ARC 2011 suomalaisveneet

Suomalaisveneitä on taas lähdössä ARC :hen. Onjo veneillä blogeja? en ole löytänyt toistaiseksi.
452003
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Ei oo, ehkä ei tuu

Äänestä

Taitaa olla ennätysmäärä suomalaisveneitä, 6 kpl, ja suomalaisveneiden kokokin taitaa olla ensimmäistä kertaa ARC-veneiden keskiarvossa, ehkä ylikin, noin 50 jalkaa!

Suomesta on mukana nyt 3 Swania (65, 51 ja 44 jalkaiset) ja lisäksi 43 jalan Regina af Vindö. Lisänä vielä 55 jalan One Off Adelante.

Adelantesta on jotain tietoa täällä
http://www.laatupinnoite.com/

Purjelaivasäätiön alla purjehtivista Swan 65 Vahinesta ja 51 Eirasta löytyy ainakin täältä jotain
http://www.staf.fi/online/varaukset/index.cfm?action=ryhma&ryhmaid=25&la=FI

Mukava seurata noiden matkaa ARC:n sivuilta, kunhan pääsevät liikkeelle.

Äänestä
  • ja nyt näyttää, että sijoitus on sarjan 2. Hyviä tuulia:-)

    Äänestä

  • Hienotkuvatblogissa kirjoitti:

    ja nyt näyttää, että sijoitus on sarjan 2. Hyviä tuulia:-)

    Kelpaa noiden, Meeri oli lahjakas tyttö optaripurjehduksessaskin.

    Äänestä

yliatlantin.blogspot.com

Äänestä

ARC lähti pari päivää sitten. Suomalaisia ja ruotsalaisia molempia 6 venettä. Ruotsilta on mukana vanha Whitbread Maxi Rothmans ja Baltic 64, nämä selvästi muita SWE-FIN-veneitä edellä, muut yhdessä laumassa koosta riippumatta (38-60 ft).

Mikähän Jeanneaun veneitä vaivaa, 5 kpl Sun Odysseyta pikkuongelmissa, ei lähtenyt tai ovat palanneet Teneriffan ja Gran Kanarian satamiin?

Lisäksi 1 kpl Hallberg Rassy, Oyster ja Elan vielä tai taas saarien satamissa.

Äänestä

Nyt on reilu 3 vrk matkattu ja Suomalaisten Swan 51 Eira ja se perhemiehistollä purjehtiva Swan 44 Symposium ovat edenneet ihan mukavasti.

Swan 65 Vahine on noista 100 mailia takana ja rinnan Bavaria 39 Via Con Me kanssa. Minkähän takia, kun täällä Suomenlahdella palstan tietojen mukaan kaikki pikkuveneetkin menee aina bavoista ohi oli kisa tai ei ja tossa sentään Swan 65 / bava 39.

Äänestä
  • Vuonna 2009 (jonka tulokset sattuuivat olemaan käsillä) ARCiin osallistui myös Vahine sekä yksi Bavaria 39 Cruiser ja yksi Swan 51. Niiden ARC-tasoitusluvut (jotka perustuvat kaavaan joka tiettävästi on salainen) olivat:

    Swan 65: 1,085
    Swan 51: 1,010
    Bav 39 Cr: 0,958

    Nämä vertailuveneet saattoivat toki 2009 olla hieman erilaisia kuin tämän vuoden osallistujat ja mittaluvut siis tänä vuonna olla hieman erilaisia.
    Vahinen pitäisi siis olla molempia näitä nopeampi mutta oli silloinkin hitaampi. Täytyy tosin muistaa ettei ARC ole kilpailu samalla tavalla kuin muut avomerikilpailut; osa painaa täysillä yötä päivää, vaihtaa purjeita ja trimmaa, osa nauttii sivumyötäisestä ja trooppisesta ilmastosta ja ottaa rennosti.

    Äänestä

  • 21 kirjoitti:

    Vuonna 2009 (jonka tulokset sattuuivat olemaan käsillä) ARCiin osallistui myös Vahine sekä yksi Bavaria 39 Cruiser ja yksi Swan 51. Niiden ARC-tasoitusluvut (jotka perustuvat kaavaan joka tiettävästi on salainen) olivat:

    Swan 65: 1,085
    Swan 51: 1,010
    Bav 39 Cr: 0,958

    Nämä vertailuveneet saattoivat toki 2009 olla hieman erilaisia kuin tämän vuoden osallistujat ja mittaluvut siis tänä vuonna olla hieman erilaisia.
    Vahinen pitäisi siis olla molempia näitä nopeampi mutta oli silloinkin hitaampi. Täytyy tosin muistaa ettei ARC ole kilpailu samalla tavalla kuin muut avomerikilpailut; osa painaa täysillä yötä päivää, vaihtaa purjeita ja trimmaa, osa nauttii sivumyötäisestä ja trooppisesta ilmastosta ja ottaa rennosti.

    Nyt tuo Eiran kerroin näyttäisi olevan hiukan Vahinea suurempi, samoin Bavaria 39 'Via Con Me' kerroin hiukan tuota vanhaa korkeampi:

    Swan 65: 1,085
    Swan 51: 1,095
    Bav 39 Cr: 0,987

    Noista ainakin Eira purjehtii kyllä ihan tosissaan, koska on ilmoittautunut Racing-luokkaan, aito valtamerikilpailu kisasäännöin. Näitä veneitä on tänä vuonna mukana 26 kpl. Muista veneistä käsitykseni ja kokemukseni mukaan ainakin puolet ottaa ARC:n tosissaan, kilpailuna.

    Äänestä

Suomalaisilla tuntuu menevän mukavasti, noista nopeimpana Eira (Swan 51, kilpasarjassa) mutta Lucky Lady (Dufour 385, cruising-sarjassa) taitaa huomenna mennä ohi ja suomalaisten kärkeen.

Nyt 2 venettä on keskeyttänyt teknisiin ongelmiin, Amel Super Maramu ja Rustler 42. Molemmat sellaisia klassisen mallisia, melko pitkä köli, viisto keula ja pyöreä pohja. Ei tunnu nuo muodot olevan autuaaksi tekeviä.

Äänestä
  • Kaksi kolmesta keskeyttäneestä ilmoitti syyksi rikiongelmat. Kolmas keskeyttänyt ei ilmoittanut syytä. Noista en vielä lähtisi tekemään johtopäätöksiä runkomuodon soveltuvuudesta.

    Lucky Lady näyttää kisaavaan tosissaan:
    http://yliatlantin.blogspot.com/

    Äänestä


  • kateus heijastuu! kirjoitti:

    Mikähän Amel Super Maramussa ja Rustler 42:ssa mahtoi ärsyttää, kun piti epäillä niiden runkomuotojen tms aiheuttaneen ARC:n keskeyttämisen? Jospa kritiikkisi onkin pelkkää halpis- tai homeveneilijän kateutta, kun et ole kumpaakaan venemallia päässyt edes näkemään. Niitä kun ei ole ollut näytillä omilla venemessuillamme...

    http://sailboatdata.com/viewrecord.asp?class_id=5880
    http://www.rustleryachts.com/42-photos.php

    Oh-hoh! Tulipas palautetta, mutta hiukan erehdyt. Amel Super Maramu on hieman tuttu, kun kerran lainasin sellaisen kipparille Torx-avaimia ja avitin pikkuremontissa. Veneessä on mahtava konehuone, 2 miestä mahtuu siellä hyvin työskentelemään. Tuo vene oli vähän leveäperäisempi ja sen linkkiäsi upeampi peräkajuutta oli isolla parivuoteella. Olisi hieno vene pallonkiertoon tai muuuten vain matkaveneeksi. Vähän kallis minulle.

    Ai niin, se heitto runkomuodoista. Tällä palstalla jotkut niin tosissaan ja paatoksella hyväksyvät ainoiksi oikeiksi veneen muodoiksi nuo vanhat klassiset. En malttanut olla vihjaamatta tuohon yhden totuuden kuvitelmaan, ei kai tuosta nyt kukaan mieltään voi pahoittaa.

    Äänestä

  • 12 kirjoitti:

    Oh-hoh! Tulipas palautetta, mutta hiukan erehdyt. Amel Super Maramu on hieman tuttu, kun kerran lainasin sellaisen kipparille Torx-avaimia ja avitin pikkuremontissa. Veneessä on mahtava konehuone, 2 miestä mahtuu siellä hyvin työskentelemään. Tuo vene oli vähän leveäperäisempi ja sen linkkiäsi upeampi peräkajuutta oli isolla parivuoteella. Olisi hieno vene pallonkiertoon tai muuuten vain matkaveneeksi. Vähän kallis minulle.

    Ai niin, se heitto runkomuodoista. Tällä palstalla jotkut niin tosissaan ja paatoksella hyväksyvät ainoiksi oikeiksi veneen muodoiksi nuo vanhat klassiset. En malttanut olla vihjaamatta tuohon yhden totuuden kuvitelmaan, ei kai tuosta nyt kukaan mieltään voi pahoittaa.

