roduissa on luonteen tärkeys. Jos löytää kasvattajan joka ei tingi siitoskoirien luonteen ja terveyden suhteen niin saa olla iloinen :) Tietenkin myös rodunomainen ulkomuoto on tärkeä mutta sitä ei saa asettaa luonteen tai terveyden edelle. Kääpiöpinsereilläkin on yleisesti huono maine huonohermoisina pelkopurijoina, mihin kasvattajat voivat vaikuttaa.
Oma narttuni on hyvähermoinen ja upealuonteinen ja omaa ilmiömäisen koulutettavuuden. Jos haluaa paremmin perehtyä kääpiöpinseriin niin ensi vuoden alussa Turun Liedossa järjestetään hyvin kattava rotuesittely :)
www.koirakoulu.net/pinseri - Pommi omistaja
Tuo vilkas koira oli jo pentuna erittäin reipas ja villi.
Osaa kasvattajat toki antaa arvion, millainen pennusta tulee kehittymään ja millainen se on kouluttaa, mutta sekin on toki osaksi kasvatuksesta kiinni, millainen koirasta tulee, meillä reippailtiin, reissattiin ja lenkkeiltiin jo pienestä pitäen, joten tälläisistä asioista koira myös oppi pitämään.
Kun taas tämä laiskempi osapuoli näistä tuli minulle vasta vanhemmalla iällä ja oli elänyt koko ikänsä kennelissä, jossa ei lenkkeilty vaan juostiin vain pihalla vapaana, joten sillä on osuutta asiaan.
Mutta kannattaa toki varmanpäälle valita pentueesta sitten se touhukkain ja rohkein pentu, niin todennäköisesti on myös potentiaalia harrastaa ja touhuta vanhempana, oppivainen rotu kun ovat. Jos suostut nostamaan painorajaa noin 8 kg:aan, on kääpiösnautseri loistava vaihtoehto. Minulla on ollut kolem eri rotuista koiraa ja kääpiösnautserilla on niistä eniten positiivisia rotuominaisuuksia.
1. Kääpiösnautseri ei kuolaa.
2. Kääpiösnautserista ei lähde karvoja (tosin sitä vastaavasti pitää siloin tällöin trimmata.)
3. Kääpiösnautserilla ei ole perinnöllisiä rotutyypillisä sairauksia.
4. Kääpiösnautseri on seurallinen, iloinen ja luonteikas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.3510564- 425602
- 435153
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk2033901- 483608
- 133543
- 313066
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise822928- 442713
- 562603