    Hei! Kysymys ei varmaankaan ollut kenenkään mielen pahoittamisesta, vaan typerän tuntuisesta provostasi. Samankaltaisia runkomuotoja eväköleineen (ja jopa skegeineen) on muuten monessa muussakin ARC-veneessä! Milloin veneet ovat "vanhoja klassisia"? Silloin kun avoperä ja tasapohja puuttuvat?? Heh

    ARC:in pienen vene taitaa tänä vuonna olla "homeskandi", norjalainen 32-jalkainen Oksö32 "Tur-bo". Hyvinhän sekin näyttää seilaavan ja on jättänyt taakseen isompiaan.

    Äänestä

Noh, nyt se Dufour 385 Lucky Lady on ARC-suomalaiskuusikon kärjessä vaikka selvästi pienin noista.

Maaliin, tyyppi, nimi:

1487 nm, Dufour 38, Lucky Lady
1491 nm, Swan 51, Eira
1540 nm, Swan 44, Symposium
1595 nm, Swan 65, Vahine
1611 nm, One Off 54 ft, Adelante
1646 nm, Vindö 43, Susanne
Nopeimmat ruotsalaiset, niitäkin kuusi:

873 nm, Whitbread Maxi, Rothmans
1156 nm, Baltic 64, Triumph

Tuo Dufour 38 Lucky Lady on nyt nopein sarjassaan ja tasoitukset huomioiden sarjan 2 ja ainakin
nuo ruotsalaiset ja suomalaisista Swan 51 Eira sekä Lucky Lady ottavat ARC:n tosikisana.

Purjehtimisen lisäksi Lucky Ladylta sujuu bloginpito, hyvin kirjoitettua:
http://www.yliatlantin.blogspot.com/

Äänestä

  • Aika jännä juttu, että tasoitusten mukaan Dufour 385:n pitää olla nopeampi suorassa ajassa kuin luokkaa johtavan Swan 48 S&S:n, jolle löytyy tuore IRC-luku 1,032, joka vastaa LYSissä n. 1,29:ää: http://fastnet.rorc.org/results/2011/ffio02.html

    Dufour 385 taas on "Bavaria-tyyppinen" cruiseri, jonka LYS-luku on 1,21 ja IRC-luku 0,97.
    http://www.corkweek.ie/index.php?option=com_content&view=article&id=142&Itemid=130
    http://www.avomeripurjehtijat.fi/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=171

    Tässä ARC:n tasoitukset: http://www.worldcruising.com/content/S634570555682325937/ARC 2011 Ratings - provisional.pdf

    Äänestä

  • 10+5 kirjoitti:

    Swan 44 Symposiumin harvakseltaan ilmestyvää blogia:

    http://blog.mailasail.com/symposium/3

    Spinnu revennyt, vaikea menestyä kilpailussa.

    Symposium näyttää olevan matkalla luokkavoittoon. Luokkansa hitaimmailla tasoituksella on nyt suorassa ajassa 4 M kärjessä 126 M maalista. Lucky Lady on jo yli 20 M takana ja sen tasoitus on myöskin selvästi kovempi.

    Äänestä

  • Joakim_ kirjoitti:

    Symposium näyttää olevan matkalla luokkavoittoon. Luokkansa hitaimmailla tasoituksella on nyt suorassa ajassa 4 M kärjessä 126 M maalista. Lucky Lady on jo yli 20 M takana ja sen tasoitus on myöskin selvästi kovempi.

    Taitaa Symposium ajaa koneella, kun lähellä oleva isomman Swanin 51 Eiran vauhti on 2,6 solmua, Symposiumilla vauhtia yli 7 solmua 1-3 m/s myötätuulessa.
    Eira on racing-sarjassa eikä saa käyttää konetta etenemiseen, Symposium taas cruising-sarjassa, jossa konetunnit lisätään kertoimella noin 2 matka-aikaan.

    Parin viime päivän aikana on nuo veneet, myös Lucky Lady, olleet lähes tyvenessä ja moni noista varmaan ajanut siksi koneella. Lisäksi Lucky Lady menetti spinnunsa jo puolivälissä, mutta muita hiukan heikompia kevyen kelin purjeita tuntuu löytyvän.

    Äänestä

  • Ocean kirjoitti:

    Taitaa Symposium ajaa koneella, kun lähellä oleva isomman Swanin 51 Eiran vauhti on 2,6 solmua, Symposiumilla vauhtia yli 7 solmua 1-3 m/s myötätuulessa.
    Eira on racing-sarjassa eikä saa käyttää konetta etenemiseen, Symposium taas cruising-sarjassa, jossa konetunnit lisätään kertoimella noin 2 matka-aikaan.

    Parin viime päivän aikana on nuo veneet, myös Lucky Lady, olleet lähes tyvenessä ja moni noista varmaan ajanut siksi koneella. Lisäksi Lucky Lady menetti spinnunsa jo puolivälissä, mutta muita hiukan heikompia kevyen kelin purjeita tuntuu löytyvän.

    Saattaa ajaa koneella tosiaan, mutta voihan sitä olla eroja tuulessakin. 7 kn syntyy kuitenkin jo 4 m/s tuulessa, jos suunta on sopiva.

    Bloginsa mukaan Lucky Lady on ajanut moneen kertaan koneella. Miten mahtaa olla Dantesin konetunnit?

    Äänestä

  • Joakim_ kirjoitti:

    Saattaa ajaa koneella tosiaan, mutta voihan sitä olla eroja tuulessakin. 7 kn syntyy kuitenkin jo 4 m/s tuulessa, jos suunta on sopiva.

    Bloginsa mukaan Lucky Lady on ajanut moneen kertaan koneella. Miten mahtaa olla Dantesin konetunnit?

    Nyt veneet ajavat myötäiseen hyvin heikossa tuulessa, eivät voi purjehtia 7 kn. Eira (Swan 51 kilpasarjassa) näyttää juuri keskeyttäneen, "motoring due to light winds". Dantes (Swan 48, cruising-sarja) siinä vierellä kulkee 4 kn ja ilmeisesti purjein.
    Veikkaan, että Dantesilla ja Lucky Ladylla molemmilla on 15-25 konetuntia, pian tuo selviää, ovat huomenna maalissa.

    Äänestä

  • Joakim_ kirjoitti:

    Aika jännä juttu, että tasoitusten mukaan Dufour 385:n pitää olla nopeampi suorassa ajassa kuin luokkaa johtavan Swan 48 S&S:n, jolle löytyy tuore IRC-luku 1,032, joka vastaa LYSissä n. 1,29:ää: http://fastnet.rorc.org/results/2011/ffio02.html

    Dufour 385 taas on "Bavaria-tyyppinen" cruiseri, jonka LYS-luku on 1,21 ja IRC-luku 0,97.
    http://www.corkweek.ie/index.php?option=com_content&view=article&id=142&Itemid=130
    http://www.avomeripurjehtijat.fi/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=171

    Tässä ARC:n tasoitukset: http://www.worldcruising.com/content/S634570555682325937/ARC 2011 Ratings - provisional.pdf

    Jännä juttu tosiaan nuo tasoitukset, jos ei ymmärrä!
    ARC on pelkästään avotuulipurjehdusta ja tasotukset on tehty pelkästään tähän kisaan!
    Etkö ole tätä ajatellut Joakim? Onko lähtökohta mielestäsi (tasoitus) niin, että Dufour 385 surffailee 8-14 m/s avotuulessa spinnulla 2000 mailia hitaammin kuin ikivanha S&S Swan 48? No, tietenkään ei, ja siksi ARC:n tasoitus on oikeaan osunut. Ei ehkä määrän osalta, mutta peruslähtökohta on oikein päin!

    Nämä muut (LYS, IRC) tasoitukset on tulleet kokonaissuorituskyvyn perusteella, ARC:n vain ja ainoastaan Atlantin ylitykseen pasaatituulissa.

    Äänestä

  • sohvaperuna kirjoitti:

    Jännä juttu tosiaan nuo tasoitukset, jos ei ymmärrä!
    ARC on pelkästään avotuulipurjehdusta ja tasotukset on tehty pelkästään tähän kisaan!
    Etkö ole tätä ajatellut Joakim? Onko lähtökohta mielestäsi (tasoitus) niin, että Dufour 385 surffailee 8-14 m/s avotuulessa spinnulla 2000 mailia hitaammin kuin ikivanha S&S Swan 48? No, tietenkään ei, ja siksi ARC:n tasoitus on oikeaan osunut. Ei ehkä määrän osalta, mutta peruslähtökohta on oikein päin!

    Nämä muut (LYS, IRC) tasoitukset on tulleet kokonaissuorituskyvyn perusteella, ARC:n vain ja ainoastaan Atlantin ylitykseen pasaatituulissa.

    Jos tuuli tosiaan olisi koko matkan 8-14 m/s slööriä, saattaisi Dufour olla niukasti nopeampi. Käytännössä välissä on myös melko suoraa myötätuulta, joissa Swan on selkeästi nopeampi (ainakin 8-10 m/s). Mahdollisesti myös kryssiä ja ainakin kevyempiä tuulia, joissa Swan on aivan ylivoimainen.

    Kyllä se nyt vaan on toivoton tehtävä olla nopeampi peruscruiserilla kuin 3 m pidempi (1 m pidempi vesilinja) ja tuplasti suuremmilla purjeilla varustettu vene, joka on kuitenkin tehty avomerikisaamista varten vaikka onkin 40 vuotta vanhaa suunnittelua,

    Äänestä

  • Joakim_ kirjoitti:

    Jos tuuli tosiaan olisi koko matkan 8-14 m/s slööriä, saattaisi Dufour olla niukasti nopeampi. Käytännössä välissä on myös melko suoraa myötätuulta, joissa Swan on selkeästi nopeampi (ainakin 8-10 m/s). Mahdollisesti myös kryssiä ja ainakin kevyempiä tuulia, joissa Swan on aivan ylivoimainen.

    Kyllä se nyt vaan on toivoton tehtävä olla nopeampi peruscruiserilla kuin 3 m pidempi (1 m pidempi vesilinja) ja tuplasti suuremmilla purjeilla varustettu vene, joka on kuitenkin tehty avomerikisaamista varten vaikka onkin 40 vuotta vanhaa suunnittelua,

    Missähän siellä pasaateissa on kryssiä ? Kyllä jaksat jauhaa puhdasta paskaa. Ja mitenhän on kevyissä tuulissa? S&S Swanissa on niin hirvittävästi märkäpintaa ja painoa, että plägässä toivoisin olevani mieluummin Dufourissa. Vai onko niin, että nämä vanhat tonnikeijut ovat mielestäsi nimenomaan kevyessä tuulessa parhaimmillaan (yleinen ja tunnustettu käsitys on, että vanhat Swanit ovat huonoimmillaan juuri kevyissä tuulissa)
    Miten ihmeessä suorassa myötätuulessa spinnulla Dufour olisi jotenkin selvästi hitaampi kuin Swan 48 kaiken sen painon kanssa? Mikä on se mystinen ero slööriin nähden? Pasaatituulet ovat voimakkudeltaan juuri sellaisia, että ne pistävät Dufourin kaltaisen veneen plaaniin, johon Swan 48 on käytännössä kykenemätön.
    Sitäpaitsi, ARC:ssa tuuli on koko ajan 8-14 m/s myötäistä pasaateissa (ja se on ratkaisevaa mittalukua määritellessä).

    Mihinköhän perustuu sinun kritiikki mittalukuihin.Sinun kritiikki perustuu kokonaissuorituskykyyn, joka on pelkää paskaa myötätuuli- ARC:ssa.

    Äänestä

  • sohvaperuna kirjoitti:

    Missähän siellä pasaateissa on kryssiä ? Kyllä jaksat jauhaa puhdasta paskaa. Ja mitenhän on kevyissä tuulissa? S&S Swanissa on niin hirvittävästi märkäpintaa ja painoa, että plägässä toivoisin olevani mieluummin Dufourissa. Vai onko niin, että nämä vanhat tonnikeijut ovat mielestäsi nimenomaan kevyessä tuulessa parhaimmillaan (yleinen ja tunnustettu käsitys on, että vanhat Swanit ovat huonoimmillaan juuri kevyissä tuulissa)
    Miten ihmeessä suorassa myötätuulessa spinnulla Dufour olisi jotenkin selvästi hitaampi kuin Swan 48 kaiken sen painon kanssa? Mikä on se mystinen ero slööriin nähden? Pasaatituulet ovat voimakkudeltaan juuri sellaisia, että ne pistävät Dufourin kaltaisen veneen plaaniin, johon Swan 48 on käytännössä kykenemätön.
    Sitäpaitsi, ARC:ssa tuuli on koko ajan 8-14 m/s myötäistä pasaateissa (ja se on ratkaisevaa mittalukua määritellessä).

    Mihinköhän perustuu sinun kritiikki mittalukuihin.Sinun kritiikki perustuu kokonaissuorituskykyyn, joka on pelkää paskaa myötätuuli- ARC:ssa.

    Jos koko matkan oli kerran 8-14 m/s myötäistä, miksi suurin osa cruising-luokan veneistä on ajanut koneella 30-50 tuntia, monet 70-120 tuntia ja yksi jopa 140 tuntia? Ei kai kukaan aja koneella 8-14 m/s myötätuulessa.

    Myös tuo Dufour 385 ajoi 46 tuntia koneella eli n. 10% kisasta. Koneessa oli ylikuumemisongelmia, joten olisivat varmaankin haluneet aja enemmänkin. Koneajosta huolimatta 2680 M kesti lähes 18 vrk eli keskinopeus 6,3 kn, vaikka jo 8 m/s myötätuulessa pitäisi mennä 7-8,5 kn ja koneellakin enemmän kuin 6,3 kn.

    Ote ko. veneen blogista:
    "Tuulia ei oikein voi kehua tänä kauniina ja lämpimänä Suomen itsenäisyyspäivänä. Ne ovat vaihdelleet 1 ja 8 solmun välillä, onneksi sentään meidän kulkusuunnalle edullisesta noin 60 asteen kulmasta"

    Tuo 18 vrk on ihan tyypillinen ARC-aika tuollaiselle veneelle, tosin jonain vuosina on menty 15 vrk:ssa eli 7,4 kn keskinopeudella. Se vastaa jo 8 m/s myötätuulta, muttei 8-14 eikä tuollainen nopeus ole vielä edes 48-jalkaisen runkonopeus (S&S Swan 48:lla 8,3 kn).

    Kyllä S&S veneet ovat kevyessä melko hitaita verrattuna nykyisiin C/R-veneisiin, mutta Dufour 385 on puhdas cruiseri, 10 jalkaa pienempi ja on kevyessä paljon hitaampi. Dufour 385:ssa on yhtä korkea masto ja samanlainen isopurje kuin Inferno 31:ssa. S&S Swan 48:ssa on 4,5 m korkeampi riki ja tosiaan n. tuplasti suuremmat purjeet!

    Suoraan myötätuuleen veneet ovat hitaita. Tuo Swan kulkee 8 m/s tuulessa parhaimmillaan 8,7 kn, suoraan myötätuuleen vauhti on vain 7,3 kn. Dufourille vastaavat arvot ovat 8,6 ja 7,0 kn. Yli 170 m2 spinnu 5 m korkeammalla kuin Dufourin reilut 80 m2 spinnu on aika suuri ero, vaikka painoa onkin yli tuplasti.

    Tuossa 7 kn -> lähes 9 kn tapahtuu juuri se suuri muutos runkomuotojen välillä. S&S runko kulkee hyvin suunnilleen runkonopeuteensa asti, mutta sen ylittyessä vastus kasvaa selkeästi jyrkemmin kuin uudemmilla ja myös paino alkaa rankaista. Mutta ei tuo Dufour ole mikään helposti plaanaava vene. Taisi olla kuitenkin vain 14 kn paras hetkellinen nopeus (aivan eri asia kuin vaikkapa tunnin keskinopeus).

    Äänestä

  • Joakim_ kirjoitti:

    Jos koko matkan oli kerran 8-14 m/s myötäistä, miksi suurin osa cruising-luokan veneistä on ajanut koneella 30-50 tuntia, monet 70-120 tuntia ja yksi jopa 140 tuntia? Ei kai kukaan aja koneella 8-14 m/s myötätuulessa.

    Myös tuo Dufour 385 ajoi 46 tuntia koneella eli n. 10% kisasta. Koneessa oli ylikuumemisongelmia, joten olisivat varmaankin haluneet aja enemmänkin. Koneajosta huolimatta 2680 M kesti lähes 18 vrk eli keskinopeus 6,3 kn, vaikka jo 8 m/s myötätuulessa pitäisi mennä 7-8,5 kn ja koneellakin enemmän kuin 6,3 kn.

    Ote ko. veneen blogista:
    "Tuulia ei oikein voi kehua tänä kauniina ja lämpimänä Suomen itsenäisyyspäivänä. Ne ovat vaihdelleet 1 ja 8 solmun välillä, onneksi sentään meidän kulkusuunnalle edullisesta noin 60 asteen kulmasta"

    Tuo 18 vrk on ihan tyypillinen ARC-aika tuollaiselle veneelle, tosin jonain vuosina on menty 15 vrk:ssa eli 7,4 kn keskinopeudella. Se vastaa jo 8 m/s myötätuulta, muttei 8-14 eikä tuollainen nopeus ole vielä edes 48-jalkaisen runkonopeus (S&S Swan 48:lla 8,3 kn).

    Kyllä S&S veneet ovat kevyessä melko hitaita verrattuna nykyisiin C/R-veneisiin, mutta Dufour 385 on puhdas cruiseri, 10 jalkaa pienempi ja on kevyessä paljon hitaampi. Dufour 385:ssa on yhtä korkea masto ja samanlainen isopurje kuin Inferno 31:ssa. S&S Swan 48:ssa on 4,5 m korkeampi riki ja tosiaan n. tuplasti suuremmat purjeet!

    Suoraan myötätuuleen veneet ovat hitaita. Tuo Swan kulkee 8 m/s tuulessa parhaimmillaan 8,7 kn, suoraan myötätuuleen vauhti on vain 7,3 kn. Dufourille vastaavat arvot ovat 8,6 ja 7,0 kn. Yli 170 m2 spinnu 5 m korkeammalla kuin Dufourin reilut 80 m2 spinnu on aika suuri ero, vaikka painoa onkin yli tuplasti.

    Tuossa 7 kn -> lähes 9 kn tapahtuu juuri se suuri muutos runkomuotojen välillä. S&S runko kulkee hyvin suunnilleen runkonopeuteensa asti, mutta sen ylittyessä vastus kasvaa selkeästi jyrkemmin kuin uudemmilla ja myös paino alkaa rankaista. Mutta ei tuo Dufour ole mikään helposti plaanaava vene. Taisi olla kuitenkin vain 14 kn paras hetkellinen nopeus (aivan eri asia kuin vaikkapa tunnin keskinopeus).

    ARC:ssä on koko matkan myötäistä, mutta tänä vuonna lopuksi oli tyyntä. Siksi ne ajo koneella. S&S Swan on varmasti hitaampi kevyessä kelissä/ tyynessä kuin Dufour.

    Toi sun keskinopeuslasku ja siitä tuulen nopeuden päättely ei toimi, raukka parka. Tyynessä on lillitty eikä matka ole isoympyräreitin mukainen 2680M. Tosiasiassa 3000 menee helposti rikki ARC:ssä. Silloin kun tuulee, se on sitä 8-14 m/s ja tyynissä lilliminen hidastaa keskinopeutta, et sä voi päätellä tuulta jakamalla isoympyräetäisyyden ajalla! Ei veneillä ajettusuoraan kohti maalilinjaa!
    Miten voit tietää jonkun blogin lauseen perusteella, miten paljon tai vähän Dufouri on plaanaillut? S&S Swan ei ainakaan plaanaillut. Ja missä kohtaa ne yellowprickin mukaan kryssi niin, että Swanin mittalukuun tulisi huomioida sen mainostamasi ylivoimaiset kryssiominaiuudet? Kerro siitä tarkemmin.

    Äänestä

  • sohvaperuna kirjoitti:

    ARC:ssä on koko matkan myötäistä, mutta tänä vuonna lopuksi oli tyyntä. Siksi ne ajo koneella. S&S Swan on varmasti hitaampi kevyessä kelissä/ tyynessä kuin Dufour.

    Toi sun keskinopeuslasku ja siitä tuulen nopeuden päättely ei toimi, raukka parka. Tyynessä on lillitty eikä matka ole isoympyräreitin mukainen 2680M. Tosiasiassa 3000 menee helposti rikki ARC:ssä. Silloin kun tuulee, se on sitä 8-14 m/s ja tyynissä lilliminen hidastaa keskinopeutta, et sä voi päätellä tuulta jakamalla isoympyräetäisyyden ajalla! Ei veneillä ajettusuoraan kohti maalilinjaa!
    Miten voit tietää jonkun blogin lauseen perusteella, miten paljon tai vähän Dufouri on plaanaillut? S&S Swan ei ainakaan plaanaillut. Ja missä kohtaa ne yellowprickin mukaan kryssi niin, että Swanin mittalukuun tulisi huomioida sen mainostamasi ylivoimaiset kryssiominaiuudet? Kerro siitä tarkemmin.

    En ole väittänyt, että kryssiä oli, sanoin "mahdollisesti myös kryssiä". Swan 48 tekee yellowbrickissä jotain kryssin tapaista itsenäisyyspäivänämme.

    Dufour 385 painaa tyhjänä n. 7 tonnia ja ARC-kunnossa miehistöineen varmasti yli 8 tn. Ei se plaanaa ilman myrskyä. Hetken saattaa myötäaaltoon mennä 15 kn, mutta yli 10 kn keskinopeudet ovat kutakuinkin mahdottomia. Tuonhan näkee yellowbrickistäkin, jossa lukuunottamatta aivan ensimmäisiä tunteja suurin nopeus on 8,1 kn ja keskipätkä menee 7 kn molemmin puolin (6,3-8,1 kn) sekä Swanilla, että Dufourilla. Sekä ensimmäiset että viimeiset pari vuorokautta meni selkeästi hitaampaa (ellei ajanut koneella).

    En tiedä minkä ajanjakso keskiarvoja yellowbrick ilmoittaa, mutta plaanaamisen luulisi näkyvän suurina (>10 kn) nopeuksina edes joskus.

    Tuollainen 7 kn matkanopeus myötätuulissa ei vastaa 8-14 m/s keskituulta, paremminkin 5-8 m/s.

    Äänestä

  • Joakim_ kirjoitti:

    En ole väittänyt, että kryssiä oli, sanoin "mahdollisesti myös kryssiä". Swan 48 tekee yellowbrickissä jotain kryssin tapaista itsenäisyyspäivänämme.

    Dufour 385 painaa tyhjänä n. 7 tonnia ja ARC-kunnossa miehistöineen varmasti yli 8 tn. Ei se plaanaa ilman myrskyä. Hetken saattaa myötäaaltoon mennä 15 kn, mutta yli 10 kn keskinopeudet ovat kutakuinkin mahdottomia. Tuonhan näkee yellowbrickistäkin, jossa lukuunottamatta aivan ensimmäisiä tunteja suurin nopeus on 8,1 kn ja keskipätkä menee 7 kn molemmin puolin (6,3-8,1 kn) sekä Swanilla, että Dufourilla. Sekä ensimmäiset että viimeiset pari vuorokautta meni selkeästi hitaampaa (ellei ajanut koneella).

    En tiedä minkä ajanjakso keskiarvoja yellowbrick ilmoittaa, mutta plaanaamisen luulisi näkyvän suurina (>10 kn) nopeuksina edes joskus.

    Tuollainen 7 kn matkanopeus myötätuulissa ei vastaa 8-14 m/s keskituulta, paremminkin 5-8 m/s.

    Etkö vieläkään ymmärrä, että yellowprickin "nopeus" on veneen nopeus kohti maalilinjaa eli VMG!
    Jos surffailet parikymmnetä astetta pois maalin suunnasta, yellowprick näyttää huomattavasti alempaa nopeutta. VMG stä ei voi tehdä johtopäätöksiä veneen nopeudesta, ellei tiedä suuntaa ja yhdistä sitä maalin suuntaan.

    Yellowprick ilmoitaa ainakinARC:n sivuston mukaan 4 tunnin välein sijainnin, joten nopeus lienee mittausajan keskiarvi VMG:nä.

    Olen kanssasi eri mieltä, kryssimisellä ei ole mitään merkitystä ARC:ssa ja siksi veneen kryssiominaisuksia ei tulisi huomioida tasotuksissa.

    Äänestä

  • sohvaperuna kirjoitti:

    Etkö vieläkään ymmärrä, että yellowprickin "nopeus" on veneen nopeus kohti maalilinjaa eli VMG!
    Jos surffailet parikymmnetä astetta pois maalin suunnasta, yellowprick näyttää huomattavasti alempaa nopeutta. VMG stä ei voi tehdä johtopäätöksiä veneen nopeudesta, ellei tiedä suuntaa ja yhdistä sitä maalin suuntaan.

    Yellowprick ilmoitaa ainakinARC:n sivuston mukaan 4 tunnin välein sijainnin, joten nopeus lienee mittausajan keskiarvi VMG:nä.

    Olen kanssasi eri mieltä, kryssimisellä ei ole mitään merkitystä ARC:ssa ja siksi veneen kryssiominaisuksia ei tulisi huomioida tasotuksissa.

    Jos surffaat 10 kn 20 astetta ohi merkistä, on VMG 9,4 kn. 10->8,1 vaatisi 36 asteen suuntaeron, jonne ei taatusti kannata ajaa (ellei kierrä pläkää tai mene kohti parempia tuulia).

    En kai ole myöskään sanonut, että kryssiä pitäisi välttämättä huomioida tasoituksissa. Jotain muutakin kuitenkin olisi syytä huomioida kuin pelkkää 8 m/s avotuulta, jollaista harvoin on kokoajan .

    Äänestä

  • sohvaperuna kirjoitti:

    Etkö vieläkään ymmärrä, että yellowprickin "nopeus" on veneen nopeus kohti maalilinjaa eli VMG!
    Jos surffailet parikymmnetä astetta pois maalin suunnasta, yellowprick näyttää huomattavasti alempaa nopeutta. VMG stä ei voi tehdä johtopäätöksiä veneen nopeudesta, ellei tiedä suuntaa ja yhdistä sitä maalin suuntaan.

    Yellowprick ilmoitaa ainakinARC:n sivuston mukaan 4 tunnin välein sijainnin, joten nopeus lienee mittausajan keskiarvi VMG:nä.

    Olen kanssasi eri mieltä, kryssimisellä ei ole mitään merkitystä ARC:ssa ja siksi veneen kryssiominaisuksia ei tulisi huomioida tasotuksissa.

    Nyt raukkaparka et ymmärrä vänkääväsi maan parhaan asiantuntemuksen kanssa, mitä tasoituslaskentaan tulee. Ja se asiantuntemus kattaa sekä veneet että ratavaihtoehdot. Saat jokaista väittämäsi vastaan pari kiistämätöntä faktaa. Niitä vastaan et uskomuksilla ja mutulla pärjää.

    Äänestä

  • Joakim_ kirjoitti:

    Jos surffaat 10 kn 20 astetta ohi merkistä, on VMG 9,4 kn. 10->8,1 vaatisi 36 asteen suuntaeron, jonne ei taatusti kannata ajaa (ellei kierrä pläkää tai mene kohti parempia tuulia).

    En kai ole myöskään sanonut, että kryssiä pitäisi välttämättä huomioida tasoituksissa. Jotain muutakin kuitenkin olisi syytä huomioida kuin pelkkää 8 m/s avotuulta, jollaista harvoin on kokoajan .

    Tässä otteita Dufourin blogista Normipäivänä:

    "aamuyön tuuli oli vaihdellut 18-24 kn välillä. Ja taas kävi niin kuin aikaisempinakin aamuina, että tuuli kasvoi huomattavasti ensimmäisten aamunsäteiden myötä"
    Tuuli ei normipäivänä ole ollut 8m/s vaan huomattavasti enempi; aamulla se jopa lisääntyi tuosta 9-12m/s normipäivänä.
    Eli tuo sinun 8m/s vertailutuuli ei vastaa todellisuutta.

    .Edeelleen Normipäivästä blogissa:
    "tuulen voima oli yli 30 kn ja suunnanmuutos kahdessa erässä yhteensä 60 astetta"
    Tätäkään venettä ei ole ajettu suoraan kohti maalilinjaa vaan suunnanmuutokset ovat olleet peräti 60 astetta ihan normipäivänä. Kyllä ARC:ssa on ihan tavallista, että poikkeamat suorasta suunnasta (isopympyrä) ovat helposti yliki 36 astetta, saatikkaan puuskissa. olet siis tässäkin väärässä.

    Edelleen blogissa on niiden vauhdista:

    "genaakkerilla suoraan kohteeseen (kerrankin genaakkeri rikattuna sille puolelle mille se kuuluu), vauhdin vaihdellessa 8,5-13,5kn surffien mukaan.
    Eli Dufouri ei tarvitse myrskyä, jota väität, surffiin. Se surffaa genaakkerilla! Mitenköhän kuvoaa ne on surfanneet silloin, kun spinnu oli vielä käytössä. Tässäkin sinun teesit ovat totuuden vastaisia!

    ARC:n tasotuksissa myötätuuliominaisuudet ovat ainoa ratkaiseva tekijä. Tyynessä kakki lillii, eikä silloin pysty tekemään eroa nimeksikään, vaikka olisi paremmat myötätuuliominaisuudet (kuten Dufourilla on Swan 48 nähden).

    Nämä sinun esiinnostamat IRC ja Lys ovat hyödyttömiä insrtumentteja ARC:ssa ja siksi olet väärässä kun esittelet niitä argumentiesi perusteina.

    Äänestä

  • sohvaperunalle kirjoitti:

    Nyt raukkaparka et ymmärrä vänkääväsi maan parhaan asiantuntemuksen kanssa, mitä tasoituslaskentaan tulee. Ja se asiantuntemus kattaa sekä veneet että ratavaihtoehdot. Saat jokaista väittämäsi vastaan pari kiistämätöntä faktaa. Niitä vastaan et uskomuksilla ja mutulla pärjää.

    Sori, en tiennytkään.
    ARC:n raati, joka määrittää tasotukset, on sellaista tasoa, että siellä on Whitbread pallonkiertoja enemmän kuin minulla ja Joakimilla on sormia.Lisäksi niiltä löytyy tukuttain muuta avomerikokemusta, mm. Sidney-Hobart ja kaikkea muuta.

    Atlantin ylityskokemusta on raadilla niin paljon, etten uskalla edes arvailla!

    Onneksi Joakim tietää paremmin. Tosin, se luulee, että veneen vauhti ylityksen aikana on sama kuin VMG ja että ylityksen mailit on isoympyrän mukaisia. Ja kaikki tämä tietopohja perustuu lainattuihin lauseisiin ja tiedonnokareisiin netistä. Kyllähän silloin kelpaa haastaa tämä ARC-organisaatio, jota taas minä näemmä puolustan vähäisellä kokemuksellani.

    Äänestä

  • sohvaperuna kirjoitti:

    Sori, en tiennytkään.
    ARC:n raati, joka määrittää tasotukset, on sellaista tasoa, että siellä on Whitbread pallonkiertoja enemmän kuin minulla ja Joakimilla on sormia.Lisäksi niiltä löytyy tukuttain muuta avomerikokemusta, mm. Sidney-Hobart ja kaikkea muuta.

    Atlantin ylityskokemusta on raadilla niin paljon, etten uskalla edes arvailla!

    Onneksi Joakim tietää paremmin. Tosin, se luulee, että veneen vauhti ylityksen aikana on sama kuin VMG ja että ylityksen mailit on isoympyrän mukaisia. Ja kaikki tämä tietopohja perustuu lainattuihin lauseisiin ja tiedonnokareisiin netistä. Kyllähän silloin kelpaa haastaa tämä ARC-organisaatio, jota taas minä näemmä puolustan vähäisellä kokemuksellani.

    Mutta ARC-raati, olkoon miten kokenut hyvänsä, on saman tilanteen edessä kuin kaikki muutkin sääntönikkarit. Pitää laatia tasoitukset kaikelle VOR-veneistä folkkariin, vieläpä ilman vaativia mittauksia. Toimivasti sitä ei ole kukaan pystynyt tekemään, eikä siinä oikeastaan omat pallonkierrot tuo edes paljoa substanssia lisää. VPP-ohjelmat eivät synny purjehtijoiden käsissä, he ovat loppukäyttäjiä.

    Mielenkiintoista muuten, että edellä referoit blogia, jossa kerrottiin tuulen shiftanneen kahdessa erässä 30 astetta kerrallaan. Mistä suhteellinen tuuli on 60 asteen shiftin jälkeen? Mennäännäänkö edelleen lenssiä?

    Äänestä

  • sohvaperunalle kirjoitti:

    Mutta ARC-raati, olkoon miten kokenut hyvänsä, on saman tilanteen edessä kuin kaikki muutkin sääntönikkarit. Pitää laatia tasoitukset kaikelle VOR-veneistä folkkariin, vieläpä ilman vaativia mittauksia. Toimivasti sitä ei ole kukaan pystynyt tekemään, eikä siinä oikeastaan omat pallonkierrot tuo edes paljoa substanssia lisää. VPP-ohjelmat eivät synny purjehtijoiden käsissä, he ovat loppukäyttäjiä.

    Mielenkiintoista muuten, että edellä referoit blogia, jossa kerrottiin tuulen shiftanneen kahdessa erässä 30 astetta kerrallaan. Mistä suhteellinen tuuli on 60 asteen shiftin jälkeen? Mennäännäänkö edelleen lenssiä?

    Mennään lenssiä. Tiedoksesi vaan.
    En voi kuvitella, että puhureissa kukaan alkaisi kryssimmään keulakolmiolla.

    Sillai teki Fazer ja Skopbankin aikanaan.

    Äänestä

  • sohvaperuna kirjoitti:

    Mennään lenssiä. Tiedoksesi vaan.
    En voi kuvitella, että puhureissa kukaan alkaisi kryssimmään keulakolmiolla.

    Sillai teki Fazer ja Skopbankin aikanaan.

    Jos nyt vaikka tuuli oli lähtötilanteessa 20 astetta yhdeltä puolelta perän takaa ja shiftattuaan 60 astetta TWA on 40 astetta toisella puolen. Ei kai siinä tehdä muuta kuin ajetaan isoympyrän suuntaan kohti maalia ja hurrataan oivallisia leikkauskulmia. Jos taas shiftasi 90 astetta TWA:lle, ei silloinkaan vielä tuulta pakoon lähdetä lenssaamaan, eihän mistään myrskytuulista edelleenkään puhuttu. Eikä puhuta kryssimisestäkään, vaikka AWA onkin jopa alle 90 astetta.

    Äänestä

  • ei jakeluun kirjoitti:

    Jos nyt vaikka tuuli oli lähtötilanteessa 20 astetta yhdeltä puolelta perän takaa ja shiftattuaan 60 astetta TWA on 40 astetta toisella puolen. Ei kai siinä tehdä muuta kuin ajetaan isoympyrän suuntaan kohti maalia ja hurrataan oivallisia leikkauskulmia. Jos taas shiftasi 90 astetta TWA:lle, ei silloinkaan vielä tuulta pakoon lähdetä lenssaamaan, eihän mistään myrskytuulista edelleenkään puhuttu. Eikä puhuta kryssimisestäkään, vaikka AWA onkin jopa alle 90 astetta.

    Tästä jakeluun;

    Kun tuuli muuttuu ARC:ssa äkisti, kuten blogissa mainitaan, niin silloin on todennäköisesti kyse squellista, ei pasaatin äkillisestä muutoksesta.
    Sellainen puhuri kestää niin vähän aikaa, että siihen yleensä aina regoidaan lähtemällä pakoon myötäseen ja skuuttamalla spinnu ison taakse suojempaan (ellei ole 10 spinnua mukana). Tuuli voi olla squellissa myrskytuulen luokkaa, eikä sen voimaa voi etukäteen aina tietää.
    Sitten se puhuri onkin ohi 3 minuutin jälkeen ja pasaati tulee pikku hiljaa takaisin. Ei ehdi hurrata leikkauskulmia tms, varsinkin pimeän aikana.

    Olen muuten samaa mieltä siitä, että ARC:ssa on mahdoton tehtävä saada tasotukset "oikeudenmukaisiksi". Veneet ovat ikähaarukaltankin valtalla erolla!
    "Maan paras tasotuslaskenta-asiantuntija" Joakim oli ja on metsässä LYSseinneen jne. ARC on ja pysyy puhtaana avotuulikisana. Muilla tasotusluvuilla ei mielestäni voi kritisoida ARC:n tasotuksia, vesilinja ja mutu on parempi kuin esim LYS.

    ARC tasotukset perustuvat veneistä annettuihin mittoihin ja tasotuslaskemlman kaavaa ei ole julkaistu (luultavasti siksi, ettei sitä ole, vaan loppujen lopuksi tasotus tulee kun raati miettii kullekkin veneelle ja miehistölle sopivaa lukua). Luultavasti myös "miehistö" vaikuttaa tasotuskertoimeen. Tyynellä ei eroja tehdä, joten loppujen lopuksi veneen nopeus pasaatissa ratkaisee tasotuksen oikeudenmukaisuuden, miehistön taito/onni/kilpailuhenki menestyksen. Yllättävän hyvin on vanhat veneet aina menestyneet ARCissa, joten ikää ilmeisesti suositaan ja raasereita vastaavasti ei.
    Pasaatituulen nopeutta ei kannata laskea veneen polaarista ja VMG:stä ja isoympyrämatkasta! Pasaatituulen keskiarvona pidetään 8 m/s. Tämäkään ei kuvasta todellisuutta siksi, että se on keskiarvo. Tosiasiassa tyynistä=heikosta pasaatista johtuu, että kun pasaati puhaltaa, niin se on 10-14 m/s pitkiäkin aikoja, keskiarvo asettuu sitten alemmaksi tyynehköjen jaksojen aikana. Ja tietysti nykyään voi valita reittin niin, että sivuuttaa ne heikon pasaatin alueet. Siksi tasotuksessa tämä tuulialue on se, missä tasotuksen oikeudenmukaisuus ratkaistaan. Mutuni on, että Dufouri saattaa hyvinkin surffailla em. (10-14 ms) olosuhteissa Swan 48:n ohi? Tyynellä kaikki veneet lillii ja syntyvät erot on mitättömiä.

    Dufourin ja Swan 48 ero tasotuksessa on Swanin eduksi 18 päivän ylitysajalla laskettuna noin 3 tuntia (7/1000)

    Äänestä

  • sohvaperuna kirjoitti:

    Tästä jakeluun;

    Kun tuuli muuttuu ARC:ssa äkisti, kuten blogissa mainitaan, niin silloin on todennäköisesti kyse squellista, ei pasaatin äkillisestä muutoksesta.
    Sellainen puhuri kestää niin vähän aikaa, että siihen yleensä aina regoidaan lähtemällä pakoon myötäseen ja skuuttamalla spinnu ison taakse suojempaan (ellei ole 10 spinnua mukana). Tuuli voi olla squellissa myrskytuulen luokkaa, eikä sen voimaa voi etukäteen aina tietää.
    Sitten se puhuri onkin ohi 3 minuutin jälkeen ja pasaati tulee pikku hiljaa takaisin. Ei ehdi hurrata leikkauskulmia tms, varsinkin pimeän aikana.

    Olen muuten samaa mieltä siitä, että ARC:ssa on mahdoton tehtävä saada tasotukset "oikeudenmukaisiksi". Veneet ovat ikähaarukaltankin valtalla erolla!
    "Maan paras tasotuslaskenta-asiantuntija" Joakim oli ja on metsässä LYSseinneen jne. ARC on ja pysyy puhtaana avotuulikisana. Muilla tasotusluvuilla ei mielestäni voi kritisoida ARC:n tasotuksia, vesilinja ja mutu on parempi kuin esim LYS.

    ARC tasotukset perustuvat veneistä annettuihin mittoihin ja tasotuslaskemlman kaavaa ei ole julkaistu (luultavasti siksi, ettei sitä ole, vaan loppujen lopuksi tasotus tulee kun raati miettii kullekkin veneelle ja miehistölle sopivaa lukua). Luultavasti myös "miehistö" vaikuttaa tasotuskertoimeen. Tyynellä ei eroja tehdä, joten loppujen lopuksi veneen nopeus pasaatissa ratkaisee tasotuksen oikeudenmukaisuuden, miehistön taito/onni/kilpailuhenki menestyksen. Yllättävän hyvin on vanhat veneet aina menestyneet ARCissa, joten ikää ilmeisesti suositaan ja raasereita vastaavasti ei.
    Pasaatituulen nopeutta ei kannata laskea veneen polaarista ja VMG:stä ja isoympyrämatkasta! Pasaatituulen keskiarvona pidetään 8 m/s. Tämäkään ei kuvasta todellisuutta siksi, että se on keskiarvo. Tosiasiassa tyynistä=heikosta pasaatista johtuu, että kun pasaati puhaltaa, niin se on 10-14 m/s pitkiäkin aikoja, keskiarvo asettuu sitten alemmaksi tyynehköjen jaksojen aikana. Ja tietysti nykyään voi valita reittin niin, että sivuuttaa ne heikon pasaatin alueet. Siksi tasotuksessa tämä tuulialue on se, missä tasotuksen oikeudenmukaisuus ratkaistaan. Mutuni on, että Dufouri saattaa hyvinkin surffailla em. (10-14 ms) olosuhteissa Swan 48:n ohi? Tyynellä kaikki veneet lillii ja syntyvät erot on mitättömiä.

    Dufourin ja Swan 48 ero tasotuksessa on Swanin eduksi 18 päivän ylitysajalla laskettuna noin 3 tuntia (7/1000)

    Matkaero veneiden välillä tulee ihan samalla tavalla kovassa tuulessa ja hiljaisessa tuulessa eli matkaero = nopeusero * aika. Vaikka veneet "lillivät" syntyy eroja. Swan on myötätuulessa 0,4-0,5 kn nopeampi 4-7 m/s tuulissa. Siitä sitten ero alkaa kaventua molempiin suuntiin ja joskus 10 m/s jälkeen Dufour on ehkä nopeampi, mutta miten paljon pitää tuulla, että syntyy 0,5 kn ero? Jos Swan saa vaikkapa 5 M eron 10 tunnin kevyemmässä jaksossa, kuinka monta tuntia pitää olla yli 10 m/s tuulta, jotta tuon saa kiinni?

    Pitää kuitenkin muistaa, että ARC on "fun competition", jossa saa jopa ajaa koneella. Ehkä tasoitusten idea onkin, että vauhdin tippuessa alle 6 kn ajetaaan koneella? Sinänsä tietysti erikoista, että varsinaisessa kilpaluokassa ajetaan IRC:llä, jonka mukaan Swan olisi paljon nopeampi.

    Omaa kokemusta on paljon S&S Swan 37 ja hiukan isompaa S&S venettä vastaan kisaamisesta erilaisilla moderneilla veneillä. Ei nuo ole hitaita kevyessä eikä kovassakaan myötätuulessa. 2008 oli Suursaaressa reipas myötätuuli Kotkan Portilta Gråskärsbådanille tuli 7,3 kn keskinopeus (yli runkonopeuden!) ko. Swanille, jolle jäimme muutaman minuutin First 31.7:lla, vaikka parhaimmillaan surffasimme yli 14 kn. X-332 ja vastaavat olivat 20 minuuttia nopeampi, mutta niissä onkin jo pidempi vesilinja ja ne ovat aika kevyitä.

    Tuo 31.7 on suhteessa paljon nopeampi 37:aan nähden kuin Dufour 385 Swan 48:iin nähden. 31.7:lla on jopa kovempi IRC- ja LYS-luku kuin Swan 37:lla, mutta silti Swan 37 on sitä nopeampi myötätuulessa lukuunottamatta yli 10 m/s tuulia (15 m/s tuulessa menimme helposti ohi yhdessä toisessa kisassa).

    Äänestä

  • Joakim_ kirjoitti:

    Matkaero veneiden välillä tulee ihan samalla tavalla kovassa tuulessa ja hiljaisessa tuulessa eli matkaero = nopeusero * aika. Vaikka veneet "lillivät" syntyy eroja. Swan on myötätuulessa 0,4-0,5 kn nopeampi 4-7 m/s tuulissa. Siitä sitten ero alkaa kaventua molempiin suuntiin ja joskus 10 m/s jälkeen Dufour on ehkä nopeampi, mutta miten paljon pitää tuulla, että syntyy 0,5 kn ero? Jos Swan saa vaikkapa 5 M eron 10 tunnin kevyemmässä jaksossa, kuinka monta tuntia pitää olla yli 10 m/s tuulta, jotta tuon saa kiinni?

    Pitää kuitenkin muistaa, että ARC on "fun competition", jossa saa jopa ajaa koneella. Ehkä tasoitusten idea onkin, että vauhdin tippuessa alle 6 kn ajetaaan koneella? Sinänsä tietysti erikoista, että varsinaisessa kilpaluokassa ajetaan IRC:llä, jonka mukaan Swan olisi paljon nopeampi.

    Omaa kokemusta on paljon S&S Swan 37 ja hiukan isompaa S&S venettä vastaan kisaamisesta erilaisilla moderneilla veneillä. Ei nuo ole hitaita kevyessä eikä kovassakaan myötätuulessa. 2008 oli Suursaaressa reipas myötätuuli Kotkan Portilta Gråskärsbådanille tuli 7,3 kn keskinopeus (yli runkonopeuden!) ko. Swanille, jolle jäimme muutaman minuutin First 31.7:lla, vaikka parhaimmillaan surffasimme yli 14 kn. X-332 ja vastaavat olivat 20 minuuttia nopeampi, mutta niissä onkin jo pidempi vesilinja ja ne ovat aika kevyitä.

    Tuo 31.7 on suhteessa paljon nopeampi 37:aan nähden kuin Dufour 385 Swan 48:iin nähden. 31.7:lla on jopa kovempi IRC- ja LYS-luku kuin Swan 37:lla, mutta silti Swan 37 on sitä nopeampi myötätuulessa lukuunottamatta yli 10 m/s tuulia (15 m/s tuulessa menimme helposti ohi yhdessä toisessa kisassa).

    Kiivas väittely mittaluvuista on hyödytön ARC:n yhteydessä koska ko. kisa cruisinluokassa käydään säännöillä, joita kilpailijoille ei paljasteta. Näin ei pitäisi tietenkään olla. Voimme vain arvailla onko veneen iällä, miehistön määrällä ja laadulla merkitys. Suosinta tapahtuu vanhojen ja isojen veneiden suuntaan olipa perusteet mitkä tahansa. Miehistöni kirjoittamia blogitekstejä on luettu ahkerasti (lämmin kiitos heille, että jaksoivat kirjailla väsyneenäkin)- mutta niitä ei ole tarkoitettu todistuskappaleiksi keskinäiseen kiistelyyn vaan ovat viihteellisiä. Muutamia muistikuvia ARC2011 ajalta: Lucky Ladya ei mitenkään kevennetty 5 v:n Välimeren risteilyn jälkeen. Miehistön ja nesteiden painoksi arvioin 1070kg. Varusteita, purkkiruokaa (riittää vielä pari v.) oli runsaasti. Uppoama oli Joakimin arviotakin suurempi. Luultavasti n. 8.5t. Vene ei surfannut kunnolla kuin yli 20kts tuulessa ja pitkissä aalloissa. Kovasti prässäämällä saimme käsiohjauksella ennätykseksi 16.1 kts ja autopilotilla 14,5. Kuitenkin päivämatkaksi tavoitelemamme 200Nm jäi aina muutamaa vaille eli lokiin perustuen ajoimme parhaimmillaan vain 8.2kts keskinopeutta (ei VMG). Autopilotti ajoi 70-80% ja toinen kahden hengen vahdeista oli koko ajan valmiina puuskien varalta painelemassa +/-10 asteen nappeja tai siirtýmässä käsiohjaukseen. Toinen kuorsasi sittlådassa jos jutun tynkää ei löytynyt. 20-25kts tuulessa kun kaikki ajoivat lenssiä suoraan kohteeseen olimme nopeampia kuin Swanit sekä suorassa, että korjatussa ajassa ja mm. Danten valot hävisivät takahorisonttiin ja Symposiumkin tuntui jäävän. Vastoin eo.väitteitä olimme aseettomia tuulten tyynnyttyä ja Swanit parempia kun tuulet olivat takasektorista. Keveässä kryssissä olisimme varmaan pärjänneet. Pasaatituuli on eri vuosina vaihteleva. Nyt reippaat tuulet alkoivat jo Las Palmasista ja voimistumisen sijaan loppuivat Karibialla.20.12 saakka Antilleilla oli vaihtelevia tuulia, jopa läntisiä eli luovimisenkin mahdollisuus olisi ollut myöhemmin. Martiniquelaisten suusta kuultuna pasaati toimisi vähän myöhemmin varmemmin.Tuulien erikoispiirre oli tosiaan voimakkaat puuskat, jotka syntyivät kypsien ukkospilvien laskevista virtauksista. Niitä oli paljon, suunta ja voimakkuus olivat ennalta arvaamattomia. Pari kertaa laskimme ennakkoon spinnun mutta normaalisti ajoimme platlenssiä spinnulla puuskan (25-35kts) suuntaan. Paras suoritus oli Symposiumin perhemiehistöllä- hyvä Sami & co!.
    Seppo Pajari, Dufour 385 GL s/y Lucky Lady:n kippari

    Äänestä

  • ARC2011 kirjoitti:

    Kiivas väittely mittaluvuista on hyödytön ARC:n yhteydessä koska ko. kisa cruisinluokassa käydään säännöillä, joita kilpailijoille ei paljasteta. Näin ei pitäisi tietenkään olla. Voimme vain arvailla onko veneen iällä, miehistön määrällä ja laadulla merkitys. Suosinta tapahtuu vanhojen ja isojen veneiden suuntaan olipa perusteet mitkä tahansa. Miehistöni kirjoittamia blogitekstejä on luettu ahkerasti (lämmin kiitos heille, että jaksoivat kirjailla väsyneenäkin)- mutta niitä ei ole tarkoitettu todistuskappaleiksi keskinäiseen kiistelyyn vaan ovat viihteellisiä. Muutamia muistikuvia ARC2011 ajalta: Lucky Ladya ei mitenkään kevennetty 5 v:n Välimeren risteilyn jälkeen. Miehistön ja nesteiden painoksi arvioin 1070kg. Varusteita, purkkiruokaa (riittää vielä pari v.) oli runsaasti. Uppoama oli Joakimin arviotakin suurempi. Luultavasti n. 8.5t. Vene ei surfannut kunnolla kuin yli 20kts tuulessa ja pitkissä aalloissa. Kovasti prässäämällä saimme käsiohjauksella ennätykseksi 16.1 kts ja autopilotilla 14,5. Kuitenkin päivämatkaksi tavoitelemamme 200Nm jäi aina muutamaa vaille eli lokiin perustuen ajoimme parhaimmillaan vain 8.2kts keskinopeutta (ei VMG). Autopilotti ajoi 70-80% ja toinen kahden hengen vahdeista oli koko ajan valmiina puuskien varalta painelemassa +/-10 asteen nappeja tai siirtýmässä käsiohjaukseen. Toinen kuorsasi sittlådassa jos jutun tynkää ei löytynyt. 20-25kts tuulessa kun kaikki ajoivat lenssiä suoraan kohteeseen olimme nopeampia kuin Swanit sekä suorassa, että korjatussa ajassa ja mm. Danten valot hävisivät takahorisonttiin ja Symposiumkin tuntui jäävän. Vastoin eo.väitteitä olimme aseettomia tuulten tyynnyttyä ja Swanit parempia kun tuulet olivat takasektorista. Keveässä kryssissä olisimme varmaan pärjänneet. Pasaatituuli on eri vuosina vaihteleva. Nyt reippaat tuulet alkoivat jo Las Palmasista ja voimistumisen sijaan loppuivat Karibialla.20.12 saakka Antilleilla oli vaihtelevia tuulia, jopa läntisiä eli luovimisenkin mahdollisuus olisi ollut myöhemmin. Martiniquelaisten suusta kuultuna pasaati toimisi vähän myöhemmin varmemmin.Tuulien erikoispiirre oli tosiaan voimakkaat puuskat, jotka syntyivät kypsien ukkospilvien laskevista virtauksista. Niitä oli paljon, suunta ja voimakkuus olivat ennalta arvaamattomia. Pari kertaa laskimme ennakkoon spinnun mutta normaalisti ajoimme platlenssiä spinnulla puuskan (25-35kts) suuntaan. Paras suoritus oli Symposiumin perhemiehistöllä- hyvä Sami & co!.
    Seppo Pajari, Dufour 385 GL s/y Lucky Lady:n kippari

    Hei! Oltiin saattelemassa suomalaisveneitä Las Palmasissa tänä vuonna. Valitettavasti emme teitä huomanneet ennenkuin vasta startissa. Blokinne oli erittäin mukavaa luettavaa, kiitokset siitä!

    Äänestä

  • ARC2011 kirjoitti:

    Kiivas väittely mittaluvuista on hyödytön ARC:n yhteydessä koska ko. kisa cruisinluokassa käydään säännöillä, joita kilpailijoille ei paljasteta. Näin ei pitäisi tietenkään olla. Voimme vain arvailla onko veneen iällä, miehistön määrällä ja laadulla merkitys. Suosinta tapahtuu vanhojen ja isojen veneiden suuntaan olipa perusteet mitkä tahansa. Miehistöni kirjoittamia blogitekstejä on luettu ahkerasti (lämmin kiitos heille, että jaksoivat kirjailla väsyneenäkin)- mutta niitä ei ole tarkoitettu todistuskappaleiksi keskinäiseen kiistelyyn vaan ovat viihteellisiä. Muutamia muistikuvia ARC2011 ajalta: Lucky Ladya ei mitenkään kevennetty 5 v:n Välimeren risteilyn jälkeen. Miehistön ja nesteiden painoksi arvioin 1070kg. Varusteita, purkkiruokaa (riittää vielä pari v.) oli runsaasti. Uppoama oli Joakimin arviotakin suurempi. Luultavasti n. 8.5t. Vene ei surfannut kunnolla kuin yli 20kts tuulessa ja pitkissä aalloissa. Kovasti prässäämällä saimme käsiohjauksella ennätykseksi 16.1 kts ja autopilotilla 14,5. Kuitenkin päivämatkaksi tavoitelemamme 200Nm jäi aina muutamaa vaille eli lokiin perustuen ajoimme parhaimmillaan vain 8.2kts keskinopeutta (ei VMG). Autopilotti ajoi 70-80% ja toinen kahden hengen vahdeista oli koko ajan valmiina puuskien varalta painelemassa +/-10 asteen nappeja tai siirtýmässä käsiohjaukseen. Toinen kuorsasi sittlådassa jos jutun tynkää ei löytynyt. 20-25kts tuulessa kun kaikki ajoivat lenssiä suoraan kohteeseen olimme nopeampia kuin Swanit sekä suorassa, että korjatussa ajassa ja mm. Danten valot hävisivät takahorisonttiin ja Symposiumkin tuntui jäävän. Vastoin eo.väitteitä olimme aseettomia tuulten tyynnyttyä ja Swanit parempia kun tuulet olivat takasektorista. Keveässä kryssissä olisimme varmaan pärjänneet. Pasaatituuli on eri vuosina vaihteleva. Nyt reippaat tuulet alkoivat jo Las Palmasista ja voimistumisen sijaan loppuivat Karibialla.20.12 saakka Antilleilla oli vaihtelevia tuulia, jopa läntisiä eli luovimisenkin mahdollisuus olisi ollut myöhemmin. Martiniquelaisten suusta kuultuna pasaati toimisi vähän myöhemmin varmemmin.Tuulien erikoispiirre oli tosiaan voimakkaat puuskat, jotka syntyivät kypsien ukkospilvien laskevista virtauksista. Niitä oli paljon, suunta ja voimakkuus olivat ennalta arvaamattomia. Pari kertaa laskimme ennakkoon spinnun mutta normaalisti ajoimme platlenssiä spinnulla puuskan (25-35kts) suuntaan. Paras suoritus oli Symposiumin perhemiehistöllä- hyvä Sami & co!.
    Seppo Pajari, Dufour 385 GL s/y Lucky Lady:n kippari

    Hei! Oltiin saattelemassa suomalaisveneitä Las Palmasissa tänä vuonna. Valitettavasti emme teitä huomanneet ennenkuin vasta startissa. Blokinne oli erittäin mukavaa luettavaa, kiitokset siitä!

    Äänestä

  • Joakim_ kirjoitti:

    Matkaero veneiden välillä tulee ihan samalla tavalla kovassa tuulessa ja hiljaisessa tuulessa eli matkaero = nopeusero * aika. Vaikka veneet "lillivät" syntyy eroja. Swan on myötätuulessa 0,4-0,5 kn nopeampi 4-7 m/s tuulissa. Siitä sitten ero alkaa kaventua molempiin suuntiin ja joskus 10 m/s jälkeen Dufour on ehkä nopeampi, mutta miten paljon pitää tuulla, että syntyy 0,5 kn ero? Jos Swan saa vaikkapa 5 M eron 10 tunnin kevyemmässä jaksossa, kuinka monta tuntia pitää olla yli 10 m/s tuulta, jotta tuon saa kiinni?

    Pitää kuitenkin muistaa, että ARC on "fun competition", jossa saa jopa ajaa koneella. Ehkä tasoitusten idea onkin, että vauhdin tippuessa alle 6 kn ajetaaan koneella? Sinänsä tietysti erikoista, että varsinaisessa kilpaluokassa ajetaan IRC:llä, jonka mukaan Swan olisi paljon nopeampi.

    Omaa kokemusta on paljon S&S Swan 37 ja hiukan isompaa S&S venettä vastaan kisaamisesta erilaisilla moderneilla veneillä. Ei nuo ole hitaita kevyessä eikä kovassakaan myötätuulessa. 2008 oli Suursaaressa reipas myötätuuli Kotkan Portilta Gråskärsbådanille tuli 7,3 kn keskinopeus (yli runkonopeuden!) ko. Swanille, jolle jäimme muutaman minuutin First 31.7:lla, vaikka parhaimmillaan surffasimme yli 14 kn. X-332 ja vastaavat olivat 20 minuuttia nopeampi, mutta niissä onkin jo pidempi vesilinja ja ne ovat aika kevyitä.

    Tuo 31.7 on suhteessa paljon nopeampi 37:aan nähden kuin Dufour 385 Swan 48:iin nähden. 31.7:lla on jopa kovempi IRC- ja LYS-luku kuin Swan 37:lla, mutta silti Swan 37 on sitä nopeampi myötätuulessa lukuunottamatta yli 10 m/s tuulia (15 m/s tuulessa menimme helposti ohi yhdessä toisessa kisassa).

    Täysin ohi aiheen, mutta jotenkin on tullut käsitys siitä, että vaikka _joakim tietää veneaiheista eniten, värittää hänen tulkintojaan joku eriskummallinen antipatia S&S-veneitä kohtaan. Tämä käsitys on muodostunut näistä suoli24-keskusteluista. Se huomioon ottaen luen kyllä mielelläni tämän tietäjän kirjoituksia palstalla. Korjatkaa toki jos olen väärässä, ja samalla otan opikseni. Luulen asian johtuvan siitä, että hän ei välitä siitä, että monet ylistävät vanhoja designeja ja luulevat niiden olevan nykyisiä parempia. En minäkään kuvittele, mutta näen kuitenkin hyviä puolia noissa S&S-veneissä, joista moni moderni voisi ottaa oppia.

    Äänestä

  • _von_anka kirjoitti:

    Täysin ohi aiheen, mutta jotenkin on tullut käsitys siitä, että vaikka _joakim tietää veneaiheista eniten, värittää hänen tulkintojaan joku eriskummallinen antipatia S&S-veneitä kohtaan. Tämä käsitys on muodostunut näistä suoli24-keskusteluista. Se huomioon ottaen luen kyllä mielelläni tämän tietäjän kirjoituksia palstalla. Korjatkaa toki jos olen väärässä, ja samalla otan opikseni. Luulen asian johtuvan siitä, että hän ei välitä siitä, että monet ylistävät vanhoja designeja ja luulevat niiden olevan nykyisiä parempia. En minäkään kuvittele, mutta näen kuitenkin hyviä puolia noissa S&S-veneissä, joista moni moderni voisi ottaa oppia.

    En voi yhtyä näkemykseen Joakimin S&S-desigmien antipatioista. Joakim katselee maailmaa hyvin teknisesti, sanoisinko VPP-lasien kautta. Eivät ne lasit paljoa vääristä, eikä sitä pientä vääristymää kukaan kiellä. VPP taas lähtee siitä V=Velocity pohjalta ottamatta kantaa designin muihin hyveisiin tai paheisiin, jotka ovat huonommin mitattavia.

    Äänestä

4. Lucky Lady (Fin, Dufor 385) 4-hengen miehistö
3. Fri Fryt (Nor, Hanse 370) Perhe 2 miehistönjäsentä (2 lasta)
2. Symposium (Fin, Swan 44) Perhemiehistö (2 lasta)
1. Dantes (Ger, Swan 48) 9-hengen miehistö

Äänestä

Cruising Division Class F

Nr. Boat Name Design Flag TCF Finish Time Eng. Hrs Corrected Posit.

1 Dantés Swan 48 S&S GER 0.975 8/ 19:51:02 0.00 17/23:46:45
2 Symposium Swan 44 MK1 FIN 0.970 7/ 23:42:20 33.68 19/03:02:01
3 Fri Flyt Hanse 370e NOR 0.992 8/ 16:15:11 32.17 20/03:36:10
4 Lucky Lady Dufour 385 FIN 0.982 8/ 04:23:03 46.37 20/07:59:21
5 Island Wanderer Island Packet 485 GBR 0.980 8/ 03:41:30 61.50 21/04:33:46
6 Longbow of Itchen Bowman 48 GBR 0.980 9/ 13:04:43 42.90 21/09:56:24 6
7 Malaika one off GBR 0.990 10/ 18:26:08 50.00 23/06:47:28 7
8 VIA CON ME Bavaria 39 Cruiser GER 0.987 12/ 11:42:55 25.33 23/09:19:19 8
9 Jacana of Ardmay Sherlock Marine GBR 0.970 10/ 23:30:15 62.00 23/17:52:44
10 Anna Sophia Contest 48CS NED 0.985 10/ 13:20:24 62.90 23/18:00:34 10
11 Time Bandit Island Packet 45 GBR 0.998 10/ 12:05:08 59.20 23/18:44:30 11
12 Spindrift of Jersey Moody 44 GBR 0.992 11/ 08:53:59 58.38 24/10:44:34 12
13 Peat Smoke Rustler 44 GBR 0.985 10/ 15:51:00 75.50 24/15:05:54 13
14 Watergaw Southerly 135 GBR 0.974 12/ 00:47:30 77.00 25/18:46:26 14
15 Felicity J Dufour 385 GL AUS 1.000 11/ 14:24:58 74.00 25/20:24:58 15
16 Dschinni Dufour - GibSea 43 SUI 0.979 11/ 21:01:08 92.50 26/17:01:07 16

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Virtuaalipurjehtija kirjoitti:

Suomalaisveneitä on taas lähdössä ARC :hen. Onjo veneillä blogeja? en ole löytänyt toistaiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu